موسیقی محرم
با اینكه سیاست‌های تلویزیون در رابطه با پخش موسیقی تغییر كرده و قرار است پخش این آثار محدود شود اما برای این ایام خاص، تلویزیون 7 قطعه به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان...
 
این روزها كه همه جا رنگ و بوی محرم دارد، موسیقی هم از این قافله عقب نمانده است
و حالا اركستر سمفونیك تهران و گرو ه كر دفتر موسیقی مشغول تمرین «هلال كاروان» هستند و هنرمندان عرصه موسیقی و پژوهشگران هم مشغول انتشار موسیقی ویژه این ایام اند.
سمفونی «هلال كاروان» به سفارش مؤسسه فرهنگی هنری فدك توسط سعید ذهنی در 5 قطعه قافله، حر، عطش، علمدار و وداع ساخته شده و قرار است از 21 تا 30 دی توسط اركستر سمفونیك تهران در تالار وحدت اجرا شود. این سمفونی كه در اسفند 1386 در تالار وحدت اجرا شده بود، با یك بازنگری جدید دوباره به روی صحنه می‌‌آید.
نكته مهم در این كار انتشار لوح فشرده صوتی این سمفونی است كه همزمان با اجرای این برنامه منتشر می‌شود. ضبط هلال كاروان نیز هفته آینده در استودیو فورته به پایان می‌رسد و لوح صوتی اثر همزمان با اجرای برنامه منتشر و ارائه می‌شود.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدحسین ایمانی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدعلی خبری، مدیركل دفتر موسیقی از روند ضبط برنامه موسیقایی «هلال كاروان» در استودیو فورته بازدید كردند.
محمدحسین ایمانی گفت: هنر و از جمله موسیقی بستر مهم و تاثیرگذاری برای بیان مفاهیم و مضامین متعالی و ارزشمند است.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به طراحی برنامه‌ها در سال‌های اخیر در ماه محرم برای پویایی هنر این ایام اظهار كرد: برنامه‌هایی تولید شد تا در ماه محرم نیز سالن‌های هنری فعال باشند و برنامه‌های هنری متناسب با این فضا اجرا شود كه از جمله برنامه‌ها هلال كاروان است.
سعید ذهنی، آهنگساز هلال كاروان توضیحاتی درباره این سمفونی ارائه كرد: این برنامه موسیقایی توصیفی است كه تركیب بندی سازهای آن متفاوت است و غیر از سازهای متداول اركستر سمفونیك از ساز كوبه‌ای دف هم كه جزء سازهای ملی است، استفاده شده است.
این كار با خوانندگی علی مینو سپهر به روی صحنه می‌رود. ذهنی درباره بخش آوازی این اثر هم گفت: در بخش آوازی، این اثر در نوع خود نخستین اتفاق موسیقایی به این شكل است كه برای نخستین بار از خطوط آوازی كلاسیك در قالب گروه كر، آواهای مذهبی ایران و مقام‌های آوازی استفاده شده است.
برنامه موسیقی هلال كاروان توسط نوازندگان اركستر سمفونیك تهران و گروه كر دفتر موسیقی به خوانندگی علی مینوسپهر و همراهی نغمه‌سرایان عاشورایی به آهنگسازی سعید ذهنی با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری مؤسسه توسعه هنرهای معاصر و با همكاری مؤسسه فرهنگی هنری فدك 21 تا 30 دی ماه در تالار وحدت اجرا می‌شود.

سهم تلویزیون از ایام محرم

با اینكه سیاست‌های تلویزیون در رابطه با پخش موسیقی تغییر كرده و قرار است پخش این آثار محدود شود اما برای این ایام خاص، تلویزیون 7 قطعه به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان، اباعبدالله‌الحسین(ع) در مركز موسیقی و سرود ساخته است.
به نقل از روابط عمومی مركز موسیقی و سرود، قطعات عاشورایی «حضرت قاسم»، «حضرت علی اصغر(ع)»، «حضرت علی اكبر(ع)»، «وداع»، «علمدار»، «ذوالجناح»، «دشت كربلا» به آهنگسازی سید محمد میرزمانی و با اشعاری از اسماعیل امینی، فاضل نظری و عبدالرضا رضایی نیا در مركز موسیقی و سرود تولید شد.
این آثار عاشورایی كه به‌اهتمام و مشاركت مجتمع فرهنگی بلال تهیه و تولید شده در اختیار شركت صوتی و تصویری سروش قرار گرفت و آماده پخش از شبكه‌های مختلف رسانه ملی است.

نوحه‌های برگزیده عاشورایی

این روزها بازار كتاب و چاپ كتاب‌هایی درباره موسیقی مذهبی خصوصا موسیقی محرمی داغ است. كتاب موسیقی عاشورا كتابی از تورج زاهدی و تولید پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری است كه همزمان با ماه محرم توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.
به گزارش مهر، در این كتاب نویسنده ضمن نگاه تاریخی به مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) موسیقی عاشورایی را مورد بررسی قرار داده است.
در این كتاب 136 صفحه‌ای بخشی نیز به نت‌های عاشورایی اختصاص یافته و نویسنده در نگارش كتاب از منابعی همچون گلبانگ محراب تا بانگ مضراب، چهره‌های موسیقی ایران، تاریخ تحول ضبط موسیقی در ایران، موسیقی تعزیه، تاریخ موسیقی نظامی ایران و... استفاده كرده است. كتاب «موسیقی عاشورا» در 136 صفحه و در قطع رقعی، در شمارگان 2500 نسخه منتشر شده است.
همچنین كتاب «هفتاد و دو نوحه برگزیده اصیل ایرانی و آیینی با نغمه‌های ماندگار» كه مجموعه‌ای شامل یك جلد كتاب و 2 حلقه سی‌دی است به‌مناسبت این ایام منتشر شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی موسیقی ایران، در این مجموعه نمونه‌هایی از نوحه و نوحه‌خوانی‌های اصیل در نقاط مختلف كشور توسط رضوانی‌پور گردآوری شده است.
در این كتاب به همراه متن كامل نوحه‌ها، دستگاه موسیقایی نوحه، تاریخ و محل ضبط و همچنین راوی آن نیز ذكر شده است. همچنین نام گوشه‌هایی كه نوحه بعد از درآمد ادامه می‌یابد، برای راهنمایی مداحان نوشته شده است.
به همراه این كتاب 2 سی‌دی از سبك‌های نوحه، عرضه شده است. «هفتاد و دو نوحه برگزیده اصیل ایرانی و آیینی با نغمه‌های ماندگار» شامل یك جلد كتاب و 2 سی‌دی به نویسندگی و گردآوری متین رضوانی‌پور، توسط مؤسسه فرهنگی آوای مهربانی و با همكاری مؤسسه هنر و ادبیات آیینی عاشورا و حمایت هیات رزمندگان اسلام و سازمان اوقاف و امور خیریه با قیمت 6000 تومان منتشر شده است.  همچنین كتاب دیگری به اسم نغمه‌های آسمانی ویژه نوحه و مصیبت‌خوانی منتشر شد.
این مجموعه شامل 4 سی‌دی است و آثار نوحه و مصیبت‌خوانی عاشورایی ضبط‌شده روی صفحات گرامافون چند دهه اخیر را ارائه می‌كند.
نغمه‌های آسمانی شماره 7 ویژه نوحه و مصیبت‌خوانی در قالب 4 سی‌دی توسط آوای مهربانی عرضه شده‌است. از دیگر آثاری كه به‌مناسبت این ایام منتشر شده، چهارمین مجموعه از نواهای مذهبی غم‌نوا با عنوان «سرو روان» است.
این مجموعه شامل گزیده نوحه‌های حاج لطف‌الله مهران‌نژاد در 5 هزار لوح فشرده تهیه شده و در ایام محرم، بین اماكن مذهبی و هیأت‌های عزاداری استان و مراكز فرهنگی سراسر كشور توزیع می‌شود.
پیش از این «ناله العطش» با مداحی حاج حبیب نیك نام و زنده یاد حاج صادق نصیری، «فرزند عاشورا» با مداحی حاج غفور یادگاری و «علمدار حسین» با مداحی حاج حسین سهرابی توسط حوزه هنری استان لرستان در قالب مجموعه «غم‌نوا» منتشر شده است.

كویتی‌پور و یك اثر جدید

غلام كویتی‌پور، خواننده مذهبی و خواننده آثاری همچون «ممد نبودی ببینی» و «غریبانه» این روزها آلبوم «خاموش» را منتشر كرده‌است.به گزارش سایت موسیقی ما، این آلبوم دارای 8 قطعه بوده كه تنها یكی از قطعات آن برای ماه محرم و مناسبتی است.

موسیقی پاپ و ایام محرم

موسیقی پاپ هم برای محرم امسال آلبومی به نام «سلام آقا» را روانه بازار خواهد كرد. سایت موسیقی ما، اعلام كرد كه در این آلبوم مناسبتی، 4 خواننده موفق موسیقی پاپ ازجمله؛ محسن چاوشی، رضا صادقی، محمد علیزاده و مهدی یغمایی، هركدام قطعه‌هایی را برای امام حسین(ع) اجرا كرده‌اند.
به محض آنكه مسئولان دفتر موسیقی ارشاد مجوز نهایی آن را صادر كنند، در ماه محرم منتشر خواهد شد. این 4 خواننده، هركدام دست كم 2 قطعه را در «سلام آقا» اجرا كرده‌اند.
  
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: hamshahrionline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
نگاهی به تازه‌ترین تصنیف محمدرضا شجریان
بهترین بی‌کلام‌های موسیقی ایرانی!
موسیقی در آثار ابوعلی سینا
چرا آواز سراج را دوست دارم؟!
آیا ناصر عبداللهی شهید شده است؟