ففف

الهام پاوه‌نژاد که قرار است با نقش ریگان در نمایش «شاه لیر» روی صحنه برود، این شخصیت را یکی از قدرت طلب ترین شخصیت های این اثر شکسپیر دانست که رگه هایی از لذت مکبث نیز دارد

شخصیت الهام پاوه‌نژاد در «شاه لیر»

الهام پاوه نژاد بازیگر و کارگردان تئاتر که قرار است از۲۰ آبان در نقش ریگان یکی از دختران لیر در نمایش «شاه لیر» مسعود دلخواه روی صحنه برود، درباره این شخصیت به خبرنگار مهر گفت: ریگان یکی از جاه طلب ترین شخصیت های شکسپیر در نمایشنامه «شاه لیر» است و در برخی مواقع رنگ هایی از لیدی مکبث دارد. به طور کلی وقتی نمایشنامه «شاه لیر» را می خوانید، شخصیت های این اثر رنگ آمیزی ای از شخصیت های دیگر آثار شکسپیر را هم دارند.

الهام پاوه نژاد ادامه داد:
قدرت طلبی در شخصیت ریگان به شدت محسوس است و برای همین خشن و سنگدل‌تر از دیگر خواهران خود و شخصیت های دیگر «شاه لیر» است و می تواند دستورهای سنگدلانه ای صادر کند و بی پروا پای دستورات خود می ایستد.

پاوه نژاد درباره دیگر ویژگی های شخصیت ریگان در نمایش «شاه لیر» توضیح داد:

ریگان شبیه ترین دختر به لیر در میان دخترانش است و این ویژگی در دراماتورژی تقویت شده است. ریگان می خواهد سیطره قدرت طلبی خود را گسترش دهد و وجه تفاوت لیر با ریگان این است که لیر هوشمندی ریگان را ندارد.

وی درباره نگاهی که خود و مسعود دلخواه به عنوان کارگردان «شاه لیر» به شخصیت ریگان اضافه کرده اند، اظهار کرد:

با مشورت دکتر دلخواه رنگ آمیزی هایی فرامتنی نیز بین شخصیت ریگان و همسرش دوک کورنوال با بازی حمیدرضا هدایتی در راستای همین قدرت طلبی اضافه کردیم.

این بازیگر تئاتر درباره نوع نگاهی که بازیگر برای ایفای شخصیت های آثار شکسپیر باید مدنظر داشته باشد، تاکید کرد:

نگاه کارگردان و تحلیلی که از متن می شود، دستور صحنه بازیگر است. نگاه دکتر دلخواه ترکیبی از نگاه کلاسیک و نگاه مدرن است یعنی می توانیم ما به ازای شخصیت ها را در زندگی روزمره نیز پیدا کنیم. این نوع نگاه کار بازیگر را سخت تر می کند و کشف لایه های پشت پرده شخصیت ها باعث می شود که نقش از سطحی و تیپ بودن، خارج شود.

الهام پاوه نژاد در شاه لیر,الهام پاوه نژاد,شاه لیر,نمایش شاه لیر,تئاتر شاه لیر
الهام پاوه نژاد در شاه لیر

پاوه نژاد که پیش از این به عنوان بازیگر با مسعود دلخواه همکاری داشته و این اولین تجربه همکاری با او در مقام کارگردان است، در پایان سخنان خود درباره روند تمرین های «شاه لیر» بیان کرد: روند تمرین ها سخت بود زیرا به دلیل زمانی که داشتیم، تمرین ها خیلی فشرده برگزار شد. پروژه «شاه لیر» برای تمرین نیازمند سالنی بزرگ بود زیرا تعداد بازیگران و عوامل کار بسیار زیاد است و پلاتوهای تمرین تئاتر شهر برای این کار کوچک بودند.

نمایش «شاه لیر» از یکشنبه ۲۰ آبان در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می رود.

 

بیشتر بدانید : «شاه لیر» از پنج مهر به تئاترشهر می‌آید

بیشتر بدانید : چالش جدید بهاره رهنما و فاصله گرفتن از شخصیتش

بیشتر بدانید : عکس های دیدنی از اغواگری و دروغگویی ویشکا آسایش روی صحنه تئاتر

بیشتر بدانید : تئاتر درمانی چیست و چگونه انجام می پذیرد؟گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: mehrnews.com


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X