وی برای بازیگرانی چون سیروس گرجستانی و بهاره رهنما و محسن طنابنده كه بازی دراین سریال را پذیرفته‌اند اظهار تاسف كرد و درعین حال گفت: خوشحالم كه...
  
 
«روزحسرت»عامه‌پسند...«مثل‌هیچ‌كس» داستان پیش‌نمی‌رود...«بزنگاه»كاش ساخته نمی‌شد...«مامور بدرقه»عقب‌گرد سازندگان 
 
1387علی خودسیانی با اعتقاد براین‌كه سریال‌های ماه رمضان امسال به مراتب ضعیف‌تر از سریال‌های سال قبل هستند‌، سپس به بیان این جمله پرداخت كه «هرسال دریغ از پارسال».
این فیلمنامه‌نویس و منتقد در پاسخ به پرسشی درباره‌ی وضعیت كیفی سریال‌های ماه رمضان امسال خاطرنشان كرد: یكی از ایراداتی كه تمامی سریال‌های ماه رمضان امسال به آن دچار هستند، این است كه داستان رو به جلو حركت نمی‌كند.
***
سازنده برنامه‌ی «دست به نقد» سیما در نقد سریال «روز حسرت» مشكل جلو نرفتن داستان را گریبانگیر این سریال هم دانست و خاطرنشان كرد: به‌ تصویر‌كشیدن صحنه‌های دوزخ و بهشت دراین سریال مصداق عبارت «به صحرای كربلازدن» است. به تصویر‌كشیدن چنین صحنه‌هایی تنها به فضاسازی نیاز دارد و صرفا تایم را پر می‌كند بی‌آن كه به سمت نقطه‌ی خاصی حركت كند و جلو برود.
خودسیانی شخصیت‌های مثبت سریال «روز حسرت» خصوصا «نرجس» را دچار ضعف اساسی دانست و افزود: انگیزه‌های شخصیت‌های مثبت دراین سریال مشخص نیست. ضمن این‌كه چرا به جای نرجس از اسم نرگس استفاده نشده است. این اسم از ابتدا درباره‌ی این شخصیت به تماشاگر پیش داوری می‌دهد و من نویسنده فراموش كرده‌ام كه اصل «نرجس» هم «نرگس» بوده و از آن جا كه عرب‌ها حرف «گاف» ندارند این اسم به «نرجس» تغییر كرده است.
این نویسنده درعین حال با اعتقاد بر این‌كه «روز حسرت» از سه سریال دیگر بهتر جمع شده است، دراین باره گفت: بیش از همه كارگردانی سیروس مقدم سریال «روز حسرت» را نجات داده است؛ ضمن این‌كه موضوع سریال هم عامه‌پسند است.
وی هم‌چنین ابراز امیدواری كرد كه سریال «روز حسرت» بعد از پایان قسمت آخر هم هم‌چنان بتواند میزان رضایتمندی مخاطبانش را حفظ كند.
***
علی خودسیانی در نقدی درباره‌ی سریال «مثل هیچ‌كس» عبدالحسن برزیده، اظهار كرد: موضوع این سریال یكی از موضوعات موردنیاز جامعه است و در این بلبشو كه كسی به دیگری رحم نمی‌كند و برادر زیرآب‌ برادرش را می‌زند، پرداختن به چنین موضوعاتی ضروری به نظر می‌رسد.
وی با اعتقاد براین‌كه علی‌اكبر محلوجیان از پس نگارش دیالوگ‌های «مثل هیچ‌كس» به خوبی برآمده است باز هم مشكل جلو نرفتن داستان را عمده اشكال سریال برزیده دانست.
وی دراین باره گفت: از ابتدا تا انتهای قسمت چهاردهم این سریال را به‌صورت خلاصه در حد شش جمله هم نمی‌توان گفت.
خودسیانی در ادامه با بیان این كه شخصیت‌های مثبت‌ سریال «مثل هیچ‌كس» به حدی ساده هستند كه شخصیت‌های منفی غلو‌شده به نظر می‌رسد. گفت: از ابتدای این سریال شخصیتی به‌نام «كاظم» درحال برهم زدن روابط است اما دراین میان هیچ‌كس نیست كه بالاخره دست اورا رو كند. علت این مساله هم روشن است. روشدن دست شخصیت‌های منفی به چالش و درگیری منجر می‌شود و كار را برای نویسنده سخت می‌كند. بنابراین نویسنده قصد دارد، همانند این مثل اصفهانی‌ها كه می‌گویند «تو آن ور جوب بایست، من این‌ور جوب، پیراهنم تازه است!»، چالش شخصیت‌ها را به تصویر بكشد.
این نویسنده‌ی سینما و تلویزیون در ادامه خاطرنشان كرد: بازی‌ها و كارگردانی‌ در سریال «مثل هیچ‌كس» در حد قابل قبول است. بازیگری مثل جواد عزتی كه تا به‌حال در سریال‌های طنز او را می‌دیدیم دراین سریال خیلی خوب متفاوت از آب درآمده است و با این‌كه هم‌چنان ویژگی بذله‌گویی خود را دارد اما لوده‌گر نشده است.
***
علی خودسیانی در نقد سریال «بزنگاه» با بیان این‌ جمله كه «ای كاش رضا عطاران این سریال را نمی‌ساخت»، ادامه داد: دراین سریال رضا عطاران یا مسیرش را بد انتخاب كرده است و یا بد جلو می‌رود.
وی با اشاره به تهیه‌ی سریال «بزنگاه» توسط ایرج محمدی و مهران مهام، اظهار كرد: وقتی این دو تهیه‌كننده پشت‌كار هستند، این فكر به ذهن متبادر نمی‌شود كه پول نداده‌اند و یا تهیه‌كننده اختیارش را دست كارگردان داده است.
علی خودسیانی تصریح كرد: «بزنگاه» سریال بسیار بدی است كه به‌لحاظ ساختار، داستان، پردازش دیالوگ‌ها و شخصیت‌ها مشكل دارد. دراین سریال هم داستان روبه جلو حركت نمی‌كند و صحنه‌های مضحك و مسخره‌ی آن آدمی كه كمی به خانواده‌اش عرق داشته باشد را ناراحت می‌كند.
وی سپس به طرح این پرسش پرداخت كه چه كسی گفته است ماه رمضان به معنای لوده‌بازی است؟ و افزود: كار طنز خنداندن تماشاگر است، اما این كار به چه قیمتی باید صورت گیرد؟! به نظر می‌رسد در سریال عطاران كفگیر به ته دیگ خورده است و هركاری برای خنداندن تماشاگر انجام می‌دهند.
وی ادامه داد: دراین سریال برخی شخصیت‌ها زائد هستند. علی صادقی بازیگر بسیار بااستعدادی است، اما نقش شاگرد نانوا یكی از شخصیت‌های زائد محسوب می‌شود.
این منتقد ادامه داد: در كمدی ما حق نداریم به زشتی آدم‌ها بخندیم اما دراین سریال فضا را به‌گونه‌ای می‌چینیم كه تماشاگر به زشتی یكی از شخصیت‌ها (خواهر‌زاده‌ی نادر) بخندد.
علی خوسیانی گفت: به نظر می‌رسد رضا عطاران بدون فیلمنامه به‌سراغ این‌كار رفته است و در تیتراژ نباید از نویسنده نام برده شود اما متاسفانه‌ می‌بینیم كه نام دو نفر مقابل عنوان فیلمنامه‌نویس نوشته شده است!
***
علی خوسیانی كه اخیرا تهیه‌ی سریال «خواستگاران» به كارگردانی گلاب آدینه را برعهده داشت، درباره‌ی سریال «مامور بدرقه» گفت: این سریال مجموعه‌ای از آیتم‌های كوتاه و بی‌ربط است كه سعی شده در ارتباط با هم قرار گیرند. براین اساس اگر بسیاری از سازندگان سریال‌های ماه رمضان امسال نسبت به گذشته عقب‌گرد‌ داشته‌اند اسماعیل عفیفه با تهیه‌كنندگی این سریال روندی عجیب و نزولی را طی كرده است.
وی ادامه داد: خشایار الوند طرح «مامور بدرقه» را برای یك تله‌فیلم و سریالی 5 – 6 قسمتی ارائه داده است و وقتی قرار است این طرح در قالب سریالی 25 قسمتی ساخته شود، باید به آن داستان اضافه شود و نه آیتم؛
وی از مامور بدرقه به عنوان مجموعه‌ای از آیتم‌ها و سكانس‌های تكراری یاد كرد كه با مجموعه‌ای از دیالوگ‌های تكراری، قصه‌ای تكراری را تعریف می‌كند.
وی برای بازیگرانی چون سیروس گرجستانی و بهاره رهنما و محسن طنابنده كه بازی دراین سریال را پذیرفته‌اند اظهار تاسف كرد و درعین حال گفت: خوشحالم كه آقای طنابنده نقشی متفاوت را بازی كرده است. چرا كه افرادی كه برای نخستین‌بار مقابل دوربین تلویزیون می‌روند سعی دارند با حركات اغراق‌شده جلب توجه كنند اما محسن طنابنده به دور از حركات زائد، نقش خود را روان‌ بازی می‌كند.
وی با اعتقاد بر‌این‌كه ایفای نقش دختران جوان برای بهاره رهنما كمی دیر شده است سپس تصریح كرد كه نمی‌دانم چرا بازیگران ما وقتی نقشی به آنان پیشنهاد می‌شود نمی‌پرسند كه چرا برای این نقش انتخاب شده‌اند.
علی خودسیانی در پایان گفت: «مامور بدرقه» یك رده‌ پایین‌تر از كار رضا عطاران است چرا كه تهیه‌كنند‌ه‌ای به‌نام اسماعیل عفیفه پشت این‌كار است كه رمضان گذشته تجربه‌ی سریال «میوه ممنوعه» را داشته است. او تجربه كرد كه وقتی سریالش را به نویسنده‌ای حرفه‌یی بسپارد چه اتفاقی برایش می‌افتد. اما باز هم متاسفانه به سمت تهیه‌ی سریال «مامور بدرقه» رفت!

 
مطالب مرتبط:
نگاهی به 4 سریال شبانه ماه رمضان-تاحالا
صابر كه از پشت بام افتاد، قصه تازه شروع شد!
گردآورى: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: ايسنا