"پدر خوانده" جایگزین "شب های مافیا" شد! + توضیحات سعید ابوطالب
 سعید ابوطالب از ساخت رئالیتی‌شوی جدیدی با نام «پدرخوانده» خبر داد و گفت که مشکلات «شب‌های مافیا» را برطرف کرده‌اند

«شب‌ های مافیا» قابلیت ادامه نداشت/ «پدرخوانده» را می‌سازیم

 سعید ابوطالب تهیه‌کننده و کارگردان «شب‌های مافیا» که در حال ساخت رئالیتی‌شوی جدیدی با عنوان «پدرخوانده» است، در صفحه رسمی اینستاگرام خود به صورت لایو در این باره توضیح داد:

مجموعه جدیدی می‌سازیم که یک رئالیتی‌شو با موضوع بازی مافیا است. «پدرخوانده» سناریوی پیچیده‌ای دارد و فقط یک ماه بازیگران مشغول یادگیری و تمرین آن بودند.

وی درباره حساسیت مخاطبان که با دقت هر قسمت از «شب‌های مافیا» را تماشا کرده‌اند، افزود:
از اولین فصل برنامه در دو سال پیش تا به حال ما رفته رفته اشکالاتمان را برطرف کرده‌ایم. خود من شخصا همه پیام‌ها و نظرات مخاطبان را می‌خوانم.

ابوطالب تاکید کرد:
این رئالیتی‌شو رکورد همه برنامه‌های مشابه را شکسته است و تا جایی که من می‌دانم در این چهار فصل بیش از ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دقیقه فقط از طریق پلتفرم فیلیمو بازدید داشته ایم. طبیعتا تعدادی از مردم هم از طریق دانلود غیرقانونی مجموعه را دیده‌اند، البته من قصد اعتراض ندارم و هزینه اشتراک باید به‌صرفه و برای مخاطبان معقول باشد. به هر حال از طرق مختلفی مجموعه «شب‌های مافیا» بارها دیده شده است.

سناریو «شب‌ های مافیا» دیگر کارکرد ندارد

این برنامه‌ساز درباره اینکه چرا آن سبک و سناریو را کنار گذاشته است، توضیح داد:
مافیا با سبک و شیوه‌های مختلفی بازی می‌شود و ما آن را در حد امکان در سناریوی رئالیتی شویمان ساده کردیم، چون خیلی از مردم پلیر (بازیکن) حرفه‌ای یا گرداننده نیستند. طی دو سال گذشته مخاطبان نقاط ضعف آن سناریو را به ما تذکر دادند و این ضعف‌ها به مرور حل شد. در فصل چهارم متوجه شدیم این سناریو دیگر کارکرد ندارد. چون مخاطب ما این بازی را چندین بار دیده است و از دقایق صد بازی به بعد، بازی برایشان جذابیت پیگیری را ندارد.

بازی برای بعضی ها خیلی مهم شده بود

او درباره حواشی قسمت‌های آخر این رئالیتی شو تصریح کرد:
درباره حرف و حدیث‌ها نمی‌خواهم جوابی بدهم. طبیعتا نکات دوستان ربطی به گروه کارگردانی و عوامل پشت دوربین ندارد. درواقع بازی قدری بیش از اندازه برای بازیگرانی که مقابل دوربین بودند، اهمیت پیدا کرده و برایشان مهم شده است. برخلاف برنامه‌ های مشابهی که با ادعای رئالیتی‌ شو بودن ساخته می‌ شوند، این برنامه واقعا رئال است، ما کات نمی‌ دهیم و اگر کات هم داده شود فنی است، مثلا مشکل نور، صدا یا دوربین داشته‌ایم.

از اینکه بازیگران قرار قبلی با یکدیگر داشته‌ اند اطلاعی ندارم. برای بعضی از دوستان حساسیت بازی خیلی بالا رفت و احتمالا لایو و توضیحات آن‌ ها را شنیده‌ اید. من با آن‌ ها صحبت کرده‌ ام و خودشان هم گفتند اعتراضشان به بچه‌ های کارگردانی و پشت دوربین نبوده است، بلکه به همکاران خودشان معترض بوده‌اند. ما سعی کردیم این مشکل را در سناریوی جدید حل کنیم و یک ماه اخیر مشغول تمرین همین سناریو بوده‌ایم.

بعضی چهره ها در «شب‌ های مافیا» تلاشی برای یادگیری بازی نمی‌ کردند

این مستندساز در توضیحات بیشتر افزود:
می‌ دانم که مخاطبان بازی جذاب را دوست دارند و پلیرها (بازیکن‌ ها) باید بازی را بلد باشند. ممکن است شما طرفدار یک چهره محبوب و دوست‌داشتنی باشید، همه چهره‌ها هم قابل احترام و دوستان من هستند اما خیلی وقت‌ها تلاشی برای یادگیری بازی نمی‌کردند. ما اسم این سناریوی جدید را «پدرخوانده» گذاشتیم و توانایی‌هایی به این کاراکتر اضافه شده است که فعلا نمی‌خواهم آنها را آشکار کنم. بازی را می‌‌‌بینید و لذت می‌برید.

وی درباره اعتراضات مخاطبان به این نکته اشاره کرد که نمی‌خواهد بگوید که چه عواملی مانع از برطرف کردن اشکالات شده بودند.

استودیوی بزرگ «پدرخوانده» باعث می شود فرضیه تقلب به کلی حذف شود

ابوطالب تاکید کرد:
ما در این استودیو «پدرخوانده» را ضبط کرده‌ایم که بسیار بزرگ است و این امکان را به ما می‌دهد تا بین صندلی بازیگران فاصله بیشتری را قرار بدهیم تا متوجه اکت (حرکات) شب یکدیگر نشوند، وقتی گاد (بازیگردان) حرکت می‌کند، متوجه نشوند و در این استودیو بزرگ فاصله عواملمان یعنی فیلمبردارها خیلی زیاد است. رفع این مشکلات امکانات مادی نیاز داشت که در این برنامه تامین شده است که به کیفیت کار ما می‌افزاید.

سرانجام برای بازیکنان مافیا ماسک طراحی شد

او یادآور شد:
مخاطبان می‌گفتند چرا بازیگرها ماسک نمی‌زنند؟ من هنوز هم دوست دارم آن‌ها ماسک نداشته باشند. ما به آن‌ها اعتماد داریم و در این دو سال هم فکر می‌کنم کسی سعی نکرد تا رفتار غیراخلاقی داشته باشد و به قول مخاطبان حرفه‌ای، نایت (تقلب) بزند. اما به احترام تقاضای برخی از مخاطبان، این بار از همکاران صحنه خواستم یک ماسک زیبا و جذاب تهیه کنند. یا مخاطبان درباره سر و صدای اسلحه تذکر می‌دادند اما در برنامه جدید همه بازیگران اسلحه دارند و اسلحه‌ هایشان را تحویل نمی‌ دهند. ضمن اینکه این بار ما نقش مافیا و شهروند مشخص از ابتدا نداریم و ممکن است هر لحظه نقش‌ها تغییر کند و هر کسی به اسلحه احتیاج پیدا کند.

این مستندساز با تاکید بر اینکه از آنجایی که این رئالیتی‌شو با چندین دوربین ضبط می‌شود، پیش‌تولید، تولید و پس‌تولید آن زمان زیادی می‌برد، اظهار کرد:
ما سعی کردیم در هر قسمت شما از زمان ورود بازیگران به لوکیشن تا کل بازی و گفتگوهای بعد از آن را ببینید. در «پدرخوانده» لوکیشن ما به صورت فرضی انبار قاچاق مافیای سیسیل ایتالیا است. چون کار ما رئال است ممکن است یک قسمت ۱ ساعت و نیمه تمام شود و ممکن است قسمت دیگری سه ساعت طول بکشد. طبق قولی که من به مخاطبان داده‌ام همه این‌ها را ما همواره در یک قسمت می‌بینیم. ما باگ‌های سناریو قبلی را هم گرفته‌ایم. پلیرهای (بازیکن) حرفه‌ای از این تغییرات استقبال کرده‌اند و پیش از ضبط ما صدها بار این بازی را تجربه و تمرین کردیم. این کار برای پلتفرم فیلم نت که «پدرخوانده» را برای آن‌ها می سازیم هزینه داشته است اما به احترام مخاطبان این بخش را جلو بردیم.

تمام بازیکنان برتر «شب‌ های مافیا» در «پدرخوانده» حضور دارند

ابوطالب درباره بازیگرانی که حالا در بازی مافیا حرفه‌ای شده‌اند و مخاطبان دوست دارند بازی آن‌ها را ببینند، گفت:
من تقریبا از تمام بازیگران برتر مجموعه «شب‌های مافیا» دعوت کرده‌ام و همه به جز یکی دو نفری که معذوریت‌ های حقوقی دارند، مثلا مجبورند با یک پلتفرم کار کنند به «پدرخوانده» آمده‌ اند. یکی دو تن از بازیگران سر پروژه‌های دیگری بودند، گریم داشتند، شهرستان یا خارج از کشور بودند که برای فصل‌های بعدی حتما دعوتشان می‌کنیم. بازیگران و خواننده‌های جذاب و معروف سینما و تلویزیون در کار حضور دارند. بعضی از آن‌ها بازیکنان حرفه‌ای هستند که شگفت زده‌تان می‌کنند.

این برنامه ساز تاکید کرد:
این سناریو ۱۱ نفره است، ما سه مافیا و یک پدرخوانده قدرتمند، ۷ شهروند و یک نقش مستقل داریم. وقتی این‌ها دو دست با هم بازی می‌کنند، در دست‌های سوم و چهارم بازی با بازیکنان خوب و چند بازیکن جدید ادامه پیدا می‌کند و بازیکن‌های ضعیف حذف می شوند. گروهی متشکل از داوران به ما کمک می‌کنند تا در انتخاب و آموزش بازیگران حرفه‌ای جلو برویم.

جذابیت بازی باعث تپش قلب بازیگران می شود

سازنده برنامه «رالی ایرانی» یادآور شد:
ما یک بازی داشتیم که بیش از ۴ ساعت طول کشید و قول ما بر این است که تمام آن را در یک قسمت تدوین کنیم. جذابیت بازی به حدی است که بازیگران تا آخرین لحظه تپش قلب دارند و با اضطراب از بازی خارج می‌شوند. نکته جالب اینکه وقتی بازیگرها حذف می‌شوند، ممکن است کاملا از سناریو بیرون نرفته باشد، این بار دیگر حذف شده‌ها به پشت صحنه نمی‌روند، بلکه فقط صندلی‌شان را چند متر عقب می‌کشند و همچنان در شب ماسک می‌زنند. به هر حال ما از هزاران کامنتی (نظر) که به ما می‌رسد استقبال می‌کنیم و همین‌ها به ما یک میزانسن و سناریو جدید است.

ممکن است تدوینگر یا دستیار فیلمبردار ما به اسم «شب‌ های مافیا» کار کنند، دوست ندارم مانعشان شوم

ابوطالب با بیان اینکه امیدوارم قسمت‌های «پدرخوانده» خیلی زود تدوین شود، در پایان خاطرنشان کرد:
ممکن است گروه‌های فیلمبرداری دیگری بازی مافیا بسازند. اشکالی ندارد، قابل احترام هستند، حتی ممکن است یک گروهی به اسم «شب‌های مافیا» کار کنند که آن‌ها هم قابل احترام هستند و من دوست ندارم مانع کارشان شوم همه آن‌ها دوستان و همکاران ما در همین پروژه مثل تدوینگر یا دستیار فیلمبردار بوده‌اند.
 

 

بیشتر بدانید : حاشیه های جنجالی شب های مافیا و واکنش هومن حاجی عبداللهی + عکس

بیشتر بدانید : در شب های مافیا چه گذشت که جذاب ماند؟ مقایسه اجرای کامبیز دیرباز و علیمردانی

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: sabakhabar.ir