حضرت یعقوب متمکن بود و همچنین بزرگ دیار لذا ایشان تقریبا هر شب یک گوسفند (قوچ) سور می‌داد و همه مردم دعوت بودند...
 
همه داستان زندگی حضرت یوسف و همچنین پدر او یعقوب را کم و بیش می‌دانیم که به چه کیفیتی است و چگونه است اما امام سجاد این ماجرا را در منظر قانون کارما و عمل و عکس العمل طور دیگری بیان می کنند که خلاصه ای از آنرا اینجا می‌آورم
 
ابتدا یادآوری ها :
۱ - حضرت یعقوب به فرزندان خود بسیار اهمیت می‌داد اما دو فرزند آخر باتوجه به اینکه از مادری دیگر بودند و مادرشان فوت کرده و همچنین سنشان از همه کمتر بود نیاز به توجه بیشتری داشتند لذا این قضیه شاید می‌توانست باعث برانگیختن حس حسادت برادران دیگر شود .
۲ - حضرت یعقوب متمکن بود و همچنین بزرگ دیار لذا ایشان تقریبا هر شب یک گوسفند (قوچ) سور می‌داد و همه مردم دعوت بودند.
۳ - معمولا وقتی ما یک میهمانی بزرگ داشته باشیم آخر شب خسته و مانده هستیم و پس از اتمام میهمانی دیگر نای تکان خوردن هم شاید نداشته باشیم (درست است؟).
و اما داستان از منظر روانشناسی و قانون کارمای طبیعت (عمل و عکس العمل) :
یک شب از همان شبهایی که یعقوب نبی اطعام می‌داد - پس از پایان میهمانی - خسته از پذیرایی ها آماده استراحت شد که ناگهان یکی از پسرها به نزد پدر آمد و گفت ” پدر یک نفر (گدا) از شما تقاضای کمک کرده و می‌گوید دستم خالیست ” (با توجه به اینکه این گدا همه جا را رفته بود و به خدای خود گفته بود که اینجا دیگر جوابم را می دهند) . پدر به پسر گفت “خودت بطریقی که ناراحت نشود ردش کن بگو فردا بیاید اول وقت جوابش را می‌دهم.” پسر عمل کرد و گدا را رد کرد. گدا هم به خدای خود گفت “این هم از پیامبرت که ما را رد کرد”.
همان شب به حضرت یعقوب ندا رسید که “یعقوب بنده ما را راندی، منتظر عقوبت باش” (زیرا پیامبران باید اهم و مهم را رعایت کنند) و در همان شب خوابی عجیب دید که در آن ۱۱ گرگ گرسنه یوسف را می درند که یوسف نیز در همان شب خواب دید که ۱۱ ستاره و ماه و خورشید…
فردای آنروز یوسف داستان را برای پدرش تعریف کرد، پدرش هم گفت که برای کسی تعریف نکند. خب پدر میدانست که شاید باعث برانگیختن حسادت برادران شود همچنین منتظر عقوبت الهی بود.یوسف هم که پسری نوجوان سرشار از غرور و حس نمایان کردن داشته های خود به دیگران، نتوانست جلوی خود را بگیرد و بالاخره داستان را برای برادران خود نقل کرد :
” داداشا، من دیشب خواب دیدم که ۱۱ تا ستاره و ماه و خورشید دارن به من، من یوسف، سجده می‌کنن”
در اینجا یوسف خواست بزرگی خود را به رخ برادران بکشد.یعنی خواست مخالف قانونمندی طبیعت عمل کند. یعقوب که دل بنده ای را شکسته بود، قریب به ۳۰ سال فرزندش را ندید و آن گرفتاریهایی که بهتر میدانید طبق قانون کارما و عمل و عکس العمل برایش پیش آمد. یوسف هم که من وجودی خودش را بزرگتر جلوه داده بود قریب به ۱۵ سال به زندان افتاد یعنی با یک من گفتن و تکبر کردن به زیر زمین رفت و در زندان افتاد ولی پس از توبه، به برترین مقام مصر نائل گشت.
نتیجه گیری :
هر عملی را عکس العملی است با همان نتیجه ولی شاید به شکلی دیگر.
تکبر انسان را به قعر زمین فرو می‌برد (افتادگی اموز اگر طالب فیضی - هرگز نخورد آب زمینی که بلند است)
توبه و بازگشت می‌تواند انسان را به بلندترین مراتب برساند.
 
گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/Entertainment
منبع: pourali.net
 
مطالب جالب دیگر:
عکس‌های لو رفته از زن پرحاشیه هالیوود هنگام تزریق بوتاکس!! ( + عکس )
گوشی تلفن همراه، کثیف‌تر از دستشویی!!
قبیله‌ای که عشوه گرترین دختران مجرد را دارد!! ( + عکس )
یک بشقاب پرنده، فرودگاه را تعطیل کرد! ( + عکس )
پرستاری با آرایش غلیظ و ناخن‌های لاک زده؛ نامزد خوشگل من!!
دست نیافتنی‌ترین مکانهای روی زمین که نمی‌توانید به آنجا برید!! (+عکس)
رئیس جمهوری که یک سمند قرمز دارد!! (+عکس)
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X