خطرناک ترین مواد غذایی که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهند
 برخی مواد غذایی با آسیب رساندن به سلامت کلی و سلامت مغز خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهند.

 خوراکی هایی که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهند

دانشمندان علوم اعصاب خطرناک ترین مواد غذایی که استعداد ابتلا به آلزایمر و زوال شناختی هستند را معرفی کرده اند:


آلزایمر و غذاهای خطرناک: نوشیدنی‌های شیرین

سیستم تنظیم کننده مغز نمی ‌تواند از عهده کالری‌ های موجود در نوشیدنی های شیرین برآید. شواهد نشان می‌ دهد که نوشیدنی‌ های شیرین گرسنگی را همانند غذاهای جامد کاهش نمی‌ دهد. به همین خاطر مقدار بیشتری از این نوشیدنی ‌ها مصرف می‌ شود. از آنجایی که بیشتر افراد از سیگنال‌ های گرسنگی و سیری خود به عنوان راهنمای خوردن استفاده می‌ کنند، به سیستمی که بتواند به درستی کار کند نیاز خواهند داشت. برای کمک به انجام این کار، می ‌توان غذاهای کامل مصرف کرد، تمرینات ورزشی انجام داد و از خوردن موادی همچون نوشابه صرف نظر کرد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بهترین و بدترین نوشیدنی ها برای سلامت بدن

آلزایمر و غذاهای خطرناک : غذاهای فراوری شده

سطوح بالای چربی و کلسترول موجود در این غذاها در دیواره های شریان تامین خون به مغز رسوب میکند. عدم خون رسانی کافی در نهایت باعث سکته مغزی می شود. علاوه بر این؛ مصرف این نوع غذاها باعث ترویج چاقی و التهاب در بدن می شوند که این دو عامل خود، ریسک فاکتورهای ابتلا به مشکلات شناختی هستند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : غذاهای فرآوری شده خوب هستند یا بد

آلزایمر و غذاهای خطرناک : شیرین کننده های مصنوعی

محققان آمریکایی این نکته را به وضوح ثابت کرده اند که استفاده از شیرین کننده های مصنوعی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهند. این نکته را باید بدانید که اگر مبتلا به دیابت نوع ۲ باشید، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در شما ۴ برابر نسبت به سایرینی که دیابت ندارند، بیشتر می شود. دیابت باعث کاهش حساسیت به انسولین، افزایش قند خون، و خطر انحطاط مغزی خواهد شد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : شیرین کننده های مصنوعی واقعا سرطان زا هستند؟

آلزایمر و غذاهای خطرناک : ماهی های حاوی جیوه

خطرناک ترین مواد غذایی که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهند

شاید کمی متناقض به نظر بیاید. چون همیشه گفته ایم که ماهی ها به دلیل دارا بودن امگا ۳ ها برای مغز مفید هستند. اما ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و تن حاوی فلزات سنگین به خصوص جیوه اقیانوس ها نیز هستند. همه فلزات سنگین کمابیش در افزایش خطر ابتلا به آلزایمر نقش دارند و باعث کاهش قدرت درک می شوند. بهتر است ماهی هایی مانند ماهی ساردین و ماهی خال مخالی که حاوی جیوه کمتری هستند را انتخاب کنید. ماهی های پرورشی کنترل شده نیز انتخاب های مناسبی هستند چون جیوه موجود در آن ها کمتر از جیوه ماهی های پرورش یافته در دریاهای آلوده است. با این حال هیچ وقت از خوردن ماهی غافل نباشید. لازم است که هر هفته دو مرتبه ماهی میل کنید چون فواید آن بیش از مضراتش است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : میزان مصرف ماهی های مختلف با توجه به جیوه موجود در گوشت آنها

آلزایمر و غذاهای خطرناک : چربی های ترانس

اسیدهای چرب ترانس در غشاهای سلول های عصبی وارد شده و باعث سفتی و کاهش واکنش های این سلول ها می شوند. این مساله نیز روی آمادگی نورون ها یا همان سلول های عصبی تاثیر منفی می گذارد. کاهش واکنش های این سلول ها باعث کاهش قدرت به خاطر سپاری و افزایش خطر افسردگی و غیره می شود. بهتر است مواد غذایی سرشار از امگا ۳ ها مانند ماهی ها، روغن های گیاهی، آجیل ها، بذر کتان و غیره را به رژیم تان اضافه کنید و تا حد امکان از مصرف مواد غذایی حاوی چربی های اشباع شده و اسیدهای چرب ترانس موجود در مواد غذایی فراوری شده و صنعتی بپرهیزید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چربی های ترانس را می شناسید؟

 

آلزایمر و غذاهای خطرناک : غذاهای منجمد

مصرف مواد غذایی یخ زده به طور منظم، می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد و همچنین به زوال عقل که ناشی از تخریب سلول های مغزی در طول زمان است منتهی شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 10 علامت شروع آلزایمر

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : پیشگیری از آلزایمر با سه دستور

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : پیشگیری از آلزایمر با معجزه رژیم ذهن و انگور! 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : یافته های جدید درباره آلزایمر و روش های پیشگیری از آلزایمر گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: iec.behdasht.gov.ir