فرض كنید كه در یك دنیای دیگر وارد شده‌اید و از بین اعضای بدن برای زندگی خود فقط باید سه عضو را انتخاب كنید. كدام اعضا را انتخاب می‌كنید؟ احتمالا....
 
 
  از این 5 عضو حیاتی غافل نشوید.
فرض كنید كه در یك دنیای دیگر وارد شده‌اید و از بین اعضای بدن برای زندگی خود فقط باید سه عضو را انتخاب كنید. كدام اعضا را انتخاب می‌كنید؟ احتمالا قلب یكی از آنهاست. مغز چطور؟ آیا ریه را انتخاب نمی‌كنید؟ پس غذا خوردن و معده را باید فراموش كنید!

اما اینها فقط فرض هستند. نمی‌توان از بین اعضای بدن انتخابی انجام داد، همه‌ی عضوها حیاتی هستند و باید ازهمه‌ی اعضا به بهترین شكل محافظت كنید. اما اگر اعضای بدن شما می‌توانستند از بین مطالب مختلف یكی را برای محافظت خود انتخاب كنند، احتمالاً این مقاله انتخاب آنها بود.

ریه‌ها :

اگر فكر می‌كنید كیسه‌ی هوای ماشین شما تكنولوژی پیشرفته‌ای دارید، لحظه‌ای به ریه‌های خود فكر كنید. ریه‌‌ها اكسیژن هوا را می‌گیرند و آن را وارد خون می‌كنند و دی اكسید كربن را خارج می‌كنند. ولی این تنها كار ریه نیست. ریه‌ها باكتریها و ویروسها را كه با هوا وارد ریه‌ی شما می‌شوند پاكسازی می‌كنند. موثرترین عملكرد ریه بالا بردن سطح انرژی بدن و كاهش عفونتهایی است كه از طریق هوا منتقل می‌شوند.

بهترین راه حفاظت از ریه :

پرخوری و زیاده روی در مصرف چربیها فقط برای قلب ضرر ندارد. اضافه وزن فشار بی‌اندازه‌ای به ریه‌ها وارد می‌كند. چربی اضافی در قفسه سینه باز شدن ریه‌ها را هنگام پر شدن هوا محدود می‌كند.

خوشبختانه حتی كاهش مختصری در وزن، تاثیر بزرگی دارد. تحقیقات نشان می‌دهند كه 10% كاهش وزن حجم ریه را 5% افزایش می‌دهد.  میزان كربوهیدرات غذا را كاهش دهید و بر میزان فلاونوئید مصرفی خود بیافزایید. فلاونوئید یك ماده آنتی‌اكسیدان است كه عملكرد ریه را بهبود می‌بخشد و در سیب وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد در افرادی كه حداقل 2 بار در هفته سیب می‌خورند احتمال ابتلا به آسم 32% كمتر است. یك مطالعه نشان می‌دهد كه مصرف یك سیب در روز خطر ابتلا به سرطان ریه را 40% كاهش می‌دهد.

كلیه‌ها:

كلیه‌ها از لحاظ ارزش قابل قیمت‌گذاری نیستند و بسیار ارزشمندند. این دو ارگان آب اضافی بدن و مواد زاید خون را تصفیه می‌كنند. اما این تنها كار آنها نیست. بلكه مایعات بدن، نمك و اسیدها راتنظیم می‌کنند.

بهترین راه حفاظت از كلیه‌ها :

سنگ كلیه بسیار دردناك است. اما اگر می‌خواهید بزرگترین خطری كه كلیه را تهدید می‌كند بشناسید باید بدانید كه فشار خون بالا به مرور زمان عروق كلیه را تخریب می‌كند و عملكرد كلیه را از بین می‌برد و حتی فشار خون را بالاتر نیز می‌برد. اگر این مشكل درمان نشده باقی بماند ممكن است منجر به مرگ شود. علاوه بر كنترل فشارخون، مصرف سدیم كمتر و آب و پتاسیم بیشتر و مصرف گوشت  ماهیچه‌گاو نیز برای كلیه مفید است. مطالعات نشان می‌دهد مصرف گوشت ماهیچه گاو فشار خون را كاهش می‌دهد. ورزش نیز موجب تنظیم فشار خون می‌شود.

كیسه‌ی صفرا:

كیسه صفرا مخزن بسیار با ارزشی است. این عضو گلابی شكل كه صفرای تولید شده در كبد را ذخیره می‌كند به هضم چربیها در روده‌ی كوچك كمك می‌كند. اگر از سنگ كیسه‌ی صفرا در امان بمانید

بهترین راه حفاظت از كیسه صفرا:

سنگ كیسه‌ی صفرا قطعه‌ی كوچكی ازكلسترول است كه كریستالی شده‌است. تا وقتی كه سنگ كیسه‌ی صفرا در مجرای صفرا گیر نكند دردناك نمی‌شود. یك راه ساده وجود دارد كه خطر سنگ صفرا را نسبتا كاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد كه ورزش 30 دقیقه ای روزانه می‌تواند باعث پیشگیری از ایجاد سنگ كیسه ی صفرا شود.

فیبرهای محلول و ویتامین c كه در میوه ها موجود است نیز احتمال بروز سنگ كیسه‌ی صفرا را كاهش می‌دهد.

لوزالمعده (پانكراس) :

این عضو ارزشمند كه بین معده و ستون مهره‌ها واقع شده‌است انسولین را برای تنظیم قند‌خون و متابولیسم بدن ترشح می‌كند. همچنین آنزیمها و موادی را ترشح می‌كند كه برای بدن حیاتی هستند.

برای حفاظت از پانكراس:

اگر در مقابل سنگ كیسه‌ی صفرا در امان بمانید خطر ابتلا به التهاب پانكراس در شما كاهش می‌یابد. در این بیماری ملتهب شدن پانكراس ایجاد می‌شود كه می‌تواند در اثر وجود سنگ ایجاد شود. اگر از التهاب پانكراس پیشگیری كنید می‌توانید خطر ابتلا به سرطان بسیار كشنده‌ی پانكراس را نیز  كاهش دهید. میوه‌ی تازه و سبزیجاتی مانند سیب‌زمینی خطر سرطان پانكراس را 49% كاهش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهند كه مصرف منظم گوجه‌فرنگی و محصولاتی كه حاوی آن است احتمال بروز سرطان پانكراس را 31% كاهش می‌دهد. علت این تاثیر رنگدانه‌ی قرمز رنگی است كه لیكوپن نام دارد. تاثیر این رنگدانه قبلا در مبارزه با سرطان پروستات اثبات شده بود.

كبد:

الكل مواد مختلف و سمومی‌ كه وارد بدن می‌شود توسط كبد پاكسازی می‌شوند. این عضو صفرا را می‌سازد. همچنین كبد باكتریها را از جریان خون پاك می‌كند، آهن بدن را ذخیره می‌كند و گلوكز را به گلیكوژن تبدیل می‌كند تا انرژی را ذخیره كند.

بهترین راه حفاظت از كبد:

اگر مشروبات الكلی مصرف نكنید و غذاهای سالم مصرف كنید عمر كبد زیاد می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد كه مصرف غذاهای سالم و عدم مصرف الكل از خطر ابتلا به التهاب كبد و سرطان كبد می‌كاهد.

قهوه سرشار از آنتی اكسیدان است و مطالعات نشان می‌دهد كه تركیبات قهوه عامل سرطانزای كبد را مهار می‌كند. تحقیقات نشان می‌دهد كه قهوه‌ی متوسط كه كمتر برشته شده، از قهوه‌ی تیره، آنتی‌اكسیدان بیشتری دارد.
 
مطالب مرتبط:
ماده ای فراموش شده و مفید برای قلب
سودمندی مصرف زردچوبه در کاهش مسومیت کبدی
خواص هوفاریقون
خواص گل کلم
 
مطالب پیشنهادی:
رایحه درمانی
معالجه از راه دور(درمان با اینترنت)
صرع و کنترل تغذیه‌ای آن
حکایت نوشابه‌های گازدار
رفع مشکلات مجاری ادراری با گزنه
به راحتی کلسترول خود را پایین بیاورید!!
 
 تهیه و ترجمه :گروه سلامت سیمرغ ـ دكتر حانیه تركمان
اختصاصی سیمرغ     www.seemorgh.com/health
 
 
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده های این بخش

 
X