آلزایمر
مصرف اسیدهای چرب امگا- 3 در پیشگیری و کنترل بیماری آلزایمر نقش دارد.
 
اسیدهای چرب امگا- 3،  اسید های چرب غیر اشباع هستند که در بدن ساخته نمی شوند و می بایست از طریق رژیم غذایی (مانند ماهی ها و تخم کتان) و یا مکمل های غذایی در اختیار بدن قرار گیرند.

سه اسید چرب معروف از خانواده امگا- 3 عبارتند از:

آلفالینولنیک اسید (ALA)
ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)
دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)

اسیدهای چرب امگا- 3 در هر مرحله از زندگی ضروری اند. این اسیدهای چرب در تنظیم کلیه عملکردهای فیزیولوژیک بدن از جمله در سیستم قلبی - عروقی، تولید مثل، ایمنی، عصبی، بینایی، پوست و اسکلت به کارمی روند. 

بر اساس مطالعه ای كه در نشریه انجمن آلزایمر به چاپ رسید، مصرف اسیدهای چرب امگا- 3 به ویژه نوعی اسید چرب امگا- 3 موسوم به دوكوزاهگزانوئیك اسید (DHA) موجب بهبود حافظه و یادگیری در سالمندانی می شود كه مبتلا به اختلالات شناختی هستند.

در این بررسی مشخص شد كه دریافت DHA به مدت 6 ماه با بهبود حافظه و یادگیری در سالمندان مبتلا به اختلالات حافظه همراه است. پایین بودن سطح DHA موجب كاهش عملكرد شناختی در سالمندان مبتلا به آلزایمر می شود و بالا بودن سطح این اسید چرب خطر ابتلا به آلزایمر را كاهش می دهد.

در بیماری آلزایمر ضایعاتی به نام پلاک در مغز تشکیل می‌شوند که ناشی از تجمع غیرطبیعی پروتئین هایی به نام "بتا آمیلوئید" در مغز هستند. این پلاک ها برای سلول های مغزی خاصیت سمی داشته و در نهایت منجر به بیماری آلزایمر می گردند. تحقیقات نشان می دهند که اسیدهای چرب امگا- 3 مانع ساخت این پروتئین‌ها در بافت مغز می شوند.

دوران سالمندی در صورتی که با سلامت جسمی و روانی همراه باشد، می تواند یکی از رضایت بخش ترین دوران زندگی هر فرد محسوب گردد، اما متاسفانه در این سنین اغلب افراد دچار کاهش توانایی جسمی، ابتلا به بیماری های مزمن از قبیل بیماری های قلبی – عروقی و دیابت و همچنین مشکلات روانی می شوند. رژیم غذایی نقش مهمی را در سلامت و طول عمر ایفا می کند و در این بین اسیدهای چرب امگا- 3 در حفظ سلامت عمومی بدن و پیشگیری از بسیاری بیماری های تحلیل برنده مربوط به سالمندی نقش عمده ای دارند.تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


مطالب پیشنهادی:
راه حل های طبیعی برای از بین بردن بوی بد دهان
موثرترین ذخیره سازی ویتامین
مهار افسردگی با خوراكی‌های خوشمزه
رژیمی برای آلزایمر
کمبود چه ویتامین ها و مواد معدنی شما را بی حال می کند؟