وراثت در بروز این بیماری نقش چندانی ندارد.
دکتر سید محمود اسحاق حسینی با اشاره به اینکه سرطان پانکراس (لوزالمعده) چهارمین سرطان و یکی از بدترین سرطان‌های عالم پزشکی است، گفت: رشد سریع و تشخیص دیرهنگام از خصوصیات این سرطان است که روز به روز نیز در حال افزایش است.
وی یادآور شد: بیماران مبتلا به سرطان پانکراس علائمی مانند دردهای شکمی، زردی و کاهش وزن شدید دارند که ممکن است دردهای کمری، دردهای پشتی و دیسکی هم در مبتلایان ایجاد شود.

این فوق تخصص گوارش با اشاره به اینکه تومورهای لوزالمعده به سه دسته تقسیم می‌شود، گفت: 85 درصد تومورهای سرطانی در قسمت سر پانکراس، 10 درصد در تنه پانکراس و 5 درصد در ناحیه انتهایی ایجاد می‌شود. اسحاق حسینی با اشاره به اینکه بیماران دارای تومور در سر پانکراس علامت آشکار زردی پیش رونده، خارش فراوان، تغییر رنگ مدفوع به سفیدی و ادرار به سیاهی یا قرمزی دارند، گفت: درمورد تنه پانکراس و قسمت انتهایی پانکراس بیماران علامت آشکاری ندارند بنابراین دیر تشخیص داده می شود. در این مورد بیماران با سایر علامت‌ها در قالب تب، ورم پای چپ، دردهای مبهم شکمی به پزشک مراجعه می کنند.

وی راه‌های تشخیص سرطان پانکراس را سی تی اسکن و اندوسونوگرافی دانست و گفت: وراثت در بروز این بیماری نقش چندانی ندارد.

این عضو هیات دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه راه های درمان سرطان پانکراس جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی است، گفت: بیماران دارای تومور کمتر از 3 سانتی متر با عمل جراحی درمان می شوند. اگر تومور بیشتر از 3 سانتی متر باشد یا به غدد لنفافی و کبد دست اندازی کرده باشد، در این صورت شیمی درمانی تنها راه درمان است.

اسحاق حسینی با بیان اینکه دیابتی‌ها با تحت کنترل پزشک بودن و افراد سیگاری و الکلی نیز با قطع مصرف این مواد می توانند از بروز این بیماری جلوگیری کنند، افزود: سرطان پانکراس با رشد سریع اگر به خاستگاه آخر همه سرطان‌ها یعنی کبد برسد، شیمی درمانی تنها راه درمان است و اقدام درمانی خاصی برای مبتلایان نمی توان انجام داد.

وی با تاکید بر اهمیت تغذیه در پیشگیری از سرطان پانکراس گفت: رژیم غذایی باید فیبر بیشتر، پروتئین و چربی کمتری داشته باشد. در غیر این صورت تغذیه می تواند منجر به دیابت شود و زمینه ابتلا به سرطان پانکراس را فراهم کند.

این فوق تخصص گوارش در پایان توصیه کرد: افراد بالای 50 سال، سیگاری ها، دیابتی ها که در معرض سرطان پانکراس هستند باید به مراجعات سالیانه به پزشک بیشتر توجه کنند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : ایسنا

مطالب پیشنهادی:
نکاتی دربارۀ سرطان کبد
علائم هشداردهنده سرطان تخمدان
این رژیم غذایی سرطان پروستات را مهار می کند
کشنده ترین سرطان را بشناسید
نشانه های سرطان سینه چیست؟
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X