گل مژه (Stye) بیماری شایعی است كه به صورت یك توده متورم، حساس، دردناك و قرمز رنگ در نزدیكی لبه ی پلك ظاهر می‌شود.درمان،پیشگیری،و بهبود به چه نحوی می باشد؟

 

این توده در حقیقت یك آبسه ی كوچك است كه در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه ها یا غدد ترشح كننده چربی پلك ایجاد می شود.
تماس دست آلوده با چشم (به خصوص اگر با ترشحات بینی آلوده شده باشد) و التهاب لبه پلك (بلفاریت) از عوامل مهمی هستند كه باعث بروز گل مژه می شوند. 

علائم و نشانه ها:
* احساس سنگینی و درد پلك.
* ایجاد یك توده برجسته قرمز رنگ و دردناك در لبه پلك .

* سوزش و خارش و اشك‌ریزش .

* گاهی خروج ترشحات چركی از گل مژه.
تاری دید: تاری دید از علائم معمول گل مژه نیست اما اگر گل مژه نسبتاً بزرگ باشد با فشار روی قرنیه،باعث ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید می‌شود.

درمان
* اكثر گل مژه ها ظرف مدت چند روز به تدریج بهبود می یابند و مشكل خاصی ایجاد نمی كنند.

* در چند روز اول،استفاده از كمپرس گرم باعث تسكین درد می‌شود و ممكن است به سرباز كردن گل مژه و تخلیه ترشحات چركی كمك كند.

* برای این منظور یك حوله تمیز را با آب جوشیده گرم (نه داغ!) مرطوب كنید و برای مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشم مبتلا قرار دهید.ماساژ ملایم هم به تسكین درد و تخلیه ترشحات كمك می‌كند. ماساژ با كمپرس گرم را می‌توان روزی 3 تا 4 بار انجام داد تا ترشحات تخلیه شود و گل مژه بهبود پیدا كند.
 
* هرگز سعی نكنید گل مژه را بتركانید یا به زور تخلیه كنید.این كار می‌تواند باعث گسترش عفونت به بافت‌های مجاور یا حتی ورود عفونت به مغز شود.

* اگر پس از چند روز گل مژه بهبود پیدا نكرد،حتماً به چشم پزشك مراجعه كنید.

* چشم پزشك می تواند در صورت لزوم با یك جراحی كوچك گل مژه را تخلیه كند.تخلیه گل مژه با بی حسی موضعی با استفاده از قطره بی حس كننده انجام می شود و گل مژه از سمت پشت پلك تخلیه می‌شود.

* در گل مژه‌های معمولی استفاده از قطره‌های آنتی‌بیوتیك یا آنتی بیوتیك خوراكی فایده‌ای ندارد.اما در بچه های كوچك یا افرادی كه گل مژه های شدیداً ملتهب دارند،ممكن است لازم باشد با نظر چشم پزشك آنتی بیوتیك خوراكی برای جلوگیری از گسترش عفونت به بقیه پلك و قسمت های مجاور استفاده شود.

پیشگیری
* در برخی از افراد گل مژه مكرراً عود می‌كند.

 برای پیشگیری از عود گل مژه به نكته های زیر توجه كنید:
* از تماس دست آلوده با چشم جلوگیری كنید.

* بهداشت پلك را رعایت كنید.شستشوی منظم پلك ها با آب ولرم یا شستشوی لبه پلك با شامپو بچه رقیق شده می تواند به جلوگیری از عود گل مژه كمك كند.

* در صورت بروز گل مژه های مكرر حتماً به چشم پزشك مراجعه كنید.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:tebyan.net
 
مطالب پیشنهادی:
تأثیر رنگ چشم بر شخصیت و دید انسان
آیا تاکنون احساس جرقه در چشم تان داشته اید؟
مشكلات چشم ناشی از كار با كامپيوتر
7 اشتباه جالب درباره ی چشم ها!!
غذاهای تقویت کننده چشم!!