این بیماری با یک کمر درد آغاز می شود به همین دلیل بسیاری از افراد آن را با دیسک کمر اشتباه می گیرند،اما براستی پس چه بیماری می باشد؟
 
 اول با یك كمردرد پیش پا افتاده شروع می‌شود و به محض شدت گرفتن درد،شخص سعی می‌كند با مراجعه به پزشك عمومی یا ارتوپد مشكل خود را برطرف كند،غافل از آن كه نفس این بیماری توسط یك روماتولوگ (متخصص روماتولوژی)به شماره خواهد افتاد و از پیشرفت بیماری رماتیسم ستون فقرات و یا‌ (AS) جلوگیری می‌كند.
فرزانه فتاحی،رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران«» AS می‌گوید:این بیماری بیشترین ضایعه را به كمر وارد می‌كند و عضوهای دیگری همچون چشم،كبد،كلیه،كیسه صفرا،قلب و روده را نیز درگیر می‌كند.به گفته وی،از آنجا كه كمر درد یكی از شایع‌ترین بیماری‌های روز دنیاست، از میزان توجه افراد به این بیماری بسیار كم می‌شود.
فتاحی با اشاره به این كه رماتیسم ستون فقرات در مردان جوان بین سنین 16 تا 25 سالگی رواج دارد،می‌افزاید:بیمار به هنگام ابتلا به این بیماری دچار سرگردانی می‌شود كه به علت ناشناخته بودن بیماری به پزشكان غیرمتخصص این بیماری (ارتوپد،جراحان مغز و اعصاب و جراحان ستون فقرات)‌ مراجعه می‌كند.به گفته رئیس انجمن رماتیسم ستون فقرات،وقتی مساله بغرنج می‌شود كه پزشك به دلیل مشابهت این بیماری با دیسك كمر،برای بیمار استراحت مطلق تجویز می‌كند،چرا كه بیمار با استراحت‌های پیاپی خود باعث عود و شدت بیماری می‌شود.
در این بیماری «تحرك» شرط اول برای جلوگیری از بد شكل شدن بدن است.حالت سكون در این بیماران،كمر آنها را به شكل نی‌ خیزران در می‌‌آورد و بنابراین بهترین راه مبارزه تحرك، حركت،نرمش و ورزش است.
تشخیص نامناسب،دیر هنگام و شباهت آن با دیسك كمر یا انواع كمر دردهای مكانیكی و سیاتیك از سوی پزشكان و تجویز استراحت مطلق،این بیماری را تشدید می‌كند.
فتاحی با بیان این مطلب اظهار می‌كند:این بیماری نیازی به جراحی ندارد و بیمار با مصرف داروهای خاص خود (داروهای ضدالتهاب)‌ از پیشرفت بیماری و بروز معلولیت جلوگیری می‌كند.
 
عوارض بیماری‌
این دسته از بیماران به علت خمیدگی كامل ستون فقرات،ثابت ماندن گردن و بقیه مفاصل بدن و تاری چشم،خیلی سریع روحیه خود را از دست داده و دچار بیماری افسردگی و حتی اعتیاد می‌شوند،رئیس انجمن رماتیسم ستون فقرات با اشاره به این مطلب ابراز می‌كند:هنوز در هیچ جای دنیا،علت به وجود آمدن این بیماری مشخص نشده است ولی می‌توان یكی از بزرگ‌ترین دلایل آن را «توارث» ذكر كرد كه در صورت مثبت بودن ژن (27 - HLA- b) در شخص،درصد گرفتاری فرزندان آن،به این بیماری مزمن بیشتر خواهد بود.به گفته وی پیشگیری با كنترل و جلوگیری از پیشرفت بیماری است چرا كه این بیماری مزمن،همیشه و تا آخر همراه با بیمار است ولی متوقف كردن و جلوی پیشرفت بیماری را گرفتن یعنی مبارزه با معلولیت.
به گفته فتاحی بیماری (AS) در دهه دوم و سوم عمر بیشتر در مردان جوان رایج است و می‌توان گفت به طور كلی مردان سه برابر زنان بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند و همچنین بروز این بیماری در كودكان زیر 10 سال شایع نیست،ولی علائم ابتلا به این بیماری در كودكان با درد مفاصل زانو،ران،كف پا و عموما با قرمزی چشم همراه است.
 
برخی علائم‌
ستون فقرات (كمر)‌ و گردن به سمت جلو متمایل شده و زانوها و مفاصل را درگیر می‌كند و راه رفتن و نشستن برای شخص سخت و عذاب‌آور می‌شود.
فتاحی با اشاره به این مطلب ابراز می‌كند:این بیماری با خشكی دهان در صبحگاهان همراه است و اغلب درد به هنگام استراحت سراغ شخص می‌رود و بیمار مجبور به بیدار شدن از خواب،قدم زدن و حتی دوش آبگرم گرفتن می‌شود و در برخی از موارد بیماری‌های پوستی از قبیل خارش و پوسته پوسته شدن كف سر را هم موجب می‌شود كه در صورت وخیم شدن به زخم تبدیل می‌شود.به گفته وی درمان رماتیسم ستون فقرات،درد در ناحیه پاشنه پا و قفسه سینه بقدری عذاب ‌آور است كه حتی بیمار توان عطسه و خمیازه كردن را نیز از دست می‌دهد.
 
راه‌های درمان
این بیماری مسری نیست ولی درصد افرادی كه بر اثر این بیماری دچار افسردگی می‌شوند بسیار بالاست. فتاحی با اشاره به این كه 50 درصد این بیماران،داروهای ضدالتهاب مصرف می‌كنند، درمان‌های غیردارویی از قبیل ورزش،نرمش و آب‌ درمانی را مفید خوانده و یاد آور می‌شود.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
آیا گودی کمر ارتباطی با کمر درد دارد؟
ورزشهایی که کمردرد را بدتر میکنند
6 اشتباه جالب و رایج درباره كمردرد!!
درست بنشینید تا کمر درد نگیرید!!
خلاصی از کمردرد در 15 دقیقه!
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X