عواملی که باعث بروز عفونت ادراری می شوند
 احتمال بروز عفونت در کودکان دختر به مراتب از پسرها بیشتر است اما عوامل دیگری هم به غیر از جنسیت روی بروز عفونت ادراری تاثیر دارد

 عوامل ایجاد عفونت ادراری

عفونت ادراری در کودکان یک بیماری نسبتا شایع است؛ به طوری که 3 تا 5 درصد دختران و یک درصد پسران عفونت ادراری را تجربه می کنند. عفونت ادراری به علت وارد شدن میکروب به مجاری ادرار ایجاد می شود. چنان چه عفونت فقط مثانه را درگیر کند عفونت مثانه یا «سیستیت» است و اگر کلیه را درگیر کند، میکروب های ایجادکننده عفونت میکروب های موجود در دستگاه گوارش هستند.

 4 عامل  افزایش دهنده 

سن

عفونت ادراری در پسران زیر یک سال و دختران زیر 4 سال شایع تر است.

ختنه نکردن پسران

ختنه نشدن پسران نیز عامل مستعدکننده دیگری است؛ به طوری که پسرانی که ختنه نشده باشند 4 تا 8 برابر پسرانی که ختنه شده اند، دچار عفونت ادراری می شوند.

جنسیت

عفونت ادراری میان دختران حداقل 2 تا 4 برابر پسران است.

برگشت ادرار

درکودکانی که دریچه محل اتصال حالب به مثانه شل است برگشت ادراری ایجاد می‌شود و کودک را مستعد عفونت‌های ادراری مکرر می‌کند.

 علائم ایجاد عفونت ادراری

درسنین نوزادی و زیر یک ماه، بیماری با علایمی به صورت تب یا کم شدن حرارت بدن، بی حالی، بی اشتهایی، تحریک پذیری، شلی، اسهال، کم شدن حجم ادرار، زردی و از بین رفتن واکنش های نوزادی خودش را نشان می دهد. در سنین بالاتر این بیماری نشانه هایی مانند تب، بوی بد ادرار، سوزش، تکرر و بی اختیاری ادرار، ایجاد شب ادراری، درد پهلوها و درد در ناحیه زیر شکم، قطع و وصل شدن جریان ادرار و بی قراری هنگام ادرار کردن می‌تواند ایجاد کند.

بیشتر بدانید : گیاهان موثر در درمان عفونت ادراری

بیشتر بدانید : علت بوی بد ادرار چیست؟ مهمترین علل بوی ناخوشایند و عجیب ادرار

بیشتر بدانید : عفونت ادراری دستگاه تناسلی زنان, شایعترین بیماری مقاربتی

بیشتر بدانید : چطور عفونت دستگاه ادراری در کودکان را درمان کنیم

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com