بیماری های بی علامت در دستگاه گوارش و کبد
گاهی برخی بیماری های خطرناک گوارشی و کبدی ممکن است علائم زیادی نداشته باشند مانند کبد چرب و...

بیماری های خاموش در گوارش و کبد

برخی فکر می‌کنند که علامت فقط درد است، در حالیکه خیلی از بیماری‌ها اصلا دردی ندارند مثل بدخیمی معده که ممکن است فقط با گاز و نفخ همراه باشد، پس نکته اول این است که علامت هر بیماری درد نیست و ممکن است خیلی از بیماری‌ها حتی علامت هم نداشته باشد.

 مثل کبد چرب که بدون علامت است و اتفاقا تعداد بسیاری را هم به صورت خاموش درگیر کرده و تعداد بیمارانی که با سیروز کبدی به ما مراجعه می‌کنند بسیار زیاد شده است. مثلا در افرادی که کبد چرب همراه با بیماری زمینه‌ای مثل دیابت دارند و در سونوگرافی و آزمایش فقط کبد چرب تشخیص داده شده، یک دفعه با سیروز کبدی مواجه می‌شویم، پس یکی از بیماری‌هایی که با وجود خطرناک بودن هیچ علامتی ندارد، همین کبد چرب است.

70 درصد افرادی که درگیر این بیماری هستند اصلا خبر ندارند و اینها هم ممکن است تبدیل به سیروز شود و به صورت مرموز پیشرفت می‌کند. لذا اگر کسی کبد چرب داشته و آنزیم‌های بالایی دارد حتما باید هپاتیت بی و سی را هم چک کند. کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت، فشار یا چربی خون، کولیت زخمی، چاقی، تیروئید داشته و داروهای اعصاب و پوستی مصرف می‌کنند می‌توانند بیشتر در معرض درگیری کبد چرب قرار گیرند.

در حوزه بیماری گوارشی هم شما ممکن است که خونریزی داشته باشید ولی خبر نداشته باشید، احتمال آن کم است ولی ممکن است به ویژه در سن بالا خونریزی‌هایی داشته باشید که اصلا قابل مشاهده نباشد، گاهی برای پزشکان نامه آمده که فرد به لحاظ خونریزی گوارشی مورد معاینه قرار گیرد، یعنی فرد به خاطر کم‌خونی به پزشکی مراجعه کرده و پزشک به خونریزی مخفیانه مشکوک شده چون خونریزی واضح خودش یک علامت است ولی خونریزی مخفی فقط با کم‌خونی و آزمایش مدفوع خودش را نشان می‌دهد.

خیلی از پولیپ‌های روده هم بی‌علامت است و فقط گاهی ممکن است دل‌پیچه، دل‌درد و اسهال خفیف به همراه داشته باشند، ولی در اکثر اوقات بی‌علامت هستند، برخی از بیماری‌های جدی مثل توده‌ها و تومورها نیز ممکن است خیلی اوقات بی‌علامت باشند که البته شایع نیست.

 همه این موارد را می‌توان با چکاپ‌های دوره‌ای شش ماه یا یکساله آزمایشات خون، مدفوع و کبد متوجه شد، لذا توصیه می شود که افراد حتما آزمایشات دوره‌ای را جدی بگیرند و اینکه چندین سال است به دکتر مراجعه نکردند را افتخار محسوب نکنند، البته از آن طرف هم وسواس و حساسیت نداشته باشند مگر اینکه سابقه خانوادگی داشته باشند که در آن صورت فرد باید زودتر مراجعه کند و یا اینکه به سن 50 رسیده باشد. 

مهمترین نکته‌ای که بیماران باید در نظر داشته باشند این است که در درمان کبد چرب مهمترین اصل اصلاح سبک زندگی است، چون در این خصوص تنها دارو جواب نداده و پرهیزها و سبک زندگی سالم نیز باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه هیچ داروی تضمینی برای درمان کبد چرب وجود ندارد.

بیشتر بدانید : علائم سرطان در دستگاه گوارش, مراقب باشید

بیشتر بدانید : کبد در بدن چه کارهایی انجام می دهد؟ + فیلم کبد

بیشتر بدانید : نشانه های آسیب کبدی چیست؟

بیشتر بدانید : 6 مشکل دستگاه گوارش که باید بسیار جدی گرفت

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :farsnews.ir