تتت

پنهان شدن پشت این بیماریها ممكن است بیماریهای مهمتری را پنهان كند و تشخیص آنها را مشكلتر كند. بنابراین هم شما و هم پزشک معالجتان باید مراقب باشید.

 

بیماریهای سایه که با هم فرد را مبتلا می كنند:
متخصصان مطمئن نیستند که چرا بعضی از بیماریها باهمدیگر به سراغ بیمار می آیند اما آگاهی داشتن درمورد این بیماریها برای سالمتر ماندن به شما كمك می كند.

 

طی سالها، پزشکان مشاهده کردند که بیمارانی که به یک بیماری مبتلا هستند ممکن است در معرض بیماریهای غیر مرتبط دیگر و حتی گاهی اوقات بیماری های جدی تری که به بیماری سایه معروف هستند، قرار بگیرند. یکی از معروف ترین بیماری ها ارتباط بین میگرن و حمله قلبی است. محققان در حال مطالعه هستند که چرا این بیماری ها با یکدیگر ظاهر می شوند.
مطالعات نشان داده که این بیماری های دوگانه به دلایل گوناگون بروز می کنند. در بعضی موارد، یک بیماری خطراتی را به وجود می آورد که باعث بروز بیماری دوم می شود. در موارد دیگر، ژن های دردسرساز، رفتارهای پرخطر برای سلامتی مثل مصرف دخانیات یا ورزش نکردن،  مسائل و مشکلاتی را فراهم می آورد. آگاهی از این موارد خطرناک به شما کمک می کند تا از بیماریهای سایه جلوگیری کرده و با تشخیص سریع و درمان آن نتیجه بهتری حاصل کنید.

میگرن

بیماری سایه: حمله قلبی

اگر به طور مداوم به دردهای میگرنی دچار می شوید ( مخصوصا میگرن همراه اورا كه نوعی علائم هشدار دهنده ی بینایی یا حسی است كه شروع سردرد را هشدار می دهند) پزشکتان ممكن است با شما در باره مستعد بودنتان به بروز حمله قلبی صحبت كند. یکی از یافته هایی که در سال 2007 منتشر شد این بود که کارشناسان دریافتند افراد مبتلا به میگرن بیشتر درمعرض ابتلا به بیماری های قلبی هستند. 

توبیس کرتس، استادیار دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: اگر شما کمتر از یک بار در ماه به دردهای میگرنی مبتلا می شوید، نسبت به کسانی که اصلا دردهای میگرنی ندارند 50 درصد بیشتر درمعرض ابتلا به بیماری های قلبی هستید. اما اگر میگرن حداقل هفته ای یکبار به سراغتان می آید،درمقایسه با افرادی که اصلا به این مشکل دچار نمی شوند، 3 بار بیشتر در معرض بیماری قلبی هستید.

از خود مراقبت كنید:
متاسفانه، در تحقیقات موجود در رابطه با اینكه پیشگیری ازحمله های میگرنی، منجر به كاهش خطرحمله قلبی می شود ، اشاره ای نشده است.
بر اساس اطلاعات انجمن بین المللی حمله ی قلبی، حتی المقدور، با حفظ سلامت دستگاه قلبی- عروقی تان از خود محافظت کنید، و شانس ابتلا به حملات قلبی را کاهش دهید. برای انجام دادن این کار، خطرهای شناخته شده را کنترل کنید مثلا کلسترول بالا و چاقی را از طریق رژیم غذایی و ورزش کردن پایین بیاورید. همچنین باید سیگار را ترک کنید و خوردن مشروبات الکلی را هم محدود کنید.

2. آندومتریوز

بیماری سایه: سرطان پوست

آندومتریوز اختلالی است كه در آن بافت آندومتر رحم در خارج از رحم رشد می کند . درسال 2007، مطالعه ای که 12 سال طول کشید، تایید کرد که خانم هایی که آندومتریوز دارند 62 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند. محققان هنوز کشف نکرده اند که چرا در این موارد آندومتریوز و سرطان پوست با همدیگر بیمار را مبتلا می کند اما یک احتمال وجود دارد و آن اینکه ممکن است ناهنجاری های ژنتیکی منجر به این دو بیماری شود.

مراقب خودتان باشید:
جفری کالن استاد امراض پوستی در دانشگاه لوئیس ویل می گوید: اگر آندومتریوز دارید، از پزشکتان بخواهید تا پوستتان را برای مجود هر مشكلی بررسی کند. همچنین می توانید با معاینه ی خالهایتان خودتان نیز این مسئله را چک کنید. اگر شک داشتید و پزشك شما توصیه كرد ، بیوپسی(نمونه برداری) انجام دهید و نترسید.
حتی اگر تشخیص داده شد که به این بیماری مبتلا هستید نگران نباشید،  با تشخیص به موقع سرطان پوست تقریبا 100 درصد قابل درمان است.

فشار خون بالا

بیماری سایه: دیابت

پزشکان از ارتباط بین فشار خون بالا و دیابت در شگفتند زیرا این دو بیماری اغلب با هم بروز می کند مخصوصا در افراد چاق. بعد از انجام تحقیق روی 38000 زن میانسال به مدت 10 سال،محققان دانشکده پزشکی هاروارد گزارش دادند که فشار خون بالا و دیابت با یکدیگر بروز می کنند. اگر فشار خون بالا باشد خطر ابتلا به دیابت هم افزایش می یابد.

دیوید کانن یکی از محققان بیمارستان زنان بریگام می گوید: این دو بیماری دلایل مشترکی دارند. یکی از این دلایل التهاب زیاد بدن یا وجود هرگونه عیب و نقصی در لایه ی داخلی رگ ها می باشد که باعث می شود سلولهای خون به اطراف رگها تراوش کرده و خطرآفرین شود.
 
مراقب خودتان باشید:
اگر فشار خونتان در حد متعادل است یا اگر در معرض این بیماری هستید، آزمایش دیابت دهید.
شما می توانید با تغییراتی در شیوه زندگیتان از دیابت پیشگیری کنید: مثلا فعالیتهای فیزیکی تان را افزایش دهید، اضافه وزنتان را کم کنید، نمک را محدود کنید، و مصرف سیگار را قطع کنید.

4. پسوریازیس

بیماری سایه: حمله قلبی

پسوریازیس نوعی از ضایعات پوستی زبر همراه با خارش ناراحت کننده و ناخوشایند است. مطالعه ای که بر روی نیم میلیون نفر به مدت 5 سال انجام شد نشان داد که پسوریازیس ممكن است احتمال حملات قلبی را افزایش دهد. با توجه به شدت این بیماری، شدت بیماری قلبی نیز بیشتر است.
محققان بیان می كنند كه افرادی كه مشكل پوستیشان شدید است بیش از دو برابر بیشتر از سایر افراد در معرض بیماری قلبی قرار دارند.

جوئل گلفند استادیار امراض پوستی در دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: سیستم ایمنی بدن که محرک پسوریازیس است هم باعث التهاب می شود و هم باعث انتشار التهاب به رگهای قلب می گردد. 
 
مراقب خودتان باشید:
آیا کنترل کردن بیماری های پوستی، التهاب و تورم را که باعث حملات قلبی می شود کاهش می دهد؟
گلفاند می گوید: شما باید درمورد داروهای مخصوص پسوریازیس که شامل آمه وایو ( Amevive یا alefacept ) می شود با پزشکتان صحبت کنید. این داروها مانند واکسن ها از منابع زنده ساخته می شوند. حتی اگر درمان های قبلی موثر واقع نشده باشند، این دارو تاثیرگذار است. درضمن، گلفاند پیشنهاد می کند که قلبتان را با داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن سالم نگه دارید.

علائم سوخت و ساز بد بدن یا سندروم متابولیك

بیماری سایه: سنگ کلیه

سندروم متابولیسم یک بیماری جدی است که با حملات قلبی، دیابت و حتی مرگ در ارتباط است.
اگر به سه تا از این علائم پنجگانه مبتلا هستید درمعرض این بیماری هستید: اگر اضافه وزن دارید، تری گلیسرید خونتان بالاست، کلسترول خوب خونتان پایین است و فشار خونتان بالاست یا گلوکز خونتان دچار مشکل شده است.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که سندروم متابولیك می تواند با بیماری سنگ کلیه هم همراه باشد. اگر دوتا از علائم بالا را دارید خطر بروز این بیماری در شما تا 54 درصد افزایش می یابد. اگر سه تا از علائم بالا را دارید احتمال ابتلا به آن برای شما 70 درصد است.

مراقب خودتان باشید:
چاقی نقش مهمی در سندروم متابولیك و سنگ کلیه دارد شاید به این خاطر که افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر مایل هستند که پروتئین، سدیم بیشتری مصرف کنند که این مواد موجب می شود تا سنگ های بلوری دردناکی از آنها دفع شود. کوچک کردن دور کمر و شکم علائم سندروم متابولیك را کاهش داده و احتمال ابتلا به سنگ کلیه را هم کاهش می دهد.

آسم

بیماری سایه: افسردگی و اضطراب
بروس بندر استاد روانپزشکی دانشگاه کلورادو می گوید: در مطالعات اخیر ارتباطی بین بیماری آسم و مسائل روانی که شامل افسردگی و اضطراب می شود کشف شده است. در سال 2004 در گزارشی عنوان شد که 18 درصد از بیمارانی که به آسم مبتلا بودند دچار پریشانی های روانی نیز بودند. این ارتباط بین دانشمندان به مدت 20 سال مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما در نیم دهه اخیر این موضوع پذیرفته شد.

تحقیقاتی که روی سربازان کهنه کار که به اختلال های روانی مبتلا بودند انجام شد، این موضوع را تایید کرد. رنی گودوین استادیار امراض مسری در دانشگاه کلومبیا می گوید: سربازانی که علائم بیشتری داشتند نسبت به آنهایی که علائم کمتری داشتند دوبرابر بیشتر به آسم مبتلا بودند. مشکلات تنفسی باعث خشم یا حتی افسردگی می شود. مسائل روانی ممکن است بیماری آسم را وخیم تر کند.

مراقب خودتان باشید:
اگر می دانید که آسم یا مشکلات روانی دارید یا حتی نسبت به آنها تردید داشته باشید، به پزشك مراجعه كنید. پس از تایید بیماری، از پزشکتان کمک بگیرید و نگران نباشید.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی :
 بولیمیا، بیماری مانکن ها و دختران جوان
این بیماری را با دیسك كمر اشتباه نگیرید
بیماری پیرونی،مشکل جنسی در آقایان
بیماری زونا چیست؟
فیبروم، بیماری شایع در زنان
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X