روش های مقابله با پوکی استخوان
 پوکی استخوان مشکلی است که همه ما را تهدید می کند می کند اما با تغذیه مناسب و ورزش درست می توان بااین مشکل مقابله کرد

 جلوگیری از پوکی استخوان

 پوکی استخوان می‌تواند به صورت یک بیماری خاموش از اواسط دهه 30 شما را درگیر کند اما با تغذیه مناسب و ورزش روند این بیماری به تعویق می‌افتد و قابل کنترل خواهد بود. در ادامه به بررسی بیشتر موارد تغذیه و ورزش خواهیم پرداخت. ورزش،دشمن پوکی استخوان تحرک داشتن یکی از مواردی است که به خانم‌ها در هر سنی توصیه می‌شود ،اما فواید ورزش در خانم‌های بالای ۳۰ سال، بیشتر از سلامت قلب و سیستم تنفسی است و برای جلوگیری از پوکی استخوان موثر است و به روند عضله سازی آن‌ها کمک خواهد کرد.

اما چه نوع ورزش‌هایی و به چه مدت در هفته می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد؟ فعالیت‌های هوازی فعالیت های هوازی مثل پیاده روی سریع، شنا، دوچرخه سواری و ایروبیک، ۳ تا ۵ جلسه در هفته و به مدت 20 تا 30دقیقه ، از جمله ورزش‌های کم هزینه و راحت و البته مناسب در هر سنی برای جلوگیری از پوکی استخوان است. تمرین با وزنه و کش‌های پیلاتس ، با حداقل ۱۰ بار تکرار هر حرکت و به‌مدت ۱۵ دقیقه در روز می‌تواند به تقویت عضلات شما کمک کند. اگر نمی‌توانید به باشگاه بروید نگران نباشید.

دو بطری آب معدنی پر از آب را در دست بگیرید و به عنوان وزنه از آن‌ها استفاده کنید. یادتان باشد هر روز این حرکات ورزشی را انجام ندهید و برای بازسازی عضلات به بدن خود استراحت دهید. حرکات انعطاف‌پذیری تمرینات انعطاف پذیری به تقویت و افزایش عضلات شما کمک می‌کند، با انجام این تمرینات، عضلات، استخوان‌های شما را می‌کشند و باعث تقویت استخوان‌های‌تان می‌شوند.تمرینات انعطاف‌پذیری را می‌توانید در منزل و با ویدئو‌های آموزشی در اینترنت۳‌۵ بار در هفته انجام دهید. تغذیه مناسب، سهم بزرگی در حفظ سلامت استخوان‌ها دارد.

بدن شما باید مواد معدنی لازم مانند کلسیم، ویتامین دی، سدیم، منیزیم، پتاسیم و فسفر را از رژیم غذایی تان دریافت کند. روش ایده آل برای تهیه این مواد معدنی تغذیه مناسب است. مواد غذایی چون سبزیجات برگ تیره( کلم بروکلی )، سیب زمینی، مرکبات، ماهی و بادام جزو مهم ترین منابع مورد نیاز برای جلوگیری از پوکی استخوان هستند که معمولاً به مقدار بسیار کم در برنامه غذایی ما وجود دارند و به جای این مواد مغذی ، شکر که دشمن استخوان‌هاست در برنامه‌ هر روز ما جا دارد به علاوه‌ این‌که با افزایش سن، بدن شما ممکن است این مواد را به صورت کامل دریافت نکند. پس بهتر است با مشورت پزشک از مکمل‌ها استفاده کنید.

بیشتر بدانید : سن پوکی استخوان در زنان در حال کم شدن است!

بیشتر بدانید : عوامل موثر بر پوکی استخوان که کمی عجیب به نظر می رسند

بیشتر بدانید : این افراد پوکی استخوان می گیرند!!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com