همه‌ی ما در باره‌ی فواید ورزش مطالب زیادی شنیده ایم. اما این یافته جدید واقعا شگفت‌انگیز است. متخصصان می‌گویند، اگر قرار باشد از بین همه‌ی چیزهایی ....

 

مطالعات نشان می‌دهند كه دویدن تاثیرات پیری و افزایش سن را به تاخیر می‌اندازد و دوندگان با افزایش سن دچار ناتوانیهای كمتری می‌شوند. بر اساس مطالعه‌ای در دانشگاه استانفورد كه بر روی بیش از 500 دونده به مدت 20 سال انجام شده است، دوندگان در سنین بالاتر، كمتر ناتوان می‌شوند و حتی هنگامی‌كه به سنین 80-70 سالگی می‌رسند، فعالتر باقی می‌مانند، در حالی كه نیمی‌از افرادی كه نمی‌دوند دچار مرگ زودرس می‌شوند.

در این مطالعه، محققان 538 دونده‌ی بالای 50 سال را با 423 فرد مشابه كه نمی‌دویدند، مورد بررسی و مقایسه قرار دادند. شركت كنندگان در مطالعه اكنون در سنین 80-70 سالگی خود هستند. در طی این سالها شركت‌كنندگان به صورت سالیانه در مورد فعالیتها و تواناییهای خود مانند كارهای روزانه، راه رفتن، لباس پوشیدن، بلند شدن از روی صندلی، برداشتن و حمل و نقل اشیا مورد بررسی قرار گرفتند. همچنین محققان موارد مرگ و علت آن، در افراد تحت بررسی را نیز ثبت كرده اند.

نتیجه‌ی مطالعه شگفت انگیز است.

19 سال پس از آغاز مطالعه، 34% از افرادی كه نمی‌دویدند دچار مرگ شدند، در حالی كه تنها 15 % دوندگان فوت شدند. یعنی میزان مرگ و میر در این افراد كمتر از نصف افراد معمولی بود.

در آغاز مطالعه، دوندگان به طور متوسط 4 ساعت در هفته می‌دویدند. طبیعتا پس از 21 سال مدت زمان دویدن افراد كاهش یافته و به 76 دقیقه در هفته رسیده است. با افزایش سن به حدود 80-70 سالگی همه‌ی افراد دچار ناتوانیهایی شده اند اما بروز ناتوانی در دوندگان به تاخیر افتاده است. همچنین میزان حوادث قلبی عروقی، سكته‌ی قلبی و مغزی در این افراد كمتر بود. مرگ در اثر ابتلا به سرطانها، بیماریهای عصبی، عفونتها و علل دیگر نیز در دوندگان كمتر رخ داده است.

بر این اساس متخصصان می‌گویند، اگر قرار باشد از بین همه‌ی چیزهایی كه وجود دارد، برای سلامت نگه داشتن افراد در هر سنی كه باشند، یكی را انتخاب كنیم این یك انتخاب، باید ورزش ایروبیك باشد.

پس با دویدن، جوانی خود را طولانی تر كنید.
 
 
مطالب پیشنهادی:
 ماده ای فراموش شده و مفید برای قلب
 پروستات
 بدوید تا از پیری جلو بزنید
توانبخشی در دردهای عضلانی
 
تهیه و ترجمه :گروه سلامت سیمرغ ـ دكتر حانیه تركمان
اختصاصی سیمرغ    www.seemorgh.com/health
 
 
 
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده های این بخش

 
X