بطور کلی ورزشهای آئروبیک و استقامتی و انعطاف پذیری مشکل خاصی ندارد و امکان انجام آنها هست، همچنین راه پیمایی....

بطور کلی ورزشهای آئروبیک و استقامتی و انعطاف پذیری مشکل خاصی ندارد و امکان انجام آنها هست، همچنین راه پیمایی، شنا، ورزشهای آئروبیک آبی و رقص و یوگا نیز منعی برای زنان باردار ندارد، البته این نکته نیز قابل یادآوری است که زنان باردار با هم متفاوتند بنابراین هر خانمی‌برنامۀ ورزشی خاص خود را باید داشته باشد برای مثال خانمی‌ که به طور حرفه ای ورزش می‌‌کرده است می‌تواند ورزش خود را ادامه دهد ولی خانمی‌که قبل از بارداری ورزش خاصی نمی‌کرده است بهتر است از ورزشهای سبکتر شروع و حتماً با پزشک خود مشورت نماید.
نکاتی را که کالج زنان وزایمان آمریکا یادآوری نموده است به شرح ذیل ارائه می‌گردد:
 
1- ضربان قلب:توصیه گردیده است که تعداد ضربان قلب خانمهای باردار در هنگام ورزش نباید از 140 ضربه در دقیقه بالاتر رود. چون در تحقیقاتی که اخیراً انجام شده است مشخص شده است که اگر تعداد ضربان قلب تا 70% افزایش یابد در ضربان قلب وخون رسانی جنین مشکلی ایجاد نمی‌کند البته انجمن سلامتی زنان باردار کانادا جدول زیر را برای سنین مختلف ارئه کرده است.\

 
سن خانم باردار تعداد ضربان قلب
کمتر از 20 سال  155-140
20 - 29

150 - 135   

30 _ 39 145-130
40 یا بیشتر  140-125


 2- ورزشهایی که لازم است به پشت بخوابید را سعی کنید انجام ندهید بخصوص بعد از سه ماهۀ اول، زیرا خوابیدن به پشت سبب تحمل وزن اضافی شکم می‌گردد که نهایتاً موجب کاهش جریان خون جنین می‌گردد.
3- نوشیدن آب: نوشیدن آب قبل و حین ورزش بسیار مهم و ضروری است و توصیه می‌گردد که حداقل  2400 سی سی (حدود 9-8 لیوان)20 تا 30 دقیقه قبل از ورزش و همچنین نوشیدن 9-8 لیوان آب در طی ورزش (هر 20 دقیقه)

4- حفظ تعادل:حفظ تعادل در حین فعالیتهای ورزشی بسیار مهم است بدلیل تغییر فیزیکی بدن نقطۀ ثقل بدن تغییر می‌کند لذا از ورزشهایی که احتمال افتادن زیاد است خودداری کنید مانند ورزشهای راکتی، اسکیت، ژیمناستیک.

 5- ورزشهای تماسی:از انجام ورزشهایی که بر خورد و تماس زیاد است مانند بوکس و هاکی و فوتبال خودداری نمائید.

6- گرما:انجام بعضی ورزشها سبب افزایش گرما و دمای بدن در حین فعالیت می‌گردد و افزایش دمای مرکزی ممکن است برای جنین مضر باشد لذا کالج سلامتی زنان وزایمان آمریکا دو توصیه زیر رامی‌نماید:

اولاً سعی کنید اول صبح یا عصر ورزش کنید تا از ایجاد گرمای اضافی جلوگیری شود.
ثانیاً حتماً اگر در فضای بسته ورزش می‌کنید از تهویه مناسب هوای اطاق اطمینان حاصل نمائید که از دمای مناسب نیز برخوردارباشد و این به زنان باردار کمک می‌کند که خنک نگه داشته شوند.
بطور خلاصه ، ورزش برای خانمهای باردار جز در مواردی که در فوق ذکر گردید ضرری ندارد و حتی به انجام آن نیز توصیه می‌گردد، والبته فواید زیادی را در خصوص فعالیت های ورزشی زنان باردار متذکر شده اند
 که عبارتند از: 

   کوتاه تر نمودن زمان زایمان
 کاهش میزان زایمان های شکمی‌(سزارین)
 کاهش ناراحتی های عصبی- عضلانی در طول بارداری
 کاهش درد های کاذب و زودرس زایمانی     

در آخر فراموش نکنید که حتماً در خصوص نحوه ونوع ورزشی که می‌خواهید انجام دهید با پزشک خود مشورت نمائید.

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ ـ دکتر سمیرا سرخوش
اختصاصی سیمرغ  www.seemorgh.com/health
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده های این بخش

 
X