زنان باردار از مسافرت‌های طولانی بپرهیزند چرا که مسافت زیاد ممکن است موجب خستگی، لخته شدن خون در پا و مشکلات دیگر شود.

رئیس بخش زنان بیمارستان دکتر شریعتی گفت: زنان باردار در ایام عید از مصرف آجیل شور و شیرینی بپرهیزند، همچنین تا حد امکان به مسافرت‌های طولانی نروند و در مسافرت‌های کوتاه نیز هر 2 ساعت یکبار از خودرو پیاده شوند.

اشرف آل‌یاسین در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان درباره مصرف شیرینی، میوه و آجیل ایام عید توسط زنان باردار، اظهار داشت: بارداری فرد را مستعد ابتلا به دیابت می‌کند و چنانچه این فرد زمینه و سابقه خانوادگی برای ابتلا به دیابت یا فشار خون را داشته باشد باید بیشتر از سایر افراد مراقب سلامت خود باشد.

 

*مصرف آجیل شور و شیرینی ممنوع

وی افزود: توصیه می‌شود زنان باردار در ایام عید از خوردن شیرینی جداً بپرهیزند، آجیل شور نخورند اما اگر تمایل به خوردن آجیل خام و بی‌نمک دارند به مقدار خیلی کم آن را مصرف کنند. مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مصرف آجیل شور و غذاهای پرنمک فرد را مستعد ابتلا به فشار خون می‌کند؛ چنانچه زنان باردار از مواد غذایی شور استفاده کنند دچار مشکلاتی در دوران بارداری و زایمان خواهند شد بنابراین توصیه می‌شود به غذا نمک اضافه نکنند و به همان میزانی که نمک در غذا وجود دارد بسنده کنند.

 

*از مسافرت‌های طولانی بپرهیزید

این جراح و متخصص زنان و زایمان با توصیه برای مسافرت در دوران بارداری اظهار داشت: زنان باردار از مسافرت‌های طولانی بپرهیزند چرا که مسافت زیاد ممکن است موجب خستگی، لخته شدن خون در پا و مشکلات دیگر شود. همچنین به دلیل فاصله زیاد ممکن است بین شهرها اورژانس یا مراکز درمانی که بتواند به آنها کمک کند وجود نداشته باشد. وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که مسافرت‌های طولانی برای زنان باردار ایجاد می‌کند عدم دسترسی به متخصص زنانی است که زیر نظر او هستند.

 

*هر 2 ساعت یک بار از خودرو پیاده شوید

این فلوشیپ نازایی گفت: زنان باردار در مسافرت‌ها هر 2 ساعت یک بار از خودرو پیاده شوند و راه بروند. چنانچه امکان پیاده شدن از خودرو وجود ندارد از جوراب‌های واریس یا بانداژ استفاده کنند و پای خود را مدام تکان دهند. وی افزود: دیده می‌شود برخی زنان باردار در مسافرت آرامبخش مصرف کرده و می‌خوابند. این رفتار موجب لخته شدن خون در پا و ایجاد مشکلاتی برای آنها می‌شود در حالی که توصیه ما این است که اولا تا جایی که امکان دارد از مسافرت‌های طولانی بپرهیزند. در مسافرت‌های کوتاه نیز هر دو ساعت یک بار از خودرو پیاده شوند.

 

*انجام کارهای سبک در ایام عید اشکالی ندارد

رئیس بخش زنان بیمارستان دکتر شریعتی خاطر نشان کرد: انجام کارهای سبک در ایام عید اشکالی ندارد اما زنان باردار به ویژه آنهایی که در ماه‌های آخر بارداری هستند از فعالیت‌های سنگین و کارهایی مانند نظافت جدا بپرهیزند چرا که ممکن است به خود و جنین آسیب برسانند.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : فارس

 

 

 
 
 

پربیننده های این بخش

 
 
X