روزه داری درست می تواند به پاکسازی بدن از مواد زائد کمک کند
روزه داری اگر درست و صحیح انجام شود می تواند به پاکسازی بدن از سموم کمک شایانی بکند

چگونه با روزه داری می توانیم بدن خود را پاکسازی کنیم؟

تدابیر مهمی در حوزه سبک زندگی وجود دارد تا در ماه مبارک رمضان در کنار تزکیه نفس و پاکسازی روح، سلامت جسم نیز تضمین شود چراکه قرار نیست روزه داری و روزه گرفتن باعث آسیب جسمی و عوارض ناشی از آن شود.

 در داخل بدن مواد زائدی وجود دارد که با روزه گرفتن فرصت پاکسازی آنها فراهم می‌شود و با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان با فصل بهار که بهترین زمان برای زدودن مواد اضافی از بدن است؛ روزه داری صحیح کمک زیادی به پاکسازی بدن می‌کند.

 مواد غذایی مختلف هضم یکسانی ندارند و باعث ایجاد مشکلات گوارشی در بدن می‌شوند از مصرف غذاهای مختلف و متنوع در وعده افطار و سحر خودداری کنید، چرا که معده و دستگاه گوارش نمی‌تواند همه آنها را به درستی هضم کند. بخصوص اینکه معده مدت طولانی خالی بوده است و توان هضم حجم بالای مواد را ندارد. به عبارت دیگر باید مراقب بود به دلیل کاهش تعداد وعده‌های غذایی، دچار در هم خوری، روی هم خوری و با هم خوری نشویم!

 برنامه غذایی سحر و افطار باید متناسب با فصل بهار مقوی و سبک باشد. همچنین از مصرف غذاهایی که حاوی روغن زیاد هستند خودداری شود و بهتر است روزه داران از این نوع غذاها در ایام ماه مبارک رمضان کمتر استفاده کنند. استفاده از انواع خورشت‌های ایرانی برای ماه مبارک رمضان مناسب است و بهتر است از خورشت‌هایی استفاده شود که مواد غذایی ملین و رطوبت بخش مانند کدو و آلو در آنها استفاده شده است.

 بهتر است برای رفع عطش و غلبه بر خشکی بدن از شربت سکنجبین، گلاب و بیدمشک استفاده شود، خوردن چای و هندوانه در وعده سحر توصیه نمی‌شود. همچنین روزه داران به ویژه جوانان و افراد گرم مزاج و خشک مزاج، خواب روزانه داشته باشند و این خواب بهتر است نزدیک افطار نباشد.

 قرار است در ایام روزه داری، روزه داران با کنترل شرایط روح و روان خود، خوش اخلاق هم باشند. بنابراین توصیه می‌شود در طول روز با بوییدن گلاب خنک و یا معطر کردن فضای منزل و محیط کار این آرامش را به دست آورند.

 افرادی که سابقه بیماری‌های خاص مانند دیابت دارند برای جلوگیری از مشکلات و عوارض جسمی ناشی از روزه داری حتماً با پزشک خود مشورت کنند.

بیشتر بدانید : روزه گرفتن برای چه بیمارانی ممنوع است؟

بیشتر بدانید : روزه داری و بهداشت دهان ودندان

بیشتر بدانید : آمادگی برای روزه داری با چند نکته مهم

بیشتر بدانید :  اصول روزه داری از دیدگاه طب سنتی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :mehrnews.com