گرمی کبد چیست و چه غذاهایی باعث گرمی کبد می شوند؟
هر گونه بیماری در کبد باعث بروز مشکلات و پیامدهای زیادی خواهد شد، یکی از عوامل گرمی کبد است که با تغذیه مناسب می توان با آن مقابله کرد

غذاهایی که باعث بروز گرمی کبد می شوند

داود حاج محمدخانی پژوهشگر و محقق طب سنتی، در خصوص بیماری گرمی کبد گفت: بر اساس نظریه حکمای طب سنتی کبد از دو طبیعت گرم و‌تر ساخته شده است که مهمترین وظیفه آن تنظیم غذا، هدایت و رشد قوه طبیعی است. با توجه به تفاوت مزاج انسان‌ها میزان حرارت و گرمای کبدی هم در آن‌ها گوناگون است.

 عوامل متنوعی در افزایش بیماری گرمی کبد موثر است، از جمله: 

  • دیابت
  • خستگی
  • ضعف در بدن
  • استفاده زیاد از غذا‌های پرچرب و شیرین
  • با عجله غذاخوردن
  • مصرف آب و نوشیدنی در کنار غذا یا بلافاصله بعد از آن
  • مصرف دخانیات مخصوصا قلیان
  • مواد غذایی با طبع گرم در وعده ناهار
  • نبود تحرک کافی


گرمی کبد از مصرف چه غذا‌هایی حاصل می‌شود؟+ روش درمان

 علائم داخلی و باطنی زیادی مانند: بروز جوش وخارش در بدن مخصوصا در ناحیه صورت، اختلالات تنفسی و خفگی در برخی افراد، زردی رنگ چهره، بالا رفتن آنزیم‌های کبدی در آزمایشگاه‌ها و چربی کبدی در بررسی‌های سونوگرافی باعث بالا رفتن حرارت کبدی می‌شود.

 با توجه به اینکه بیماری کبدی مخصوصا گرمی کبد در فصل بهار در سنین میانسالی رخ می‌دهد افراد باید از مصرف غذا‌هایی مانند سس، فست فود، سوسیس، کالباس، پفک، سیر و پیاز سرخ شده، تخم مرغ سفت پز یا شل پز، شیرینی‌های ویترینی قنادی‌ها، غذا‌های فریز شده، استفاده از ادویه جات با هورمون‌های غیراستاندارد و مرغ و ماهی‌های پرورشی پرهیز کنند.

 علاوه بر مراجعه به پزشک مصرف دمنوش‌های خانگی مانند کاسنی به ویژه ریشه کاسنی که به دوست کبد معروف است، شاه‌تره، سکنجبین‌های خنک، زالزالک، خارخاسک، عناب، ترشک، سماق، عرق نسترن، بیدمشک برای افراد با مزاج گرم توصیه می‌شود.

نوشیدن دمنوش‌هایی مانند رازیانه، خار مریم و گل قاصدک برای کسانی که طبع سردی دارند در روند بهبود بیماری گرمی کبد موثر است. البته در مزاج‌های ساقی هم ترکیب ۳۵ عدد آلوبخارا، ۳ مثقال گل بنفشه، ۵ مثقال تمبرهندی، ۲ مثقال گل سرخ با آب و نوشیدن آن ۲ بار در روز در درمان زودهنگام این بیماری تأثیر زیادی دارد.


گرمی کبد از مصرف چه غذا‌هایی حاصل می‌شود؟+ روش درمان

در صورت بروز آفت و خشکی دهان در اثر ایجاد اختلالات کبدی مصرف گل بنفشه به عنوان دمنوش و مزه مزه کردن رب انار و بیرون ریختن آن بعد از چند دقیقه روشی مفید در بهبود این بیماری کبدی است.


بیشتر بدانید : پاکسازی کبد چرا اهمیت زیادی دارد؟

بیشتر بدانید : وقتی زنگ هشدار کبد به صدا در می آید!

بیشتر بدانید : موثرترین راه درمان کبد چرب

بیشتر بدانید : علائم کبد چرب را بشناسید


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: yjc.ir