بالا رفتن فشار خون بر اثر مصرف قند زیاد
فشار خون یک بیماری مزمن بی علامت است که عوامل مختلفی در بروز آ دخیل هستند، یکی از این عوامل زیاده روی در مصرف قند است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم 

 فشار خون بالا بر اثر مصرف قند زیاد

سید ضیا‌ءالدین مظهری متخصص تغذیه، یکی از راه‌های غیرمستقیم دریافت شکر و قندها و انباشت آنها در بدن، از طریق مصرف تولیدات متنوع صنایع غذایی از قبیل سس‌ها، غذاهای آماده، کنسروهای مختلف، تنقلات، گوشت‌های فراوری‌شده است که به مقدار قابل توجهی کربوهیدرات به جیره غذایی روزانه مصرف کنندگان انتقال می‌دهد که اصلا به چشم نیامده و به حساب آورده نمی‌شود.

کربوهیدرات‌ عامل بروز و شیوع بیماری‌هاست و برمبنای یافته‌های تعداد زیادی از اندیشمندان و پژوهشگران در کشورهای مختلف جهان، گرایش به مصرف زیاد از حد مجاز قند و شکر در اکثریت قریب به اتفاق کشورهای غنی و فقیر شرقی و غربی زمینه ساز و عامل مهمی در بروز و شیوع انواع بیماری‌های سوخت و سازی غیر واگیر مزمن هستند.

بارزترین آنها بیماری اضافه‌وزن و چاقی و پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی و عروقی و اختالالت عملکرد کبد بوده و حتی تعداد زیادی از انواع سرطان‌ها را نیز به کربوهیدرات‌ها نسبت داده‌اند. دانشمندان در قبال تک قندی‌ها و دو قندی‌ها به ساکارز و فروکتوز که طعم شیرین بیشتری به نسبت گلوکز دارد هشدار داده و می‌دهند.

برمبنای توصیه سازمان جهانی بهداشت یک فرد رشد یافته با وزن متناسب نسبت به قدش یعنی BMI در محدوده 18.5 تا 25 حدوداً به 25 تا 30 گرم قند در روز نیاز دارد که معادل 5 قاشق مرباخوری شکر می‌شود، ولی متأسفانه همه ما به صورت مستقیم و غیرمستقیم بیش از 120 تا 150 گرم کربوهیدرات به صورت (قند و شکر) یعنی دو تا سه برابر میزان توصیه شده دریافت می‌کنیم.

بیشتر بدانید : قند خون خارج از کنترل است وقتی این نشانه ها را دارید

بیشتر بدانید : 9 راه حل طبیعی برای کنترل فشار خون

با خوردن فروکتوز چه اتفاقاتی در بدن رخ می‌دهد؟
فشار خون

 برخلاف گلوکز، فروکتوز خیلی سریع جذب و در مسیر جریان خون به حرکت درآمده و به درون تمامی سلول‌های بدن ازجمله سلول‌های کبدی راه پیدا می‌کند. سپس کبد شروع به تولید چربی و ذخیره آن کرده و قسمتی از آن را به جریان خون انتقال می‌دهد که طی فرایندهای درهم‌تنیده‌ای موجب افزایش فشارخون می‌شود. انباشت زیاد چربی در جریان خون با رسوب و نفوذ در مخاط رگ‌های خون رسان، حالت کشسانی آنها را کمتر کرده ، فشار مضاعفی را به قلب و کلیه‌ها وارد و عملکرد آنها را از حالت عادی خارج میکند.

از طرف دیگر افزایش میزان مولکول‌های قند در خون، مشکالت فراوان دیگری را به وجود می‌آورد بطوری‌که تأثیرات زیانباری را در چرخه سوخت وساز بدن پدیدار آورده و تمامی این تغییرات نهایتا به بروز سندرم متابولیک ختم می‌شود که علائم بارز آن شامل انباشت چربی زیاد در محیط شکم، افزایش فشارخون، افزایش تری گلیسیرید خون و کاهش سطح HDL کلسترول و افزایش قند خون است.

بیشتر بدانید : 5نوشیدنی طبیعی برای کنترل قند خون

بیشتر بدانید : مصرف قند زیاد با بدن شما چه می کند؟

بیشتر بدانید : فشار خون در هر سنی چند است و برای درمان فشار خون چه کنیم؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: farsnews.com