طراح ها و کارشناسان نورپرداز، نورپردازی مناسب، زیبا و کاربردی را پیشنهاد می کنند. همچنین توصیه های عالی برای انتخاب آباژور برای اتاق نشیمن, اتاق کودک, اتاق نهارخوری و... دارند!
 

*اتاق نشیمن

آباژور اتاق نشیمن باید طوری باشد که هم تزئینی باشد و هم نور کافی داشته باشد.  باید طوری باشد که در مواقع خاموش بودن و در مواقع روشن بودن زیبا به نظر برسد.


بلندی: جیمی، یک طراح و نورپرداز در لس آنجلس می گوید: بیشتر اتاق های نشیمن آباژور هایی به بلندی 26 الی 34 اینچ (هر اینچ5/2 سانت است) نیاز دارند. اما نباید طوری باشد که برای دریافت نور به بالا نگاه کنیم. اگر می خواهید نور آباژور را ببینید و درست سمت شما باشد روی کاناپه یا صندلی نزدیک نور بنشینید.

وزن: حتی وزن شمعدان باید طوری باشد که وقتی کسی آن را در دست می گیرد و با آن راه می رود، بالا و پایین می رود مشکلی پیش نیاید.

جای نور: اتاق ها باید هر 10 فوت(هر یک فوت 30 سانتی متر) یک منبع نور داشته باشند. اگر آباژوری روی یک میز بین کاناپه و صندلی است، از نور روشن و سبک استفاده کنید.

سایه بان: سایه بان های کاغذی نیمه شفاف، نور گرمی را می تابد. نزدیک تلویزیون، نور مات و تیره هر وسیله ای، نور را کم به نظر می رساند. در کل، آباژور های استوانه ای مدرن تر و آباژور های مخروطی شکل قدیمی تر است.

حباب: اگر می خواهید نور را برای مطالعه به کار ببرید، حتما از حباب های 60 واتی استفاده کنید. بک حباب سه شاخه (سه راهه) یا حباب هایی با نور کم، روشنایی را تعدیل می کند.

سبک چیدمان: اتاق نشیمن، بزرگترین مکان برای نورپردازی به وسایل مورد علاقه تان مانند گلذانها , بوسیله آباژور  است. همچنین میتوانید گوشه های خالی اتاق را که ایده ای برای پر کردنشان ندارید با آباژور پر کنید.

*اتاق ناهارخوری
شمعدان های میز غذا زیبا است اما شما حداقل به یک آباژور نیاز دارید تا فضای رمانتیکی ایجاد کنید. استفاده از یک یا دو آباژور در میز کناری ناهارخوری به اتاق، منظره ای زیبا و شیک می بخشد.


بلندی: در اتاق ناهارخوری، می توانیم از آباژور های رومیزی، شمعدان یا لوستر استفاده کنیم. در میز کنار میز ناهارخوری یا در یک سطح دیگری غیر از میز ناهارخوری، می توانید از آباژور های زیادی استفاده کنید. بلندی آباژور باید بین 20 تا 30 اینچ باشد. اما به خاطر داشته باشید که آباژور نباید به قدری بلند باشد که نور را در چشم های کسانی که غذا صرف می کنند بیندازد.

ظاهر آباژور: آباژور های باریک فضایی را برای گل، غذاها و ظرف غذا باز می کند.

جای آباژور: وقتی مهمان دارید، آن را روی میزی کنار میز غذا بگذارید تا بتوانید غذا، بشقاب ها و ظروف دیگر غذا را در قسمت مرکزی میز بچینید.

سایه بان: از آباژور های بسیار بزرگ استفاده نکنید، زیرا میز کنار میز ناهارخوری کوچک است. سایه بان های فلزی از جنس نیکل یا به رنگ طلایی که دارای نور کمی هستند، نور رمانتیکی را ایجاد می کند.

حباب: معمولا از حباب های زیر 60 وات استفاده کنید.

سبک چیدمان: توماس برین طراح نورپردازی و دکوراسیون در نیویورک می گوید: اگر یک جفت آباژور (دوعدد آباژور) را انتخاب کردید، آنها را دو طرف بوفه ظروف نزدیک به میز نهارخوری یا طاقچه و فضایی نزدیک به میز بگذارید تا نورپردازی زیبایی داشته باشید .

 

* اتاق خواب
اولین نکته این است که آباژور شما باید زیبا انتخاب شود. سپس زاویه و بلندی آن را چک کنید زیرا در اتاق خواب بیشتر برای کتاب خواندن به کار می رود.


بلندی: سایز مناسب آباژور به سایز میز کنار تخت تان بستگی دارد اما بیشتر کارشناسان موافقند که بلندی آباژور باید به قدری باشد که چشم شما به آن نخورد. معمولا آباژور کنار تخت نباید بیشتر از 30 اینچ باشد. اگر شما در رختخواب کتاب می خوانید، باید از نوری استفاده کنید که به کتاب بتابد نه به چشمانتان.

جنس آباژور: اسچویلر سمپرتون طراح داخلی در لس آنجلس می گوید: آباژور کنار تخت نباید نامرغوب باشد بلکه باید جنس آن محکم باشد. شما از میز کنار تخت تان برای ساعت، عینک مطالعه، کتاب استفاده می کنید.

جای آباژور: اسکلاروف می گوید: آباژور را نزدیک دیوار بگذارید تا فضای کافی برای وسایل موردنیاز دیگرتان روی میز باشد.

سایه بان: سایه بان آن را کوچک انتخاب کنید تا وقتی که خواستید ساعت را خاموش کنید بتوانید. سایه بان های فلزی، نور را صاف و مستقیم به کتابتان می تاباند اما این نوع سایبان ها کمی قدیمی است. سایه بان های کاغذی و پارچه ای بهترین نوع سایه بان است.

حباب: آباژور دو حبابه به شما کمک می کند که هرچند وات که دلخواهتان است استفاده کنید. یکی از آنها روشن برای مطالعه و دیگری نور کم برای استراحت.

نوع آباژور: سایز تخت را در نظر بگیرید. اگر تخت خوابتان بزرگ است یا یک تابلوی بزرگی نصب کرده اید، می توانید یک آباژور بزرگ را انتخاب کنید. اما اگر تخت تان کوچک است، باید آباژوری که انتخاب می کنید کوچک باشد. همچنین از آباژوری استفاده کنید که کلید روشن و خاموش آن روی سیم برقش باشد. شما نمی توانید موقع خواب برای خاموش کردن آن زیاد خم شوید.

 

* اتاق کودک
تخت کودک یک آباژور از جنس و رنگ شاد نیاز دارد اما باید سالم و امن باشد. آباژور کودک باید ثابت باشد و از جنس محکمی درست شده باشد.


بلندی: بچه های کوچک آباژور های کوچکی هم نیاز دارند. فرقی نمی کند که آباژور روی میز باشد یا کنار تخت خواب. برای انتخاب آباژور مخصوص کودک سن کودک را درنظر بگیرید.

جنس آباژور: آباژور محکم و سنگین برای اتاق کودک مناسب نیست . جنسی را انتخاب کنید که اسیب پذیر باشد مثل  پلاستیکی، یا چوبی.

جای آباژور: آباژور را روی میز تکلیف کودک بگذارید. مطمئن شوید که سیم آن به راحتی جمع شود.

سایه بان: نور آن را کم کنید. از سایه بان های فلزی استفاده نکنید زیرا گرم می شود همچنین از سایه بان های پارچه ای استفاده نکنید زیرا تمیز کردن آن مشکل است و تعویض کردن آن گران. کاغذهای ساده و بی نقش و نگار به کار ببرید و اجازه دهید کودکتان آن را با مداد رنگی و ماژیک تزئین کند.

حباب: فرد آدلر، طراح می گوید: آباژور هایی که کم وات هستند بهتر است. هرگز از آباژور های هالوژن برای آباژور کودک استفاده نکنید. زیرا بعد از 5 دقیقه به قدری گرم می شود که تماس با آن غیر ممکن است.

برخلاف نقاط دیگر خانه، نیاز نیست که آباژور را با وسایل دیگر خانه ست کنید. همچنین نیاز نیست که زیاد پول و زمان بگذارید. بدون صرف وقت کودک شما می تواند آباژور اتاقش را با نقش و نگار کشیدن بر روی آن عوض کند.
 
 

بیشتر بدانید : ساخت آباژور با تکنیک دکوپاژ + آموزش تصویری


تهیه و ترجمه:گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ