از دیگر مشکلات خاموشی که شاید توجه چندانی به آن نشود، مواردی است که می‌تواند ایمنی و سلامت را به مخاطره بیندازد. 6 توصیه زیر را رعایت کنید تا آسیب های سلامتی ناشی از قطع برق به حداقل برسد

 

6 توصیه ایمنی برای ساعات خاموشی

برق می رود؟ سلامت باشید!

خاموشی‌های وقت و بی وقت و قطع برق مشکل جدیدی جدی است که این روزها تقریبا همه با آن مواجهیم. گرمای هوای منزل و محل کار، خاموش شدن دستگاه ها و سیستم های برقی اداره و کارخانه ها، تاریکی معابر در یاعات پایانی روز و مسایلی از این دست،پیامدهای قطع برق است که هفته ای چند بار با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. اما از دیگر مشکلات خاموشی که شاید توجه چندانی به آن نشود، مواردی است که می‌تواند ایمنی و سلامت را به مخاطره بیندازد. 6 توصیه زیر را رعایت کنید تا آسیب های سلامتی ناشی از قطع برق به حداقل برسد.

در یخچال را باز و بسته نکنید.

با قطع برق مناطق گوناگون، یخچال های منازل نیز خاموش می‌شود و این یعنی گرم شدن تدریجی مواد غذایی و فراهم شدن شرایط برای فساد آنها. بهتر است هنگام قطع برق، کمتر به سراغ یخچال خانه برویم، چرا که با باز و بسته شدن مکرر در یخچال، به گرم شدن فضای داخلی آن کمک خواهیم کرد. البته خوشبختانه با توجه به اعلام ساعات قطع برق در مناطق گوناگون، مواد غذایی فریز شده در معرض خطر بسیار کمتری قرار دارند. از ین رو پیشنهاد می‌کنیم مواد غذایی را که می دانید زودتر فاسد می‌شود، پیش از خاموشی فریز کنید تا طی مدتی که برق قطع است، با مشکلی روبه رو نشوید.

لامپ شارژی بخرید

تاریک شدن منازل یکی دیگر از مشکلاتی است که با قطع برق به وجود می آید. انجام کارهای خانه، آشپزی و خوردن شام در ساعات ابتدایی شب نیازمند روشنی است. از این رو به طور معمول مردم برای روشن کردن خانه خود به استفاده از چراغ های نفتی،شمع، روشنایی گازسوز و مواردی از این دست روی می‌آورند. اما بیشتر آنها برای سلامت مضر است و می‌تواند ضمن به خطر انداختن سلامت، به دلیل کمبود دید افراد خانه مشکلاتی از قبیل آتش سوزی را ایجاد می‌کند. برای مثال، روشن کردن شمع های غیر استاندارد که از لحاظ مواد اولیه، کیفیت سوخت و رنگ دارای استاندارد نباشند موجب از بین رفتن بیش از حد اکسیژن هوا و ایجاد مشکلات تنفسی خواهد شد. ضمن اینکه چراغ های نفتی و گازی نیز از این امر مستثنا نبوده و اغلب سبب ایجاد آلرژی و ناراحتی های تنفسی می‌شود. پیشنهاد می‌شود برای روشن نگه داشتن خانه در ساعات خاموشی از لامپ های شارژی استفاده کنید. این لامپ ها اغلب همه جا در دسترس هستند و هیچ یک از مشکلات یاد شده را ندارند و می‌توان چند ساعت پیش از رفتن برق آنها را شارژ کرده و از نور بی خطر استفاده کرد.

توری پنجره ها و پشه بند را فراموش نکنید

با شروع فصل تابستان و برای فرار از گرمای هوا، استفاده از کولرها و خنک کننده های گوناگون برای منازل و اداره ها رواج پیدا می‌کند. اما این دستگاه ها نیز برقی هستند و با قطع برق کاری از دست‌شان بر نخواهد آمد. به همین دلیل، اغلب افراد برای فرار از گرمای طاقت فرسا به بازکردن روپنجره ها روی می‌آوردند و با این کار راه ورود حشرات موذی و میکروب ها را به خانه باز می‌کنند. برخی برای از بین بردن حشرات دست به دامان حشره کش های شیمیایی می‌شوند که متاسفانه آنها نیز به نحوی دیگر به سلامت خانه و حتی محیط زیست لطمه می‌زند. اما بهترین راه جلوگیری از ورود حشرات به خانه، استفاده کردن از توری برای پنجره‌هاست. با مطالعه ساعت خاموشی منطقه خودمان می‌توانیم پیش از قطع برق پنجره های خانه را به توری های فلزی یا پارچه ای مجهز کنیم و یا موقع خواب از پشه بند بهره ببریم.

آب ذخیره کنید

به طور معمول در بیشتر ساختمان های بلند و برج ها برای افزایش فشار آب و رساندن آن به طبقات بالا از وسیله ای به نام پمپ آب استفاده می‌کنند. این وسیله با برق کار می‌کند و به همین دلیل ساکنان برج ها و طبقات بالایی آپارتمان ها و ساختمان های بلند به محض قطع برق با مشکل قطع یا کم فشار شدن آب نیز رو به رو می‌شوند. اغلب ساکنان این طبقات مجبور می‌شوند با وجود تاریکی راه پله ها و کارنکردن آسانسور، برای دسترسی به آب به پارکینگ یا حیاط ساختمان خود مراجعه کنند و یا ساعات بدون برق را بی‌آبی طی کنند اما برج ها یا ساختمان های این چنینی هستید، به شما پیشنهاد می‌شود با مطالعه جدول قطع برق پیش از آنکه برق خانه شما قطع شود، به مقدار کافی آب بردارید.

با احتیاط سوار آسانسور شوید

ترجیحا زمانی که می‌دانید ممکن است برق قطع شود، از آسانسور آپارتمان استفاده نکنید. اما اگر تحت هر شرایطی زمان استفاده از این وسیله با قطعی برق مواجه شدید، خونسردی خود را حفظ کرده و نهراسید. اول بر خود غالب شوید و بعد دست به اقدامات زیر بزنید:

اگر در کابین تلفن نصب شده است، از آن برای درخواست کمک استفاده کنید، در غیر اینصورت با حفظ خونسردی از تلفن همراه خود کمک بگیرید و با گرفتنشماره 125 مراتب را به آتش نشانی اطلاع دهید. در شرایطی که هیچ یک از این دو نبود، با صدای بلند اما با حفظ خونسردی کامل درخواست کمک کنید و از ساکنان آپارتمان خود بخواهید که با آتش نشانی تماس بگیرند.

بیشتر صرفه جویی کنید

در هر حال مسوولان شرکت توانیر اعلام کرده اند که در صورت صرفه جویی در مناطق طبقه بندی شده، قطعی برق آن منطقه کاهش خواهد یافت و مردم صرفه جو خاموشی های کمتری خواهند داشت و یا زمان قطعی برق آنها بسیار کمتر از سایر منطقه ها خواهد شد.اما بهتر است برای اطلاع از جدول خاموشی منطقه خودتان به سایت اینترتنی news.tavanir.org.ir مراجعه کنید تا با پی بردن به زمان قطعی برق با موراد یاد شده خود را آماده تاریکی ها و خاموشی ها کنید.

 

بیشتر بدانید : اقدامات مهمی که هنگام قطع برق باید انجام دهید

 

گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:سلامت/شماره صدو هفتاد و شش
اختصاصی سیمرغ