با آوردن این گلدان ها، بهار را به خانه تان بیاورید.

انگار بهار كه می‌شود هر روز باد در گوش ردیفی از گل‌ها ترانه روییدن می‌خواند، كه فردا نوبت شماست؛ پس بدرخشید! این درخشیدن البته تا حدودی زیادی به نگهداری درست و دقیق ما از آنها بستگی‌دارد و هر چه این گل‌ها و جوانه‌ها لطیف‌تر باشند باید بیشتر مراقب‌شان باشیم. از بین گل‌های بهاری چند تا گل اصلی هستند که این روزها هم بیشتر در گل فروشی‌ها می‌بینیم .

بیشتر بدانید : با کدو تنبل یک گلدان زیبا درست کنید


سنبل؛ معطر و باستانی

سنبل از خانواده سوسنی‌ها و یك گل پیازی است. سنبل از آن جمله گیاهانی است كه بهار را نوید می‌دهد و گل افشانی‌ آن درست در روزهای آغاز بهار است. از نیمه اسفند تا اواخر فروردین در گلفروشی‌ها چشم را می‌نوازد و به رنگ‌های سفید و قرمز و آبی و بنفش و صورتی و زرد دیده می‌شود. سنبل خیلی از آب افشانی روی برگ‌هایش لذت می‌برد.

پس از اینكه گلدهی سنبل تمام می‌شود، یك پیاز در داخل گلدان انتظار توجه شما را دارد. اگر می‌خواهید سال بعد هم از این پیاز سنبلی داشته باشید، آن را در خاك باغچه یا گلدان بزرگ‌تر بكارید و اجازه بدهید تا رشد كند و برگ‌ها بتوانند پیاز را برای سال بعد تغذیه كنند. معمولا خود پیاز با خشك كردن برگ‌ها اعلام می‌كند كه وقت استراحت رسیده است و زمان بیرون آوردن پیازها از خاك است. اگر پیاز به خوبی توسط برگ‌ها تغذیه نشود، ممكن است دو سالی طول بكشد كه بتواند دوباره گل بدهد. بهترین خاك برای پرورش سنبل كه پیاز دارد، مخلوطی از شن نرم ساحلی همراه با تركیبی از تورب و كود گاوی است.


پامچال؛ لطیف و شاداب

این گل رطوبت‌دوست است و نباید خشكی بكشد و باید به‌طور منظم آن را آبیاری كرد. به محض اینكه بوته پامچال خشكی بكشد، گلدهی در آن قطع می‌شود. البته منظور این نیست كه بیش از اندازه به آن آب بدهید بلكه باید هر روز و به اندازه‌ای كه خاك گلدان مرطوب شود بدون اینكه آب از زیر گلدانی بیرون بزند، آبیاری شود.

نور مستقیم در بهار همراه با دمای مناسب و خنكای هوا، می‌تواند شرایطی را مهیا كند كه رشد خوبی را طی كند اما با فرا رسیدن تابستان باید آن را از نور مستقیم خورشید محافظت كرد. نور خورشید می‌تواند گل‌ها را بسیار بی‌رنگ و حال كند و باعث ریزش آنها شود همین‌طور باعث سوختگی حاشیه برگ‌ها هم می‌شود. پامچال معمولا محلی را دوست دارد كه نیمه‌سایه باشد.

 


لاله؛ آرام و خاطره‌انگیز

اگر می‌خواهید روزهای بیشتری گلدان گل لاله حفظ شود، آن را به مكان سردی كه نور مستقیم ندارد منتقل كنید. اگر بارها سعی كرده‌اید تا پیاز لاله را به گل بنشانید و موفق نشده‌اید، نگران نباشید این كار خیلی ساده‌ای نیست و معمولا در گلخانه و تحت شرایط رطوبتی و دمایی خاص با میزان نوردهی ویژه انجام می‌شود. به همین دلیل است كه گل‌های محصول گلخانه خیلی درشت‌تر و خوشرنگ و آب‌تر هستند. اگر می‌خواهید بعد از تمام شدن گل‌های لاله از پیاز آن برای سال بعد استفاده كنید، نباید برگ‌های آن را ببرید و تا زمانی‌كه برگ‌ها خود بخود خشك شوند، به گلدان‌ها آب بدهید.

وگرنه پیازها ناقص می‌مانند و چون رشد كامل خود را طی نمی‌كنند، دیگر پیاز مناسبی برای سال بعد نخواهند بود. بعد از زرد شدن برگ‌ها، دیگر به پیاز آب ندهید. حوالی تیرماه كه برگ‌ها زرد می‌شوند، پیازها را از خاك در بیاورید و اجازه بدهید چند روزی در سایه خشك شوند. بعد می‌توانید در روزنامه‌ای بپیچید و تا مهر ماه كه زمان كاشت پیازها می‌رسد، در جای خنك و خشك قرار دهید. خاك گل‌های پیاز‌دار همیشه خاك سبكی است. اگر پیاز لاله دارید بهتر است از مخلوط خاك سبك شنی و كود پوسیده استفاده كنید. البته بهتر است یك سال در میان پیاز در باغچه و گلدان كاشته شود. ساقه لاله در هوای سرد‌تر معمولا بلند‌تر می‌شود.


سبزه با خوشه گندم

اگر می‌خواهید یك دسته خوشه گندم تهیه كنید و ساقه‌های آن را به اندازه گلدان‌تان كوتاه كنید. بعد خوشه‌ها را دو روز توی آب خیس كنید و توی این مدت چند بار آبش را عوض كنید. بعد گلدان را پر از آب كنید و خوشه‌ها را در آن قرار دهید، سپس تمام قسمت‌های آن را از بالا تا پایین با پارچه نمدار نخی بپوشانید روزی پنج، شش بار باید روی آن را آبپاشی كنید. بعد از سه چهار روز جوانه‌ها دیده می‌شوند. هر وقت خوشه‌ها سبز شدند پارچه را برداشته و فقط روی خوشه‌ها را با اسپری، همیشه مرطوب نگه دارید.
سینره؛ رنگارنگ و برای نشاط خانه

سینره یا سینرر گیاهی اهل جزایر قناری است. به خاطر خرمن بزرگ گلی كه معمولا تمام گلدانش را دربر می‌گیرد، كمتر كسی به برگ‌های قلبی شكل بزرگش دقت می‌كند. بهترین رشد و نمو و گلدهی را در سال اول دارد. به‌طور معمول همه بعد از گلدهی آن را دور انداخته‌اند اما بهتر است بدانید اگر بتوانید دوره بی‌گلی آن را تحمل كنید می‌تواند تا دو سال در گلدان بماند و گل بدهد. این گل تقریبا به‌جز رنگ زرد در بقیه رنگ‌ها دیده می‌شود.

با بذر تكثیر می‌شود و از زمان كاشت بذرش تا گلدهی مدت زمانی حدود 6 تا 9 ماه لازم دارد. سینره به‌طور كلی هوای سرد را می‌پسندد. تابش مستقیم آفتاب را دوست ندارد و باید آن را هر روز و در مقدار كم آب داد. پیشنهاد می‌كنیم در دمای كمتر از 13 درجه با رطوبت بالا و در معرض آفتاب نگهداری شود. این گل بسیار زیاد در معرض هجوم حشراتی مثل شته و كنه است اما به خاطر عمر كوتاه گل‌هایش چندان نیازی به سم‌پاشی ندارد.

  بیشتر بدانید : از بین بردن پشه های ریز گلدان با چند روش تجربی و موثر


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : مجله سیب سبز