5 شیر پاک کن طبیعی و عالی برای پوست
 همواه توصیه پزشکان و متخصصین پوست با تمیز کردن آرایش صورت قبل از خواب می باشد. روش های مختلفی برای تمیز کردن آرایش وجود دارد. د راین مقاله شما را با شیر پاک کن های طبیعی و مفید برای پوشت آشنا می کنیم.

شیر پاک کن های طبیعی و مفید برای پوست

شما ممکن است برای تمیز سازی پوست، صورت خود را با آب و صابون بشویید؛ اما بخاطر داشته باشید که شستشوی صورت با صابون ممکن است پوست شما را حساس و خشک کرده و خارش ایجاد کند. بنابراین، شما به راحتی می توانید از شیر پاک کن خانگی استفاده کنید تا آسیبی به پوست شما وارد  نشود.

شیر پاک کن چیست؟

شیر پاک کن های کرمی موجود در بازار ممکن است با پوست شما سازگار نباشد، اما شیر پاک کن های طبیعی، علاوه بر پاکسازی پوست، عوارض خاصی هم برای پوست شما ندارد. شیر پاک کن، نوعی پاک کننده است که باعث حذف آلودگی و باقیمانده  محصولات آرایشی صورت شده و پوست صورت را به طور کامل پاکسازی می کند.

زمانی که از لوازم آرایش استفاده می کنید و یا زمانی که احساس می کنید پوست شما نیاز به پاکسازی دارد، می توانید از شیر پاک کن استفاده کنید.

شیر پاک کن های طبیعی

انواع شیر پاک کن های مختلف در بازار موجود است که شما می توانید با توجه به نوع پوست خود، از آنها استفاده کنید اما شیر پاک کن های طبیعی علاوه بر خاصیت پاک کنندگی، پوست شما را تقویت می کنند. طرز تهیه برخی از شیر پاک کن های طبیعی عبارتند از:

شیر پاک کن صورت روغن نارگیل

روغن نارگیل می تواند هر گونه آلودگی را از روی صورت شما پاک کند. با توجه به خواص ضد میکروبی روغن نارگیل، زمانی که روغن نارگیل را به پوست خود اعمال می کنید،  به راحتی از طریق منافذ پوست صورت به آن نفوذ کرده و ظاهر پوست را سالم و صاف نشان می دهد.

برای استفاده از روغن نارگیل به عنوان یک شیر پاک کن خانگی می توانید کمی از آن را روی صورت زده و به آرامی ماساژ دهید. اجازه دهید حدود 30 ثانیه روی پوست شما مانده و سپس یک حوله گرم را بر روی صورت خود بگذارید تا منافذ پوست باز شود. سپس، 15-30 ثانیه صبر کنید و در انتها، روغن را با یک دستمال کاغذی پاک کنید.

شیر پاک کن سرکه سیب

سرکه سیب را می توانید به عنوان یک شیر پاک کن خانگی برای پوست صورت خود اعمال کنید. سرکه سیب در بازگرداندن سطوح pH پوست به شما شما کمک  کرده و رطوبت صورت را حفظ می کند. همچنین، منافذ چرب  را بهبود می بخشد و لطافت خاصی به پوست شما می دهد.

برای استفاده از سرکه سیب، آن را با به طور مساوی با آب مخلوط کنید. سپس، با کمی پنبه آغشته به این محلول، روی پوست صورت خود بزنید.

شیر پاک کن عسل و لیمو

عسل و لیمو با هم، مرطوب کننده ای طبیعی و ضد عفونی کننده هستند که آرام بخش بوده و باعث تمیز سازی پوست می شوند. اسید سیتریک لیمو باعث رفع آکنه می شود. در واقع باکتری ها و آنزیم های مرکبات کمک می کنند تا سلول های مرده پوست حذف شوند. عسل هم یک پاک کننده طبیعی است که ضد باکتری بوده و غنی از آنتی اکسیدان ها است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ماسک صورت برای جوانسازی پوست از ماسک زردچوبه تا ماسک خیار

شیر پاک کن ماست

ماست یک پاک کننده طبیعی است که دارای پروتئین و اسید لاکتیک است. این ترکیبات برای کمک به سم زدایی پوست بسیار موثر هستند. استفاده از اسید لاکتیک به طور منظم، باعث از بین بردن سلول های مرده و لایه برداری صورت می گردد. پروتئین موجود در ماست به تقویت منافذ پوست کمک کرده و پوست صورت، ظاهر زیبایی به خود می گیرد.

شیرپاک کن روغن زیتون

شما می توانید از روغن زیتون به عنوان یک شیر پاک کن خانگی استفاده کرده و پوست صورت را لطیف کنید. روغن زیتون یک مرطوب کننده طبیعی برای پوست خشک است و آنتی اکسیدان ها و چربی های موجود در آن، در کاهش آسیب رسانی  رادیکال های آزاد موثر است.

روغن زیتون باعث بهبود پوست آفتاب زده شده و قرمزی را از بین می برد. برای استفاده از روغن زیتون می توانید یک فنجان روغن زیتون را با نصف فنجان سرکه و کمی آب مخلوط کرده و بر روی پوست خود اعمال کنید. این شیر پاک کن خانگی در پاکسازی پوست و ازبین بردن باکتری ها بسیار موثر است.

بهترین پاک کننده طبیعی آرایش

اکثر پاک کننده های تجاری حاوی سورفکتانت ها یا امولسیفایر ها هستند که تقریبا از نظر شیمیایی مانند هم هستند. لوریل سولفات سدیم، صابون و حتی شکر (یک عنصر رایج در بسیاری از پاک کننده های آلی) لایه های طبیعی چربی را از سطح پوست حذف کرده  و مانع محافظتی آن را از بین می برند. به عبارت دیگر،  این پاک کننده های شیمیایی، برای انواع پوست ها ممکن است ایجاد حساسیت کند و برای پوست بسیار سنگین هستند. بنابراین، بهتر است برای پاکسازی پوست، از پاک کننده های طبیعی استفاده کنید.

بسیاری از درمان های خانگی می توانند برای مراقبت از پوست شما بسیار مفید و مناسب باشند. شما تنها با شستشوی صورت نمی توانید به مراقبت از پوست بپردازید. با استفاده از پاک کننده های طبیعی، شما علاوه بر پاکسازی پوست می توانید انواع مواد مغذی را به پوست خود رسانده و باعث لطافت پوست  شوید.

به خاطر داشته باشید که برای استفاده از پاک کننده های شیمیایی یا طبیعی، نوع پوست خود را در نظر بگیرید تا آسیبی به پوست شما وارد نشود. بهترین پاک کننده های طبیعی پوست صورت عبارتند از:

طرز تهیه پاک کننده طبیعی صورت با خاک رس

خاک رس، توکسین را از سطح پوست حذف کرده  و می تواند التهاب را آرام کند. شما نه تنها می توانید از خاک رس به صورت یک ماسک استفاده کنید، بلکه می توانید با  شستشوی روزانه از آن  استفاده کنید. انواع مختلف خاک رس وجود دارد. شما می توانید خاک رس را با آب یا سایر مواد طبیعی مانند ژل آلوئه ورا، ماست کم چرب، مخلوط کرده و یک پاک کننده مناسب و طبیعی تهیه کنید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اگر پوست صورت تان چرب است این ماسک های خانگی را امتحان کنید

طرز تهیه پاک کننده طبیعی صورت با آرد نخودچی

اگر شما دارای پوست بسیار چربی هستید، می توانید از  آرد نخودچی به عنوان یک شیر پاک کن خانگی استفاده کنید. شما می توانید آرد نخودچی را با ماست مخلوط کرده و به صورت ماسک طبیعی روی پوست صورت خود اعمال کنید. به خاطر داشته باشید که مراقبت از پوست به صورت طبیعی، پوست شما را سالم تر، شاداب تر و جوان تر می کند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : با نعناع و خیار شیرپاک کن طبیعی درست کنید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دستور خانگی برای درست کردن شیر پاک کن و نرم کننده طبیعی برای لب!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : صابون برای پوست بهتر است یا شیرپاک کن؟

 
گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : nabzema.com