پوست، نقش مهمی در تنظیم حرارت بدن دارد. در واقع جریان خون گسترده پوست، باعث حفظ گرمای طبیعی بدن می‌شود.
 
با آمدن سرما، همه دلشان می‌خواهد بروند در بهترین مراکز خرید و انواع کت، کاپشن و پالتوها را زیر و رو کنند یا این که رفقا را جمع کنند بروند در ارتفاعات تا از طبیعت زیبا لذت ببرند. این جور مواقع در کیف و کوله همه، همه‌‌چیز از چسب زخم بگیر تا آدامس بادکنکی پیدا می‌شود؛ اما مرطوب‌کننده و ضدآفتاب چطور؟ دستکش‌تان را هم که جا گذاشته‌اید. یک جفت جوراب پشمی هم که نمی‌ارزید پول پایش بدهید! اگر این جوری بخواهید ادامه بدهید، پیش از میان سالی، پیری می‌آید سراغتان.
 
 
نقش پوست در تنظیم حرارت بدن
پوست، نقش مهمی در تنظیم حرارت بدن دارد. در واقع جریان خون گسترده پوست، باعث حفظ گرمای طبیعی بدن می‌شود. گسترش خونی پوست در برابر سرما به نحوی تغییر می‌یابد که بتواند در دمای ۱۵ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد محیط، دمای مرکزی بدن را در حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد حفظ کند. تغییر در جریان خون پوست، مکانیزم لرزیدن بدن در اثر سرما و تغییر رنگ پوست، همگی برای حفظ سلامت ارگان‌های داخلی بدن صورت می‌گیرند. با این‌که واکنش پوست درنوزادان، بزرگسالان و افراد مسن تا حدودی متفاوت است؛ اما پاسخ کلی پوست در جهت ثابت ماندن دمای مرکزی بدن یکسان است.
 
البته استعدادهای فردی مشخص نیز در انجام واکنش‌های سرمایی مهم‌اند، به‌نحوی که بعضی افراد نسبت به سرما حساس‌تر بوده و سرمای خفیف می‌تواند دراین افراد، علایم اختلالات سرمایی را بروز دهد. برعکس، افرادی که به مدت طولانی در معرض سرما بوده‌اند (به‌ویژه اگر در سال‌های اولیه زندگی در محیط های سرد زندگی کرده باشند)، توانایی بدنشان دربرابر با سرما بالاتر می‌رود. ژهمه مسائلی که به آن اشاره شد، نشان می‌دهند پوست در جهت حفظ منافع بدن، تغییراتی را در خود ایجاد می‌کند؛ اما در این میان ممکن است خود پوست نیز آسیب‌های خفیف یا جدی ببیند.
 
 
ضرورت مرطوب‌کننده و ضدآفتاب در زمستان
از جمله آسیب‌هایی که همه شما ممکن است در این فصل تجربه کنید، خشکی سطحی پوست و سرخ شدن پوست در اثر سرماست. این حالت چنانچه مدت تماس پوست با سرما کوتاه باشد، بعد از قرارگرفتن در محیط معمولی به‌تدریج رفع شده و رنگ پوست به حالت عادی باز می‌گردد؛ ولی چنانچه فرد ساعات طولانی و به طور متمادی درمعرض سرما باشد، این تغییر رنگ، خشکی و خشن شدن پوست، می‌تواند در پوست فرد باقی مانده و سطح پوست را دچار تغییر حالت دائمی کند.
 
 
بنابراین به همه افراد توصیه می‌شود در این فصل از کرم‌های مرطوب‌کننده و ضدآفتاب به مقدار کافی استفاده کنند. کرم‌های ضدآفتاب به‌ویژه در افرادی که درمعرض برف قرار می گیرند مانند کسانی که در ارتفاعات وکوهستان‌های برفی اسکی می‌کنند، بسیار بااهمیت‌تر است، زیرا علاوه برنیاز دائمی پوست به ضدآفتاب، سطوح برف و یخ که منعکس‌کننده نورآفتاب‌اند، می‌توانند فرد را درمعرض تماس مضاعف با اشعه UV قرارداده و آسیب‌های بیشتری به پوست وارد کنند.
 
 
پوست‌تان را به لذت آب داغ نفروشید!
با توجه به حساسیت و کاهش رطوبت پوست درفصل زمستان و متعاقبا خشک شدن پوست، توصیه می کنیم دراین فصل به منظور جلوگیری از خشک شدن مضاعف پوست و همچنین چروک افتادن آن، از گرفتن حمام‌های آب داغ خودداری کنید.

منظور ما این نیست که بروید زیر آب سرد و یخ بزنید و سرما بخورید و بیندازید گردن ما! قبل از رفتن زیر دوش، ساعد خود را زیر دوش ببرید و دمای نسبی آب را امتحان کنید، آب ولرم یا نسبتا گرم مناسب‌ترین حالت است، پوستتان نباید احساس سوزش کند.
بلافاصله پس از اتمام استحمام، پوست‌تان را با حوله خشک کنید و نقاط حساس‌تر پوستی از جمله دست و صورت‌تان را با کرم مرطوب‌کننده، مرطوب کنید.
 
 
مراقبت از اندام‌های حرکتی
توقف طولانی به‌صورت قرارگرفتن در حالت سکون و بدون تحرک یا آویزان ماندن اندام تحتانی به مدت طولانی، باعث آسیب‌های مهم به‌ویژه درافرادی که ورزش‌های زمستانی انجام می‌دهند، می‌شود. به‌علاوه احتمال آسیب و برخورد و تصادفات در ارتفاعات پوشیده از برف و یخ وجود دارد که باید به‌طوری جدی مدنظر جوانان و ورزشکاران قرار گیرد.
 
این آسیب‌ها چناچه فرد سیگاری بوده یا سابقه هرگونه بیماری عروق محیطی را داشته باشد، بسیار بااهمیت‌ترند و می‌توانند علاوه بر پوست، صدمات جدی نیز به اندام‌های تحتانی و فوقانی فرد وارد کنند.
 
چنانچه در برخورد با سرما دچار کهیر سرمایی می‌شوید یا اگر به‌طور موقت دچارکبودی یک یا چند انگشت دست شده یا هرنوع کبودی جلدی یا علایم خونریزی یا زخم غیرعادی در اندام‌هایتان دیده می‌شود، حتما با پزشک متخصص پوست مشورت کنید، زیرا هریک از علایم فوق، قابل بررسی بوده و ممکن است دلیل بر بیماری‌های مهم داخلی و عروقی باشد
 
 
سرمای سخت، سر بی‌گناه می‌دهد بر باد
پوست و موی سر هم در فصل زمستان، توجهات ویژه می‌طلبند. پوست سر در زمستان دچار خشکی می‌شود، به‌خصوص اگر در روزهای سرد زمستانی، سرخود را خوب نپوشانیم، بادهای سرد و دمای پایین هوا به‌خوبی خدمت پوست سر خواهند رسید.
 
تا به حال فکرکرده‌اید که چرا در زمستان موهایتان بیشتر وز می‌شوند؟ سرمای این فصل، الکتریسیته ساکن را به مدت بیشتری روی موها نگاه می‌دارد که این، باعث فاصله گرفتن موها یا به اصطلاح وز شدن آنها می‌شود.
 
 
این چند نکته را رعایت کنید:
هنگام خروج از منزل، حتما سر خود را با شال زمستانی یا کلاه به خوبی بپوشانید.
بیش‌ازحد از شامپو استفاده نکنید و حتما بعد از شستن موهایتان، نرم‌کننده بزنید.
بعد از حمام، ابتدا موهایتان را به خوبی با حوله آبگیری کنید، سپس سشوار بکشید.
اگر از آن دسته افراد هستید که هرروز از سشوار، اتوی صاف کننده و فرکننده و دیگر دستگاه‌هایی که با گرمای شدید موها را جزغاله می‌کنند، استفاده می‌کنید؛ لطفا در این فصل دست از سر خود بردارید.
 
 
گردآوری :گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:arayesh.ir
 
مطالب پیشنهادی:
بدترین محصولات آرایشی سال 2009
چگونه با مواد آرایشی خالها را بپوشانیم؟
برای هموار کردن پوست در زمان آرایش چکار کنیم؟
10 توصیه برای داشتن موهای سالم،پوست شفاف، و آرایشی باشکوه(+عکس)
بهترین مدلهای موی کوتاه از ستارگان هالیوود !