اگر در حال حاضر استرس‌های مالی و اقتصادی کنترل شما را به دست گرفته است، زمانش رسیده که آن را باز پس گیرید. این یعنی تمریناتی آماده داشته باشید که وقتی نیاز به آرام کردن خود داشتید از آنها استفاده کنید


مشکلات مالی می‌تواند منجر به بیخوابی، افسردگی، و رفتارهای اعتیادی مثل مصرف موادمخدر و...شود. برای کنار آمدن با این مشکلات لازم است قبل از اینکه آن کنترل شما را به دست گیرد، شما کنترل آن را به دست گیرید.   

 


اگر در حال حاضر استرس‌های مالی و اقتصادی کنترل شما را به دست گرفته است، زمانش رسیده که آن را باز پس گیرید. این یعنی تمریناتی آماده داشته باشید که وقتی نیاز به آرام کردن خود داشتید از آنها استفاده کنید:
 
- موقعیت را ارزیابی کنید
ممکن است نگران صورتحساب کارت اعتباریتان یا اجاره خانه باشید اما پنهان کردن آن در کشوی دراور هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. باید همه قبض‌ها و چک‌ها را بیرون بیاورید و جلوی رویتان بچینید و ببینید که اوضاع چقدر خراب است. شاید متوجه شوید که اوضاع آنطور‌ها هم که فکر می‌کردید نابسامان نیست یا شاید هم بدتر از آن چیزی است که گمان می‌بردید. اما در هر دو حالت دانستن وخامت اوضاع همیشه اولین قدم است. دومین قدم یک نقشه برای حمله است و این یعنی پیدا کردن کمی پول در حساب‌ها و خرج کردن آن در راه برطرف کردن مشکلات مالی. وقتی این برنامه را اجرا کردید، باید آن قرض-پولی که برای پرداخت جور کرده بودید—را در ذهن نگه دارید. شاید اینکار به نظرتان خیلی مفید نباشد اما برای سلامتی ذهنیتان لازم است.
بیشتر از یک ساعت در هفته به قرضتان فکر نکنید. آن ساعت زمانی است که قبض‌ها را پرداخت می‌کنید و همان زمانی است که اعصابتان سر این موضوع داغان است و زجه موره راه می‌اندازید. سایر زمانها باید تا می‌توانید مفید باشید و تا می‌توانید درمورد راه‌های مثبت برای پول درآوردن و پول پس انداز کردن فکر کنید. از این واقعیت که هر کاری که از دستتان برمی آمده را انجام داده اید خوشحال باشید و شب‌ها راحت بخوابید.
 
- یک دوست پیدا کنید
استرس‌های مالی معمولاً منجر به احساس خجالت می‌شود. مردم از اینکه قسط‌ها و کرایه خانه شان پشت هم عقب بیفتد و قبض‌ها پرداخت نشده باقی بماند احساس خجالت می‌کنند. اما مخفی کردن این مشکلات درون خودتان هیچ مشکلی را حل نمی کند.
تنهایی کشنده است این یعنی استرس را بیشتر می‌کند. این درحالی است که درد دل کردن با یک دوست می‌تواند خیلی از دردهایتان را تسکین دهد. دوستی را پیدا کنید که از هر جهت با او راحت باشید و بعد همه چیز را به او بگویید. در این اقتصادی که کشور ما دارد، مطمئن باشید که خیلی از دردهای شما دردهای او هم خواهد بود.
 
- به خودتان استراحت دهید
همه ما چیزهایی داریم که با آنها احساس آرامش می‌کنیم. برای من یک دو یا پیاده روی طولانی اینکار را می‌کند. برای خیلی‌های دیگر یوگا، مدیتیشن، یا حمام آب گرم کمک کننده است. هر روز یک مدت زمان، هرچند کوتاه—حتی در حد نیم ساعت—را صرف کاری کنید که به شما آرامش می‌دهد. آن کار را طبق برنامه پیش ببرید و هر کاری که از دستتان برمی آید انجام دهید که حتماً به آن برسید. درست است که استرستان را به طور کامل از بین نمی برد اما به به آزاد شدن خیلی از فشارهایتان کمک می‌کند.
 
- شکرگذار باشید
استرس داشتن و شکرگذار بودن در یک زمان غیرممکن به نظر می‌رسد، به خاطر همین وقتی قبض را می‌بینید و می‌فهمید که اصلاً قدرت پرداخت آنرا ندارید، یک نفس عمیق بکشید و شکرگذاری کنید. اگر فکر می‌کنید کمکتان می‌کند لیستی از چیزهایی که به خاطر آنها همیشه شکرگذار خداوند هستید تهیه کنید، به فرزندانتان، همسرتان، کارتان، سرگرمی‌هایتان و ... فکر کنید.
کلید راهتان این است که به همه چیز خوشبین باشید. شاید اول کار به نظرتان برسد که دارید خودتان را مجبور به مثبت اندیشی می‌کنید اما بعد از گذشت مدتی کم کم پی به نقاط مثبت زندگیتان می‌برید و منفی‌ها کم کم از ذهنتان دور می‌شوند.
 
- تا می‌توانید صرفه جویی کنید
خیلی چیزها در دنیا هست که ما بعنوان یک مصرف کننده کنترل روی آن نداریم. نمی توانید قیمت بنزین را پایین بیاورید. چانه زدن موقع خرید هم خیلی نمی تواند کمکتان کند و بالا و پایین رفتن تورم و قیمت بازار هم دست شما نیست. اما کاری که از عهده تان برمی آید این است که به بقیه مسائل مالیتان توجه کنید. این شما هستید که می‌تواند تصمیم بگیرد که وارد یک فروشگاه نشود و پولش را صرف خرید چیزی که واقعاً به آن نیاز ندارد نکنید. این شما هستید که می‌تواند به فرزندانتان بگوید که این هفته نمی توانید برای آنها یک اسباب بازی تازه بخرید و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید که شام را به جای اینکه به و آیک رستوران گران قیمت بروید، در خانه صرف کنید. معمولاً وقتی می‌خواهیم از شر استرس خلاص شویم به پول خرج کردن روی می‌آوریم چون فکر می‌کنیم که لیاقتش را داریم. اما از من می‌شنوید پول خرج کردن در مواقعی که با مشکل مالی مواجه هستید، فقط به استرس و فشارهایتان اضافه می‌کند، همین!
 
نکات بیشتر؛
هیچوقت اجازه ندهید که مسائل مالی ناراحتتان کند. ما به شما کمک می‌کنیم با استرس مسائل مالی و اقتصادی خود کنار بیایید.
پرسش: من مشغول شروع کردن یک کار درخانه هستم و از نظر مالی تحت فشار زیادی می‌باشم. چطور می‌توانم با این استرس و اضطراب‌ها کنار بیایم؟
پاسخ: پاسخ کوتاه این سوال این است: باید یاد بگیرید که با آن حس زندگی کنید. مطمئناً با شروع این کار برای مدت زمان زیادی این احساس را خواهید داشت. نمی گویم بی خیال باشید. نه فقط باید با واقعیت مسئله کنار بیایید. هر کسی که کار جدیدی را شروع کند چنین احساسی خواهد داشت، مگر اینکه ارث کلانی به او رسیده باشد و هدفش از شروع آن کار پول درآوردن نباشد.
بااینکه آزادی‌های شغل آزاد بسیار فریبنده و اغواکننده هستند اما باوجود فواید بیشمار، این شغل‌ها معایبی نیز دارند. یکی از این معایب ریسک مالی و بی ثباتی درآمد شماست. این مسئله مخصوصاً اگر خانواده ای داشته باشید که مجبور باشید خرج آن را تامین کنید، بدتر هم می‌شود.
پس فشاری که حس می‌کنید لزوماً نشاندهنده این نیست که راهی که می‌پیمایید اشتباه است. این اشتباه همان انگیزه ای است که باعث می‌شود صبحها به جای اینکه برای بازی بیلیارد بروید، سر کارتان حاضر شوید. اینکه وقتی کار جدیدی را شروع می‌کنید هیچگونه دغدغه و استرس مالی نداشته باشید، نگران کننده تر است. چون نادانی خالص است و اگر اینطور احساس می‌کنید، شاید بهتر باشد کمی واقعبینانه تر کار خود را بررسی کنید.
برای پاسخ به سوال شما، یعنی نحوه برخورد با این اضطراب‌ها، پاسخ من این است:
اگر ازدواج کرده اید، حتماً همسرتان را هم باخودتان همراه کنید. به این ترتیب کارتان می‌شود یک "برنامه خانوادگی." ریسکی که باید بپذیرید را تعیین کنید و میزان ریسکی که برای هرکدام از شما غیرقابل تحمل می‌شود را هم بررسی کنید. تا محدوده خود پیش بروید اما هیچوقت بیشتر از آنچه در تحملتان است پیش نروید چون آنوقت اضطراب‌های ناشی از شما بازده کاریتان را خراب می‌کند، همچنین زندگی زناشوییتان را.
گاهی از اوقات، اضطراب از اغراق کردن چیزی که فکر می‌کنیم با شکستمان برایمان اتفاق می‌افتد در ذهنمان، ایجاد می‌شود. هروقت حس کردید که ذهنتان از کنترل خارج می‌شود و با بدترین ترسهایتان روبه رو می‌شود، سریعاً جلوی آنرا بگیرید. بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟ آیا می‌توانید با آن کنار بیایید؟ چقدر احتمال اتفاق افتادن آن وجود دارد؟ برای اینکه این بدترین کابوستان اتفاق نیفتد چه کار می‌توانید بکنید؟ مطمئناً راهی هست که بتوانید روی آن حساب کنید.
شاید فکر رها کردن آن کار و برگشتن به کار ثابت حالتان را بهم زند اما مطمئن باشید که نمی کشدتان. یادتان باشد، این همیشه می‌تواند یک انتخاب باشد، همینطور فروختن ماشینتان، حراج گذاشتن لباسهایتان و ... هیچکدام از اینها مسلماً چیزی نیست که دوست داشته باشید اما با کمک آن می‌توانید باقی بمانید.
اکثر مشکلات مالی که ما معمولاً نگران آنها هستیم اتفاق نمی افتد و اگر هم اتفاق بیفتد باز هم می‌توانیم جان سالم به در ببریم. البته اگر قرار باشد تا آخر عمرتان به همین کار آزاد مشغول باشید شاید مجبور گردید برنامه ریزی‌های طولانی مدتی برای کاهش هزینه‌ها صورت دهید. باید انتظار این را داشته باشید که ممکن است تا سه سال هیچ سودی عایدتان نشوید و بعد وقتی زودتر از این زمان به سود رسیدید، مطمئن باشید که خیلی خوشحال خواهید شد.
باید یاد بگیرید که چطور از اضطراب‌هایی که هر روز با آن از خواب بیدار می‌شوید، بیشترین استفاده را ببرید.

 
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:bornanews.com