آیا آن قـدر ولخـرجی کرده اید که به همه مقروض شده اید؟ خوب نگران نباشیـد، شـما تـنها فـردی نیـستید کـه در یک چنین شرایطی قرار گرفته است.
 
آیا آن قـدر ولخـرجی کرده اید که به همه مقروض شده اید؟ خوب نگران نباشیـد، شـما تـنها فـردی نیـستید کـه در یک چنین شرایطی قرار گرفته است. زندگی مدرن به گونـه ای است که خواه نا خواه ما را به سمت خرج کردن میکشاند. بـه هر حال اگر می‌خواهید کلیه ی بدهی‌هایتان را صـاف کرده و بـه آرامش ذهنـی دسـت پیـدا کنـید، بـاید به صورت ریشـه ای بـا این مشکل برخورد کرده و جلوی ولخرجیـهای بیهوده ی خود را بگیرید. در این مقاله چند تکنیک به شما آموزش داده می‌شود که به واسطه ی آنها می‌توانید مانع از زیاده روی در خرج کردن پولهایتان شوید.

1- متوجه باشید که چه مقدار پول خرج می‌کنید

افراد بسیاری که به خرج کردن معتاد شده اند، دیگر متوجه نیستند که چه مقدار پول خرج می‌کنند. ابتدا باید دقت کنید که هر آیتمی که قصد خرید آن را دارید چه قیمتی دارد و برای خرید هر یک از آنها باید چه مبلغی را پرداخت کنید، این امر می‌تواند به شما کمک کند که حساب پول‌هایتان را داشته باید و ببینید آیا واقعاً به تمام چیزهایی که می‌خواهید بخرید، احتیاج دارید یا خیر. به عنوان مثال یک شب که بیرون می‌روید، ببینید چقدر خرج می‌کنید. گاهی اوقات افراد آنقدر پول نوشیدنی و غذای دوستان خود را حساب می‌کنند که اصلاً متوجه نمی‌شوند جیبشان خالی شده. این افراد زمانیکه به خانه بر می‌گردند احساس می‌کنند که باید مقداری از اسکناس‌هایشان را گم کرده باشند، غافل از اینکه تمام آنها را خرج دوستانشان کرده اند. شاید چیز گرانی هم نخریده باشند و فقط هزینه ی چای، قهوه، و بستنی و ... بچه‌ها را حساب کرده باشند؛ اگر با دقت بیشتری به این نوع خرج کردن‌های خود نگاه کنید، می‌بینید که اصلاً نیازی به خرید هیچ یک از آنها نبوده است.

2- تصمیمات آنی برای خرج کردن نگیرید

اگر شما جزء افرادی هستید که به طور آنی تصمیم می‌گیرند تا اجناس گرانقیمتی را خریداری کنند، باید بر روی این خصوصیت اخلاقی خود تجدید نظر کنید. اگر چیزی را می‌بینید که واقعاً خوشتان می‌آید و می‌خواهید آن را همان لحظه بخرید، یک لحظه صبر کنید، حداقل یک روز به خودتان وقت بدهید تا بیشتر روی خرید آن فکر کنید، شاید به این نتیجه رسیدید که اصلاً به آن نیازی ندارید. اگر هم به آن احتیاج داشته باشید بر می‌گردید و آن را تهیه می‌کنید. با انجام این کار فرصت پیدا می‌کنید تا اجناس مشابهی که از کیفیت بالاتری برخوردار هستند را نیز پیدا کنید.

3- به مکان‌هایی که به راحتی می‌توان پول خرج کرد نروید

اگر ما وقت زیادی را در مکان‌های خاصی صرف کنیم، خود به خود به سمت پول خرج کردن کشیده می‌شویم. این نوع پول خرج کردن‌ها صرفاً احساسی هستند. بنابراین باید سعی کنید تا آنجایی که می‌توانید اطراف مغازه‌های مورد علاقه تان پرسه نزنید. به پارک و یا جایی بروید که وسوسه پول خرج کردن به پایین ترین میزان خود برسد.

4- در زمان خرید اهداف خود را معین کنید

پیش از اینکه به قصد خرید خانه را ترک کنید، لیستی از تمام چیزهایی که به آن احتیاج دارید تهیه کنید. این کار بیانگر آن است که شما تنها چیزهایی را می‌خرید که به آن احتیاج دارید و اجناس را تنها به این خاطر که "خوشم آمد" نمی‌خرید. هیچ گاه بدون تعیین اهداف خرید، پا به بازارهای خرید نگذارید.

5- مایحتاج خود را اولویت بندی کنید

پیش از اینکه جنسی را بخرید، ببینید ارزش آن چقدر است و تا چه حد به آن احتیاج دارید. اگر این کار را واقع بینانه انجام دهید، آنوقت متوجه می‌شوید که از هر 10 آیتمی که یادداشت کرده اید، تنها به 8 مورد آن نیاز داشتید. اگر برای این کار یک روز به خودتان مهلت بدهید، آنوقت زمانی که برای خرید بیرون می‌روید، تنها چیزهایی را تهیه می‌کنید که واقعاً به آن نیاز دارید.

6- از روی عادت پول خرج نکنید

در اکثر موارد بیشتر ولخرجی‌های روزانه ما تنها از روی عادت شکل می‌گیرند. در بسیاری از مواقع این مخارج روزانه غیر ضروری به نظر می‌رسند. به عنوان مثال اگر هر روز صبح در مسیر خود به محل کار یک فنجان قهوه می‌خرید، چرا این پول را برای خرید یک قهوه ساز پس انداز نمی‌کنید؟ و یا اگر هر روز 2 -3 هزار تومان صرف نهار می‌کنید، به آن معنا نیست که مجبور هستید تا آخر عمر این کار را انجام دهید. از خانه نهار ببرید. کلیه آداب خرج کردن خود را مجدداً ارزیابی کرده و ببینید که آیا انجام آنها ضروری است یا خیر؛

7- برای خود محدودیت‌های مالی محکم تعیین کنید

اگر واقعاً نمی‌توانید جلوی ولخرجی‌های بی مورد خود را بگیرید، بهتر است به صورت هفته ای، میزان محدودی پول به خودتان بدهید. این پول باید نقد باشد، چراکه کنترل و رسیدگی به آن راحت تر است. اگر یاد بگیرید که با ماهی 200 هزارتومان مخارج روزمره خود را بگذارانید، برای پول‌هایتان ارزش بیشتری قائل می‌شوید و آداب صرفه جویی را به خوبی یاد می‌گیرید.

 
 
گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع: noorportal.net 
 
 
مطالب پیشنهادی:
چگونه چیز خوب بخریم و خوب چیز بخریم؟ و باز هم خرید عید!
رهنمودهایی مهم برای پس انداز کردن پول!
آیا حضور در موتورهای جستجو حقیقتا برای شما سودمند است؟
9 توصيه بين المللى براى صرفه جويى در اقتصاد خانواده
خانم! حواست به جیب شوهرت هست؟