7 راه برای داشتن امنیت شغلی بیشتر
داشتن امنیت شغلی یکی از مهم ترین کارها بعد از پیدا کردن شغل مناسب است.

چگونه امنیت شغلی داشته باشیم؟

همان طور که اغلب می دانیم مشاغل دنیای امروزی همگی به سمت قراردادی شدن پیش می روند؛ بدین معنا که شرکت ها ممکن است نیروی کار را هر لحظه بدون دلیلی معین و بدون هیچ اخطاری اخراج کنند. اگر نگاهی به دورنمای این پدیده در حال همه گیر شدن داشته باشیم، بی شک عصبی می شویم؛ چرا که در این صورت همواره باید سعی بر گسترش شبکه ارتباطات خود برای جست و جو و یافتن شغل جدید داشته باشیم. با این حال راهکارهایی برای این که ما بتوانیم با انجام آنها امنیت شغلی مان را افزایش دهیم وجود دارند.

بدانید که چگونه با مدیر خود تعامل کنید

سعی کنید که رفتاری بسیار شفاف و روشن با مدیر خود داشته باشید؛ زیرا این شیوه تعامل باعث می شود که مسائل کوچک به مشکلاتی بزرگ که گاهی موجب از دست دادن شغل می شوند، تبدیل نشود. در همین راستا، بدانید که چه نوع شیوه ارتباطی برای تعامل میان شما و مدیرتان بهتر است. آیا آن ها با صحبت های رودررو راحت ترند یا پیام دادن؟ هر چند وقت یک بار تمایل دارند که در جریان فرایند انجام امور قرار بگیرند؟ تا جایی که برایتان مقدور است رفتار خود را به تناسب ترجیحات مورد پسند مدیرتان تغییر دهید.
 

اهداف مدیر و شرکت را به درستی درک کنید

سعی کنید خود را به ضروری ترین عنصر تیمی که در آن فعالیت می کنید، مبدل کنید؛ بدین معنا که تمام مشکلات پیش رویِ گروه را پیش بینی کرده و برایشان راه حل بیابید. اگر بتوانید راه حل های جدید برای مشکلات ارائه دهید و راه های جدیدی برای دستیابی به اهداف تیم بیابید، آن گاه از میزان فشار فکر سرپرست خود می کاهید. کوشا باشید و سعی کنید در برابر مشکلات کاری ایستادگی کنید. ایده های کاری خود را پرورش دهید و زمانی که آبدیده شدند و ایمان داشتید که راهگشایند، آن ها را با مدیر خود در میان بگذارید. مطمئن نیستید که چگونه با مدیر خود درباره حرفه ای شدن صحبت کنید؟ می توانید از مشاوران حرفه ای در حوزه کسب و کار راهنمایی بگیرید.

به همه امور اشراف داشته باشید

هر کس زمانی که کاری را به نحو عالی انجام می دهد، ممکن است نکته ای ظریف را از قلم بیندازد. انتظار می رود که شما در انجام پروژه ها و مسئولیت هایتان دقت بسیار زیادی به خرج دهید و تا حد ممکن اشتباهات جزئی نداشته باشید و چنانچه قصور کوچکی در کارها داشتید، به آن معترف باشید. اگر در انجام هر پروژه ای با مشکل مواجه شدید، حتما پیش از این که این مشکلات بزرگ شده و موجب زیان مالی شوند، از دیگران کمک بگیرید.

ایستادگی کنید

همواره سعی کنید کارها را با حداقل وسایل مورد نیاز به سرانجام برسانید. اگر می خواهید برای عملکرد بسیار عالی خود شناخته شوید، اطمینان حاصل کنید که در انجام همه امور بیشترین تلاش را انجام می دهید. وظایف را به سرعت انجام دهید و درباره راه های رسیدن به اهداف بیندیشید. فراموش نکنید که افرادی که تلاش حقیقی دارند در حوزه مشاغل خود سرآمد شناخته خواهندشد.
 

از مهارت هایی که در آن ها تخصص دارید کمک بگیرید

هر انسانی در بعضی از امور خبره است. بعضی افراد نویسندگان خوبی هستند، برخی دیگر در حل مشکلات توانمندی دارند و یا دید بسیار کلی به دورنمای همه مسائل دارند. گروهی از افراد سخنران های بسیار خوبی هستند و قادرند که جمعیت را تحت تاثیر خطابه خود قرار دهند. نخست مهارت های ذاتی خود را کشف کنید و سپس راهی برای عرضه آن ها به اجتماعی بیابید. اگر گمان می کنید که در هیچ زمینه ای مستعد نیستید، آن گاه به سراغ علایق واقعی خود بروید و سعی کنید در آن حیطه ها متخصص شوید. به خاطر داشته باشید که انسان ها همیشه می توانند در حوزه های جدیدی فردی حرفه ای شوند اگر تمرکز خویش را بر روی آن مسائل قرار دهند.

گستره توانایی های خود را توسعه دهید

اساسا در جهان افرادی که به یادگیری در بلندمدت و تمام طول عمر اعتقاد دارند و هیچ زمانی را برای یادگیری دیر نمی دانند موفق ترند. همان گونه که در طی گذر زمان، جهان پیشرفته تر می شود و تکنولوژی های جدیدی وارد حیطه شغلی شما می شوند، شما نیز باید رشد کرده و به فردی تواناتر به تناسب دوران مبدل شوید. برای توسعه توانایی های فردی از دوره های آموزشی مفید، تمرین کردن حرفه های جدید و بازیابی قدرت های نهفته درونتان بهره بگیرید.

سعی کنید به دیگران کمک کنید

شاید این مورد از دید شما عجیب به نظر برسد! به نفع شماست که به تنهایی کار کنید یا این که در یک گروه با یک تیم همکاری کنید. اکثر اوقات داشتن همکارانی که به شما در کار کمک می کنند و روند انجام امور را ساده می سازند بسیار خوب است. اگر همتایی در محل کار خود برای انجام پروژه ای دارید و او به راهنمایی شما در جنبه های مختلف کار بر روی پروژه نیاز دارد، به چشم رقیب به او نگاه نکرده و با مداخله در پروژه او را راهنمایی کنید. امنیت شغلی موضوعی بسیار حساس است، اما راهکارهایی وجود دارد که شما می توانید با انجام آن ها امنیت شغلی خود را بهبود ببخشید. اگر شما به دنبال یافتن شغلید، به مسئله امنیت شغلی همچون نکته ای ضروری توجه ویژه داشته باشید. به این منظور می توانید از مشاوران شغلی بهره بگیرید و از تجربه دوستانتان که پیش از شما در حوزه کاری شما فعالیت کرده اند، استفاده کنید تا موفقیت و آرامش بیشتری را در دوران کاری خود تجربه کنید.


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
Seemorgh.com/lifestyle
منبع : ماهنامه معیشت