قیمت تخم مرغ پرواز کرد
در روزهای که قیمت مرغ اوج گرفته است؛ قیمت تخم مرغ نیز همراستا با آن درحال رشد است. درحال حاضر قیمت تخم مرغ حدود ۵۰ درصد رشد کرده است.

تخم مرغ ۳۰ تایی موجود نیست / رشد ۵۰ درصدی قیمت تخم مرغ


مغازه های سطح شهر نشان میدهد، فروشگاه ها به دلیل رشد قیمت تخم مرغ در روزهای اخیر تخم مرغ 30 تایی عرضه نمی کنند. درحال حاضر در مغازه های سطح شهر هر عدد تخم مرغ بین 4 تا 4.5 عرضه میشود. برهمین اساس قیمت یک شانه 30 تایی تخم مرغ حدود بین 130 تا 135 تومان به فروش میرسد.

در دیجی کالا  و فروشگاه‌های کوروش هم  تخم مرغ 6 تایی درحال حاضر  23 هزار 700 تومان است و قیمت تخم مرغ 15 تایی آن 59هزار از 200 تومان است. در این فروشگاه اینترنتی خبری از فروش تخم مرغ 30 تایی نیست . اما تخم مرغ 20 تایی 79 هزار تومان است.

این رقم در مغازه های سطح شهر کمی در غرب تهران متفاوت‌تر است. در مغازه‌های سطح شهر تخم مرغ 6 تایی حدود 27 هزار تومان و تخم مرغ 20 تایی 98 هزار تومان است. یکی از این فروشندگان به اکوایران میگوید: قیمت تخم مرغ چند روزی است گران شده است و برای همین ما تخم مرغ بسته‌بندی می‌آوریم و دیگر تخم مرغ 30 تایی فروش نداریم.

در مغازه‌های مناطق پایین تهران ارقام پایین‌تر است و نزدیک به میادین میوه و تره بار شهرداری است. قیمت هر تخم مرغ 20 تایی در میادین شهرداری تهران بین 57 هزار تا 59 هزار تومان در نوسان است. اما قمیت تخم مرغ 6 تایی آن بین 17 هزار و 300 تومان تا 18 هزار و 500 عرضه می‌شود. تخم مرغ های 15 تایی آن نیز بین 41 هزار و 500 تا 43 هزار و 500تومان براساس نرخ نامه آن فروخته می‌شود. در این میادین اما تخم مرغ 30 تایی هم دیده می‌شود. قیمت آن نیز براساس اینکه بسته‌بندی شده باشد و یا بدون بسته‌بندی باشد؛ بین 42 هزار و 600 تا 84 هزار تومان در نوسان است

رشد قیمت تخم مرغ درحالی در بازار رقم خورد که قیمت مصوب آن تغییری نکرده است. قیمت پیشین بازار از نگاه فعالان مرغداری غیر منصفانه و غیر اقتصادی است. اما سیاستگذار در وزارت جهادکشاورزی حاضر به اصلاح قیمت‌ها نیست. سیاستی که در نهایت مجبور است اعمال کند. چون روند کنونی بی شک منجر به ایجاد موجب جدید نارضایی تولیدکنندگان و کاهش تولید و در نهایت ادامه رشد بیش از پیش قیمت‌ها در ماه‌های آتی شود. برهمین اساس برخی منتقدان معتقدند وزارت جهادکشاورزی باید هرچه سریعتر به این بازی موش و گربه پایان دهد.
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: khabaronline.ir