خبرگزاري فارس: در اولين روز از دومين هفته مهرماه هرچند كاهش قيمت سهام برخي شركت ها و شاخص كل بورس به ثبت رسيد اما 3هزار و 698 اقدام به خريد سهام 161 شركت بورسي كردند.
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، بازار سهام كه امروز در آغاز با روند صعودي قيمت ها و شاخص ها همراه بود در پايان معاملات شاهد كاهش 2/5 واحدي شاخص كل و ثبت عدد 10هزار و 235 واحدي شد.
اين افت شاخص كه برخلاف انتظار اكثر فعالان بازار بود به دليل تغيير رويكرد برخي از سهامداران نسبت به شركت‌هاي معدني خصوصا" گل گهر، توسعه معادن فلزات، سينا و همچنين معامله 1/4 ميليوني سهم مپنا بود.
بر اين اساس گل گهر 7 واحد، مپنا 5 واحد و هركدام از شركت‌هاي سايپا، صدرا، توسعه معادن و فلزات يك واحد شاخص كل را پايين آوردند و اثر مثبت و 4واحدي ملي مس و 3واحدي چادر ملو و بانك پارسيان را خنثي كردند.
بر اساس گزارش فارس ، اين وضعيت كه با كاهش قيمت و صف فروش سهام شركت‌هايي چون سينا، گالوانيزه فجر سپاهان، پتروشيمي اراك و.... همراه بود موجب كاهش آمار معاملات و خريداران نشد و 3هزار و 698 نفر از سهامداران اقدام به داد و ستد 86 ميليون سهم به ارزش 4/42 ميليارد تومان كردند.
اين تعداد خريداران به روال روزهاي پيش سهام شركت هاي معدني را مورد توجه قرار دادند به طوري كه سهام شركت‌هاي چادرملو با316 خريدار، توسعه معادن روي با 224 ، ملي مس با 179 و گل گهر با 114 خريداري كه داشتند در صدر ديگر شركت ها از لحاظ تعداد خريدار ايستادند.
براساس اين گزارش، امروز سهام 161 شركت داد و ستد شد كه در پايان معاملات سهام 62 شركت با افزايش و 55 شركت با كاهش نرخ سهام به ثبت رسيد و سهام 44 شركت ديگر نيز ثابت ماند.