آمار دستگیری‌ها در حوزه مواد مخدر شیشه نشان می‌دهد که الگوی مصرف از مواد کم‌خطر به سوی مواد مخدر پرخطر در حال تغییر است.
  
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با تشریح جزئیات بزرگترین عملیات کشف مواد مخدر صنعتی شیشه در استان‌های تهران و البرز، اظهار کرد: آمار دستگیری‌ها در حوزه مواد مخدر شیشه نشان می‌دهد که الگوی مصرف از مواد کم‌خطر به سوی مواد مخدر پرخطر در حال تغییر است.
سردار حسین‌آبادی امروز در نشستی با خبرنگاران درباره جزئیات کشف بیش از ۲۷۰ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی از یک شبکه قاچاق مواد مخدر، اظهار کرد: پلیس از چندماه پیش بر روی یک شبکه ترانزیت مواد مخدر شیشه به عنوان یک شبکه اصلی متمرکز شده بود که در ادامه با انجام کار اطلاعاتی چند شبکه ترانزیت دیگر را نیز شناسایی کرد.

 

وی ادامه داد: در روند رسیدگی به این موضوع مشخص شد که این شبکه‌ها با قاچاقچیان مواد مخدر در کشور مالزی مرتبط بوده و آنها فهرست، سفارش و نفرات را به منظور ترانزیت مواد مخدر به آنها معرفی می‌کنند که در این رابطه چند نفر که قصد قاچاق مواد مخدر را داشتند در فرودگاه دستگیر شدند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: در شبکه اصلی ترانزیت مواد مخدر صنعتی مشخص شد که افرادی از کشور عراق به مالزی می‌رفتند که در این رابطه در فرودگاه عراق چند تبعه بلغاری دستگیر و از آنها حدود ۵/۸ کیلوگرم شیشه کشف شد و این موضوع به پلیس مالزی نیز اطلاع داده شد که چندنفر را هم در این کشور دستگیر کردند.

حسین‌آبادی افزود: در ادامه ظرف ۴۸ ساعت گذشته عملیات مشترکی در استانهای تهران و البرز انجام شد و چندین محل اختفای شبکه بین‌المللی شناسایی و مورد بازرسی قرار گرفت که در این رابطه بیش از ۱۵ نفر از اعضای اصلی این شبکه دستگیر و ۲۷۵ کیلوگرم موادمخدر شیشه هم کشف شد؛ این در حالی بود که با شناسایی دو لابراتوار خانگی و متلاشی شدن آن مواد در حال ساخت که قاچاقچیان قصد توزیع و ترانزیت آن را داشتند کشف شد.

به گفته حسین‌آبادی در ادامه این عملیات پلیس دو گروه دیگر از شبکه‌های قاچاق مواد مخدر را شناسایی کرده است که در این رابطه ۴۰۰ کیلوگرم مواد مخدر تریاک هم کشف شد.

وی در عین حال از کشف باند اصلی قاچاق مواد مخدر صنعتی شیشه به همراه ۱۰ دستگاه خودرو خبر داد و افزود: در بازرسی از محل اختفای آنها ۱۰۰ میلیون تومان وجه نقد کشف شد، این در حالی بود که ۵/۱ میلیارد تومان نیز در حساب بانکی آنها بود.

حسین‌آبادی ادامه داد: اعضای این باند مواد مخدر صنعتی را در بطری‌های دوغ، آب‌معدنی، عرق‌نعنا،‌عرق بیدمشک و غیره ترانزیت می‌کردند.

وی به ورود مواد پیش‌ساز شیشه (افدرین) از کشور پاکستان اشاره کرد و افزود: پیش از این مواد پیش‌ساز از کشور عراق وارد ایران می‌شد اما اخیرا این مواد از پاکستان وارد ایران می‌شود، به طوری که طی چندوقت اخیر ۹۷۰ کیلوگرم پیش‌ساز مواد مخدر توسط پلیس کشف شده است.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا به موضوع دستگیری برخی افراد در کشورهای جنوب شرقی آسیا اشاره کرد و گفت: به طور مثال سه زن به دلیل ترانزیت مواد مخدر در مالزی دستگیر شدند که دو تن از آنها خواهر بودند و مواد مخدر را در لباس‌های خود مخفی کرده بودند که متاسفانه عکس و فیلم این افراد در تلویزیون این کشور پخش شده است.
 
حسین آبادی در ادامه به کشف ۲۲ کیلوگرم مواد مخدر شیشه طی دو ماهه اول امسال و دستگیری ۷۵ نفر در این رابطه خبر داد و افزود: غیر از باند اخیر ۲۰۳ کیلوگرم مواد مخدر شیشه در دو ماهه امسال در سراسر کشور کشف شده است.

وی ادامه داد: در این مدت ۱۴ هزار و ۶۳۱ نفر در رابطه با خرید و فروش و توزیع مواد مخدر شیشه دستگیر و ۲۱ لابراتوار و آشپزخانه شیشه نیز کشف و متلاشی شد و این افراد تحویل مراجع قضایی داده شدند.

حسین‌آبادی با تاکید بر اینکه روند دستگیری‌ها نشان می‌دهد که شیب مصرف و توزیع مواد مخدر شیشه یک شیب افزایشی است و این موضوع بسیار جدی است، تاکید کرد: در سال گذشته ۵۵ هزار و ۴۸۱ نفر در رابطه با مواد مخدر شیشه در کشور دستگیر شدند که این آمار در سال ۸۸ تعداد ۲۲ هزارنفر بوده است که این موضوع نشان می‌دهد الگوی مصرف مواد مخدر از مواد مخدر کم‌خطر به سوی مواد مخدر پرخطر در حال تغییر است.

حسین‌آبادی با بیان اینکه مواد مخدر شیشه عمدتا در مناطق جنوب و جنوب غربی تهران و شهرستانهای استان البرز است، افزود: در بسیاری از مواقع دیده شده است که باندهای ترانزیت مواد مخدر به صورت گروهی افراد را برای حمل این مواد در نظر می‌گیرند و معمولا برای گمراه کردن پلیس یک نفر از افراد مورد نظر را به پلیس لو می‌دهند.

وی درباره قیمت مواد مخدر شیشه در کشور هم با بیان اینکه در حال حاضر قیمت این مواد افزایشی نداشته است، گفت: قیمت مواد مخدر شیشه در سال جاری افزایشی نداشته و هرکیلوگرم مواد مخدر شیشه پنج‌میلیون تومان در کشور است.

حسین‌آبادی با بیان اینکه پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران با کشورهای همسایه آسیای میانه، ژاپن، چین و غیره به صورت لحظه‌ای ارتباط اطلاعاتی دارد،‌افزود: با توجه به اینکه مالزی بارانداز اصلی مواد مخدر در آسیای جنوب شرقی است، بیشترین کشفیات این نوع مواد مخدر هم در این کشور است.
 
 
 
گردآوری:گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:isna.ir