فرزانه كه هم‌اكنون 26 سال سن دارد متهم است شش سال قبل در حالی كه شوهرش در خواب بود او را با ضربات چاقو به قتل رساند...
بر اساس آنچه از قبل اعلام شده فرزانه سحرگاه یكشنبه در زندان اصفهان قصاص خواهد شد و او برای جلب رضایت اولیای دم فقط سه روز فرصت دارد. حكم قصاص این زن در حالی قرار است اجرا شود كه او می‌گوید شوهرش را نكشته است اما این ادعا تاكنون نتوانسته باعث شكستن حكم شود و او برای نجات از طناب ‌دار فقط باید رضایت اولیای دم را جلب كند.

به گزارش خبرنگار ما، فرزانه كه هم‌اكنون 26 سال سن دارد متهم است شش سال قبل در حالی كه شوهرش در خواب بود او را با ضربات چاقو به قتل رساند. هر چند این زن در جریان تحقیقات اولیه اتهام قتل شوهرش را بر عهده گرفت اما در ادامه اعترافات اولیه‌اش را پس گرفت و گفت مردی به نام سعید شوهرش را كشته است. او گفت: خانواده شوهرم از اقوام دور پدری‌ام بودند و وقتی من 15 سال داشتم به خواستگاری‌ام آمدند. آن زمان من چیز زیادی از زندگی نمی‌دانستم و بدون اینكه خودم نقشی در ازدواجم داشته باشم زندگی مشتركم شروع شد. من و شوهرم احمد همان سال اول بچه‌ دار شدیم اما تولد فاطمه هم نتوانست زندگی‌مان را گرم كند. زندگی ما ادامه داشت تا اینكه من با سعید آشنا شدم. او مرد خوبی بود و من دلبسته‌اش شدم. او از من خواستگاری كرد اما چون شوهر داشتم نمی‌توانستم با سعید ازدواج كنم.

 چند مرتبه سعید را دیدم و او گفت اگر شوهرت را بكشیم می‌توانیم با یكدیگر ازدواج كنیم. با اینكه اول با این پیشنهاد مخالفت كردم اما در ادامه سعید وادارم كرد به این كار تن بدهم. شب حادثه در حالی كه شوهرم خواب بود سعید وارد خانه شد. هنوز چند دقیقه نگذشته بود كه او با یك چاقو چند ضربه به احمد زد و او را كشت. سعید فریبم داد و گفت چون من فرزند دارم پدر و مادر شوهرم من را قصاص نمی‌كنند. او چاقوی خون‌آلود را پاك كرد و آن را به دست من داد. من هم وقتی دستگیر شدم قتل را گردن گرفتم اما بعد هرچه به ماموران گفتم فریب حرف‌های سعید را خورده‌ام فایده‌یی نداشت و نتوانستم بی‌گناهی‌ام را ثابت كنم.

در ادامه رسیدگی به این پرونده قضات دادگاه كیفری استان اصفهان فرزانه را محاكمه و به قصاص محكوم كردند. این رای در دیوان عالی كشور نیز تایید و به واحد اجرای احكام فرستاده شد. در حالی كه همه‌چیز برای مجازات فرزانه مهیا بود عبدالصمد خرمشاهی، وكیل مدافع فرزانه با ارائه درخواست اعاده دادرسی باعث به تعویق افتادن اجرای حكم شد اما چندی پیش روز 13 بهمن ماه به عنوان زمان تازه اجرای حكم اعلام شد.

حالا سه روز به زمان قصاص فرزانه باقی مانده و پدر و مادر احمد همچنان بر خواسته‌شان مبنی بر قصاص فرزانه اصرار دارند. پدر احمد چند روز قبل در این خصوص به «اعتماد» گفت: من مطمئنم كه عروسم، پسرم را كشته است و باید مجازات شود. من و همسرم به هیچ قیمتی حاضر به بخشیدن او نیستیم.

اظهارات این مرد در حالی است كه دختر 10 ساله فرزانه بعد از دستگیری او به خانواده شوهرش سپرده شده و در صورتی كه فرزانه قصاص شود او مادرش را نیز از دست خواهد داد.

در همین حال مادر فرزانه در آخرین گفت‌وگویش با خبرنگار ما گفت: از اولیا‌ی دم می‌خواهم دخترم را ببخشند. او مرتكب اشتباه شده و امیدوارم خانواده مقتول حداقل به خاطر نوه‌ام فرزانه را ببخشند.

از سوی دیگر عبدالصمد خرمشاهی، وكیل مدافع فرزانه نیز در تلاش است تا در روزهای باقیمانده در حكم صادر شده درباره موكلش تجدیدنظر شود. اما هنوز این تلاش‌ها راه به جایی نبرده است و فقط اعلام رضایت اولیای دم می‌تواند فرزانه را از چوبه ‌دار نجات دهد. در حالی كه شمارش معكوس برای قصاص فرزانه آغاز شده است، دو حقوقدان در گفت‌وگو با «اعتماد» بخشش را تنها راه رهایی فرزانه اعلام كردند. محمدرضا بندرچی، وكیل پایه یك دادگستری در این باره گفت: پرونده‌های قتل دو جنبه عمومی و خصوصی دارد. در صورتی كه اولیای دم خواسته‌شان قصاص باشد و دادگاه نیز رای به قصاص بدهد حكم باید اجرا شود و هیچ چیز به‌جر رضایت اولیای دم نمی‌تواند مانع اجرای حكم شود. وی همچنین درباره پس گرفتن اقرار اولیه از سوی فرزانه گفت: اقرار اولیه مهم‌تر از اقرارهای بعدی است و اصولا اقرارهای بعدی بی‌فایده است مگر اینكه خلاف آن به قاضی ثابت شود.

از سوی دیگر شهناز سجادی، حقوقدان نیز درباره پرونده فرزانه به «اعتماد» گفت: وقتی حكم قصاص قطعی شد، فقط رضایت اولیای دم یا پذیرش اعاده دادرسی می‌تواند جلوی اجرای حكم را بگیرد.
گردآوری : گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:اعتماد

مطالب پیشنهادی :
قتل هولناک با ضربه های تبر
امروز به روایت روزنامه ها 92/11/09 + تصاویر
برنامه اردوغان در تهران
عکسی جالب و دیده نشده از دبیرکل سازمان ملل
جزئیات ابطال کارت‌های بنزین
 
 

پربیننده ترین خبر ها

 
X