مرگ ۲ سارق در تونل مخفی
​تنها چند روز پس از مرگ ۲سارق هنگام سرقت سوخت از لوله انتقال فرآورده‌های نفتی در شهرستان سیرجان، در حادثه‌ای مشابه در بندرعباس ۲سارق هنگام سرقت سوخت در یک تونل مخفی جانشان را از دست دادند

وقتی سرقت سوخت، قربانی می‌ گیرد

به‌ گزارش همشهری، این 2سارق و همدستان‌شان از مدتی قبل باشناسایی محل عبور لوله انتقال فرآورده‌های نفتی در بندرعباس، نقشه کشیدند که با حفر تونلی مخفی به لوله اصلی رسیده و با سوراخ کردن آن، نقشه سرقت بنزین و دیگر فرآورده‌های نفتی را عملی کنند.

آنها برای اجرای نقشه‌شان و برای اینکه کسی به آنها شک نکند ابتدا اقدام به اجاره محلی به‌عنوان دامداری در محدوده آبگرم گنو در بندرعباس کردند. اعضای باند برای از بین بردن هر شک و تردیدی، 181راس گوسفند به این محل منتقل و وانمود می‌کردند که کارشان دامداری است و همزمان سرگرم اجرای نقشه اصلی‌شان شدند.

محلی که سارقان اجاره کرده بودند تا لوله اصلی فرآورده‌های نفتی حدود 80متر فاصله داشت. آنها به سرعت دست به‌کار شدند و از داخل دامداری قلابی‌شان شروع به حفر زمین کردند. سارقان پس از چندین روز حفاری، چاهی به عمق 5متر کندند و از انتهای چاه تونلی به طول 80متر حفر کردند تا به لوله اصلی رسیدند. پس از آن نیز اقدام به سوراخ کردن لوله برای سرقت سوخت کردند؛ غافل از اینکه حادثه‌ مرگباری در انتظارشان بود.

401060607.jpg

علیرضا احمدی منش، دادستان بندرعباس می‌گوید:‌ سارقان پس از رسیدن به مسیر اصلی انتقال فرآورده‌های نفتی بندرعباس و ایجاد حفره در لوله، از طریق انشعابی به طول ۸۰۰ متر، سوخت‌های مسروقه را به محل بارانداز منتقل می‌کردند. این افراد پس از اتمام عملیات حفاری و اتصال انشعاب، عملیات برداشت غیرمجاز و سرقت سوخت را آغاز کردند اما به‌دلیل جمع شدن حجم زیاد گاز در این تونل نتوانستند کار خود را به اتمام برسانند و 2 نفر از آنها نیز در این تونل جان خود را از دست دادند.

به‌گفته دادستان بندرعباس، ۸نفر در این رابطه به اتهام اخلال در تأسیسات عمومی دستگیر شدند که با صدور قرار تأمین کیفری برای تکمیل روند تحقیقات و سیر مراحل قانونی در بازداشت هستند. از سویی در محل مورد نظر ۱۸۱رأس گوسفند قاچاق هم کشف و تحویل کشتارگاه شد و هم‌اکنون تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی بندرعباس بررسی ابعاد مختلف موضوع و شناسایی و دستگیری عوامل پشت پرده این ماجرا را آغاز کرده‌اند.

براساس این گزارش، در آخرین روزهای مردادماه نیز حادثه‌ای مشابه باعث مرگ 2سارق سوخت در شهرستان سیرجان شد. ماجرا از این قرار بود که آتش‌نشانان سیرجانی به‌دنبال دریافت گزارشی مبنی بر گازگرفتگی 2نفر و همچنین استشمام بوی بنزین در فاز۴ نجف‌شهر راهی محل حادثه شدند. در بررسی‌ها مشخص شد افرادی با حفر تونلی زیرزمینی از داخل یک زمین محصور، به خطوط لوله انتقال مواد نفتی و سوختی نزدیک شده و برای سرقت سوخت آن را سوراخ کرده بودند اما با ورود گاز بنزین به داخل تونل، 2نفر در آنجا دچار گازگرفتگی شده و گیر افتاده بودند. درنهایت و با تلاش تیم‌های امدادی اجساد بی‌جان هر 2سارق سوخت از داخل تونل بیرون کشیده و در ادامه مشخص شد که این افراد در ابتدا و در پوشش خرید و فروش ضایعات، اقدام به اجاره زمین محصور در نزدیکی محل عبور لوله اصلی سوخت کرده بودند. پس از آن نیز با حفر تونلی به طول 50متر در عمق 8متری زمین خود را به لوله اصلی رسانده و با سوراخ کردن آن قصد سرقت بنزین را داشتند که ورود گاز بنزین به داخل تونل باعث مرگ 2سارق شده بود.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: hamshahrionline.ir