رئيس مركز آمار ايران گفت: 70 درصد مردم، فرم اطلاعات اقتصادی خانوار را دريافت كرده اند و 30 درصد باقی نيز تا روز 12 مرداد فرمهای خود را دريافت خواهند كرد.

 

محمد مدد در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در خصوص نحوه توزیع ، جمع آوری و تجزیه وتحلیل فرمهای مربوط به اطلاعات اقتصادی خانوار توضیح داد.


* استقبال مردم شدید بود، متشكریم

مدد با بیان اینكه كه استقبال مردم بسیار زیاد بوده و این حجم از استقبال خود جای تقدیر و تشكر دارد افزود: روزهای اول كه با ازدحام بیش از حد مواجه بودیم، در برخی مراكز پستی كمبود فرم به وجود آمد ولی از آنجا كه هر دفتر پستی توسط دفاتر مركزی منطقه تغذیه می شوند ، به سرعت فرمها ارسال و مشكل برطرف شد.
وی با تاكید بر اینكه هیچ مشكلی از بابت كمبود فرم وجود ندارد افزود: در حال حاضر به محض احساس كسری فرم در هر بخش همان شب یا فردای آن روز به تامین فرمها از طریق دفاتر پستی مربوطه اقدام می شود.


*30 میلیون فرم چاپ شده، مردم نگران نباشند

رئیس مركز آمار ایران گفت: در حال حاضر 17 میلیون خانوار در سراسر كشور وجود دارند كه چندین برابر این میزان یعنی حدود 30 میلیون فرم چاپ شده ، لذا دلیلی برای نگرانی مردم برای كسری فرم اطلاعات اقتصادی خانوار وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه 15 چاپخانه برای چاپ فرمها در اختیار است افزود: به واسطه این تعداد چاپخانه امكان چاپ روزانه بیش از 2 میلیون فرم وجود دارد كه به این ترتیب دغدغه ای برای كسری آن نیست.


*فرمها رایگان است، مردم نخرند

مدد با تاكید بر اینكه فرمهای مربوط به اطلاعات اقتصادی خانوار رایگان است گفت: به هیچ وجه نیاز به خریداری این فرمها از كیوسكها نیست ،‌چراكه فرمهای مذكور به راحتی از مراكز پستی نزدیك محل زندگی آنهم به صورت رایگان قابل تهیه است.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا كپی فرمها نیز قابل قبول است یا خیر؟ اظهارداشت: هموطنان می توانند این فرمها را در قطع A3 تكثیر كرده و یا آن را از طریق سایت مركز آمار دریافت نمایند.
رئیس مركز آمار ادامه داد: طی هماهنگی كه با دستگاههای دولتی صورت گرفته، روابط عمومی این دستگاهها می توانند فرمها را در اختیار پرسنل خود قرار دهند.


* پاسخ به سوالات؛ در ستاد یا تالار گفت و گو

رئیس مركز آمار ایران در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس كه اگر مردم در تكمیل فرمها دچار مشكل باشند چه باید بكنند گفت: در سراسر كشور و در هر استان ستادی مخصوص این طرح وجود دارد كه پاسخگوی سوالات است. شماره تلفن آنها در روابط عمومی استانداری هر استان موجود است.
وی افزود: در سایت مركز آمار نیز تالار گفت وگویی وجود دارد كه سوالات و پاسخها در آنها مندرج و قابل استفاده است كه مراجعه كنندگان به این ترتیب می توانند پاسخ سوالات خود را دریافت كنند.


* مدارك مورد نیاز در هنگام تحویل فرم

مدد با بیان اینكه نیاز به تایید فرمها توسط مساجد نیست افزود: سرپرست خانوار براساس یك برنامه زمانی مشخص با در دست داشتن فرم شماره یك، كپی واصل شناسنامه، كپی و اصل كارت شناسایی ملی‌ یا موقت خود و اعضای خانوار و اجاره نامه واحد مسكونی (برای خانوارهای فاقد مسكن ملكی‌) باید به نزدیكترین مدارس محل زندگی خود مراجعه نمایند.


* برنامه زمانی مراجعه خانوارها به مدارس

رئیس مركز آمار ایران با اشاره به اینكه تحویل فرمها به ایستگاههای مربوطه از 12 مرداد ماه سال جاری آغاز می شود افزود: براساس برنامه زمان بندی شده خانوارهای یك تا 3 نفره باید از 12 لغایت 16 مرداد ماه ، خانوارهای 4 نفره باید از 17 لغایت 21 مرداد ماه، خانوارهای 5 نفره از 22لغایت 26 مرداد ماه ، خانوارهای 6 نفره از 27 لغایت 31 مرداد ماه ، خانوارهای 7 نفره و بیشتر از 7 نفر باید از یك لغایت 5 شهریور ماه و همچنین متأخرین باید از 6 لغایت 10 شهریور ماه به مدارس نزدیك محل زندگی خود مراجعه نمایند.
وی با این توضیح كه مدارس از 8 صبح تا 7 بعدازظهر پاسخگوی مراجعات مردم طبق برنامه مذكور هستند تاكید كرد : از مردم می خواهیم تا با دقت و صحت كامل اطلاعات را تكمیل و طبق برنامه تعیین شده به تحویل آن اقدام كنند.


* كنترل اطلاعات توسط 20 پایگاه اطلاعاتی مرتبط به هم

مدد با تاكید مجدد بر لزوم صحت در تكمیل فرمها افزود: فرمها توسط 20 پایگاه اطلاعاتی متصل به هم كنترل می شوند و در این مسیر اطلاعات مربوطه پس از كنترل توسط یكهزار نفر اپراتور و تجزیه و تحلیل آنها ، نتایج استخراجی آماده تحویل به دولت می شود.


* تحویل اطلاعات به دولت اواخر مهر

رئیس مركز آمار ایران گفت: تلاش ما بر این است تا مطابق برنامه حركت نموده و پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات، نتایج را تا اواخر مهر سالجاری در اختیار دولت قرار دهیم.

مطلب مرتبط:
 
اشکالات پرسشنامه 30ميلياردی دولت