کاردینال‌های انتخاب کننده پاپ در واتیکان، در نخستین دور رای گیری برای انتخاب جایگزین پاپ بندیکت شانزدهم به توافق نرسیدند. رنگ سیاه دودی که از دودکش کلیسای سیستین خارج شد، نشان دهنده عدم توافق کاردینال ها در انتخاب پاپ جدید بود.

 
به این ترتیب برای انتخاب پاپ جدید، باید رای گیری در روزهای آینده ادامه پیدا کند.
 
براساس سنت های موجود، پس از هر بار رای گیری با ورقه، آرا در محفظه خاصی سوزانده می شود و دود آن از دودکش نصب شده بر فراز نمازخانه سیستین خارج می شود.
 
صبح سه شنبه، ٢٢ اسفند (١٢ مارس)، یکصد و پانزده کاردینال مجاز به شرکت در انتخاب پاپ وارد مجتمع دربار واتیکان، مقر رهبر کلیسای کاتولیک شدند تا جانشین پاپ بندیکت شانزدهم را که در پایان ماه فوریه از این سمت کناره گرفت انتخاب کنند.
 
از سال ١٩٧٠، تنها کاردینال‌ هایی حق دادن رای در انتخاب پاپ جدید را دارند که در زمان برگزاری انتخابات، به سن هشتاد سالگی نرسیده باشند و در نتیجه، در رای گیری برای گزینش جانشین بندیکت شانزدهم، تنها حدود شصت کاردینال کهنسال‌تر مشارکت دارند.
 
پس از ورود کاردینال ها به واتیکان، مراسم مقدماتی تشکیل انجمن سری انتخاب پاپ چدید با برگزاری مراسم دعا در کلیسای سن پیتر آغاز شد و کاردینال ها برای شرکت در رای گیری، در ساعات بعد از ظهر به طور دستجمعی به سوی نمازخانه سیستین حرکت کردند.
 
روز گذشته کسانی که برای خدمت در زمان برگزاری انجمن سری انتخاب شده اند، مانند خدمتکاران و محافظان، با شرکت در مراسمی خاص، سوگند خوردند که از هرگونه اقدامی برای آگاهی از روند انتخاب پاپ و افشای آن، از جمله از طریق نصب وسایل استراق سمع، خودداری ورزند.

عزیمت کاردینال ها به سوی واتیکان
 کاردینال های انتخاب کننده پاپ با عزیمت به واتیکان روند انتخاب جانشین بندیکت شانزدهم را آغاز کردند
 
کاردینال های رای دهنده نیز پس از حضور در نمازخانه سیستین، یک به یک سوگند خوردند که جریان انتخاب پاپ را افشا نکنند و در غیر این صورت، از سوی کلیسا تکفیر خواهند شد.
 
دور اول رای گیری با ورقه امروز صورت گرفت و این در حالی بود که انتخاب هیچ یک از کسانی که از آنان به عنوان پاپ احتمالی نام برده می شود قطعی به نظر نمی رسید.

در انتظار پاپ جدید
 پس از انتخاب پاپ جدید، از او درباره پذیرش تصمیم کاردنیال ها سوال می شود و در صورتی که پاسخ مثبت باشد، از او خواسته می شود نامی را که مایل است در مقام زعامت کلیسا مورد استفاده قرار دهد اعلام کند.
 
در پایان این مراسم، دوره رهبری دینی پاپ بر حدود یک میلیارد و دویست میلیون کاتولیک در سراسر جهان آغاز می شود.
 
معمولا، پاپ از میان کاردینال ها برگزیده می شود و پیش از رای گیری، از سه تن از کاردینال ها به عنوان "نامزدهای برتر" انتخاب به مقام پاپ جدید نام برده می شد.
 
کاردنیال آنجلو اسکولا، ایتالیایی، کاردینال اودیلو شرر، برزیلی و کاردینال مارک اولت، کانادایی، کسانی بودند که ناظران شانس آنها را بیش از سایرین تلقی می کردند، هر چند در گذشته، نتیجه رای گیری برای انتخاب پاپ گاه کاملا غیرمنتظره بوده است.

نمازخانه سیستین
 انجمن سری کاردینال ها برای انتخاب پاپ در نمازخانه سیستین تشکیل شد
 
اسامی چند کاردینال دیگر از اتریش، مجارستان، مکزیک، فیلیپین، آمریکای جنوبی و ایالات متحده نیز در میان کسانی ذکر شده بود که احتمال انتخاب آنان وجود داشت.
 
پس از انتخاب پاپ جدید، مراسم رسمی ادای سوگند او برگزار می شود و در پی آن، علاوه بر مقام اسقفی رم و زعامت کلیسای کاتولیک جهان، فرمانروایی کشور واتیکان را نیز برعهده خواهد داشت.
 
به اعتقاد پیروان کلیسای کاتولیک، پاپ جدید به عنوان نایب مسیح بر زمین، عضوی از سلسله ای است که با رهبری سن پیتر (پطرس قدیس) از حواریون برجسته عیسی مسیح آغاز شد و تا کنون ادامه داشته است. پاپ جدید دویست و شصت و ششمین عضو از این سلسله خواهد بود.
 
معمولا رهبران کلیسای کاتولیک، مقام خود را تا زمان مرگ حفظ می کنند اما پاپ بندیکت شانزدهم، در اقدامی کم سابقه، پس از چندین قرن، نخستین پاپی بود که از مقام خود کناره گرفت و "بازنشسته" شد.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: fararu.com


مطالب داغ سایر بخشها:
تائید حکم تبرئه روباه پیر از اتهام افساد فی الارض
قیمت هرکیلو آجیل در بازار
هشدار کره شمالی درباره نابودی همسایه اش
آخرین قیمت های انواع خودرو در بازار روز" سه شنبه 22 اسفند"
پرونده لايحه بودجه سه‌دوازدهم بسته شد
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
X