در حاشیه‌ اجلاس سازمان ملل متحد در نیویورک وزیر خارجه‌ کشورمان با یانگ جیه چی ـ وزیر خارجه‌ی چین ـ دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
به گزارش خبرآنلاین، در این دیدار منوچهر متکی ضمن مرور روابط دو کشور به ظرفیت‌های مختلف موجود در روابط جمهوری اسلامی ایران و چین اشاره و با توجه به موقعیت ایران به عنوان یکی از با ثبات‌ترین کشورها در غرب آسیا و چین به عنوان یک کشور قدرتمند و صاحب نفوذ در شرق آسیا زمینه‌های گسترده‌ی همکاری بین دو کشور در حوزه‌های مختلف را مورد تاکید قرار داد.

متکی که مسوولیت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین را عهده‌دار است ضمن اشاره به حوزه‌های مختلف همکاری‌های دوجانبه بر ضرورت توسعه‌ی مناسبات در حوزه‌های مختلف اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه در ادامه با تشریح اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌ی تبادل سوخت هسته‌یی برای راکتور تهران، و بیانیه‌ی تهران، گفت: ما با امضای این بیانیه و همکاری با ترکیه، برزیل و آژانس انعطاف جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌ی مبادله‌ی سوخت را نشان دادیم اما متاسفانه طرف‌های مقابل در پاسخ به این همکاری قطعنامه‌ی 1929را صادر کردند.

او در ادامه با اعلام آمادگی مجدد جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره با گروه وین و هم‌چنین گروه کشورهای 1 + 5 شرط موفقیت این مذاکرات را عادلانه بودن و تایید حق جمهوری اسلامی ایران برای استفاده‌ی صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی دانست.

یانگ جیه چی ـ وزیر امور خارجه‌ی چین ـ نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از تحرک به وجود آمده در روابط دوجانبه به برنامه تبادل هیات‌های دو طرف در آینده اشاره و روابط چین با جمهوری اسلامی ایران را رابطه‌ی راهبردی، درازمدت و در مسیر ارتقاء ذکر کرد.

وی با بیان مجدد استقبال چین از بیانیه‌ی تهران دیدگاه چین درباره راه‌حل دیپلماتیک در موضوع هسته‌یی جمهوری اسلامی را تشریح و اعلام آمادگی کشورمان برای از سرگیری مذاکرات هسته‌یی را ستود.

وزیر خارجه‌ی چین در ادامه آغاز مذاکرات 1 + 5 و نیز آغاز گفت‌وگوهای جلیلی ـ اشتون و رایزنی‌ها در قالب گروه وین را مورد تاکید قرار داد.

 

 

 گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:khabaronline.ir
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده ترین خبر ها

 
X