وی در ارزیابی میزان موفقیت سفر رئیس‌جمهور به سازمان ملل گفت: به نظر من در مجموع در سفر آقای احمدی‌نژاد 85 درصد موفقیت داشتيم، در حدود 10 درصد ممتنع و5 درصدی هم اشتباه داشتیم که...
 
 
 
 مهدی کلهر مشاور اطلاع رسانی و رسانه ای رئیس جمهور در گفتگویی تاکید کره که با بسیاری از سیاست های جاری دولت مانند سانسور، ممنوعیت ماهواره، پرداخت یارانه به سینما و مطبوعات، نحوه مصرف بودجه دولتی مخالف است.

به گزارش  «فردا» کلهر در گفتگوی مفصل خود با شماره جدید ماهنامه مدیریت و در آستانه نمایشگاه مطبوعات، نبود اعتماد نسبت یه رسانه‌ها در کشور را یکی از مشکلات فعلی رسانه‌ها دانست و تصریح کرد: رسانه‌های ما ارزش اعتماد مخاطب به خودشان را نمی‌شناسند و برای به‌دست آوردن تیراژ و مخاطب روزانه یا هفتگی یا حداکثر یک‌ماهه، حاضر هستند بخش مهمی از مخاطبان خود را از نظر اعتماد متزلزل کنند.

او یکی دیگر از ضعف‌های رسانه‌های ایران گرایشی بودن آنها عنوان کرد و افزود: این موضوع در كشور ما اخلاق رسانه‌ای شده است. یعنی رسانه از همان ابتدا در ایران به عنوان یک حزب سیاسی وارد جامعه شد، در صورتی که تعریف رسانه در دنیا و یا حداقل انتظاری که مخاطبان رسانه از آن دارند این است که رسانه ناظر بر گرایش‌ها و احزاب باشد.

مشاور اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای رئیس‌جمهور گفت: آفت دیگر نشریات ما آن است که درحقیقت کار «مداحی» می‌کنند و این هم در تاریخ ما سابقه دارد. رسانه‌های ما باید از مداحی پرهیز کنند، مدح هر کسی که می‌خواهد باشد، چراکه مداحی کار رسانه
نیست.

وی اظهار داشت: رسانه اگر واقع‌بین باشد -نه مدح کند و نه قدح- و این دنیا را بپذیرد که هیچ موجود بی‌عیب و نقصی (چه به عنوان رئیس‌جمهور، چه به‌عنوان دکتر، چه به‌عنوان آیت‌الله، چه به‌عنوان مهندس و...) وجود ندارد، می‌تواند موفق باشد، چرا که اگر موجود بی‌نقص وجود داشته باشد، بعدی‌ها پس چه کاره‌اند؟

نظر سنجی های انتخاباتی

کلهر در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ماهنامه مدیریت ارتباطات، به نظرسنجی‌های صورت گرفته در ستاد محمود احمدی‌نژاد در دوره انتخابات رئیس‌جمهوری سال گذشته اشاره کرد و گفت: چند نظرسنجی در ستاد احمدی‌نژاد داشتیم که فقط یکی درست بود
که متعلق به خودم بود.

وی ادامه داد: البته نظرسنجی‌های غربی‌ها هم درباره انتخابات درست از آب درآمد. اگر به نظرسنجی‌های سال گذشته و قبل از انتخابات نگاه کنیم، متوجه می‌شویم نظرسنجی آنها به حقیقت نزدیک‌تر بود؛ مثلاً نظرسنجی رویترز این بود که آقای احمدی‌نژاد رأی می‌آورد و رأی خود را نیز هیچ‌گاه عوض نکرد.

کلهر با بیان اینکه یکی از مسائلی که اهمیت زیادی در انجام یك نظرسنجی درست دارد، تیمی است که نظرسنجی را انجام می‌دهد، گفت: این تیم باید قبل از این کار خود را از گرایش‌ها رها ساخته باشد و الگوهای نظرسنجی آنها باید کاملاً خالص باشد. البته دو روز قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری، صداو سیما نظرسنجی‌ای انجام داده بود كه بر اساس نتایج آن احمدی‌نژاد 62 درصد رأی داشت اما این نظرسنجی را اعلام نکردند.

دوره آقای خاتمی هم همین‌‌طور بود و نظرسنجی‌ها اشتباه کردند. دوره اول آقای احمدی‌نژاد هم همین‌طور بود. آنها هم اشتباه کردند. به عقیده من مهم‌ترین ضعفی که در طراحی سؤالات و جمع‌آوری اطلاعات و شیوه برای نظرسنجی در کشور ما وجود دارد، این است که اول خود آن تیم از گرایش‌ها رها نمی‌شود و خودش را پالایش نمی‌کند.

با تلویزیون دولتی مخالفم

مشاور اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای رئیس‌جمهور در ادامه این گفت‌وگو با بیان اینکه «با تلویزیون دولتی مخالفم» به مشکلات ساختاری صدا و سیما اشاره کرد و افزود: در زمان جنگ و بمباران‌های تهران، در اسفند سال 66 قرار شده بود 70 درصد کارکنان صداوسیما از تهران برای شب عید به زیبا کنار بروند و ما با 30 درصد كاركنان، صداوسیما را اداره كنیم. وقتی با 30 درصد نیرو هم می‌توان صدا وسیما را اداره كرد، چرا باید این سازمان را تا این حد بزرگ کنیم؟

هم‌اكنون بهترین سریال‌هایی که تلویزیون می‌سازد، مثلاً همین تیتراژ کارهای آقای میرباقری را نگاه کنید و ببنید چند نفر از دست‌اندركاران آن کارمند صداوسیما هستند؟ هیچی! این یعنی فاخرترین کارهایی که آقای ضرغامی یا هر مدیر دیگری به آن افتخار
می‌کند، توسط همین بخش خصوصی ساخته می‌شود. این همه کارمند و این همه ساختمان چه کاری برای صداوسیما می‌کنند كه باز هم آنها را گسترش می‌دهیم؟ واقعاً اینها چه کاری می‌کنند؟

وی تصریح کرد: من معتقدم تا زمانی که اصل 44 و ضرورت اجرای آن را جدی نگیریم، محال است به پیشرفتی که دلمان می‌خواهد برسیم. اگر بخش خصوصی فعال باشد، در آن صورت دولت می‌داند باید چه کار کند و می‌داند وظیفه‌اش فقط همین است که نظارت داشته باشد و خطوط کلی را ترسیم کند. وقتی مترو خصوصی باشد و دولت فقط پول بلیط و مالیاتش را بگیرد، خیالش هم راحت‌تر است. مثلاً اگر مترو تأخیر داشته باشد، دولت چرا باید نگران شود و مثلاً تأخیر مترو را پنهان کند. وقتی قطار و هواپیما دست بخش خصوصی باشد، دولت دیگر مجبور نیست مثلاً از تأخیر یك هواپیما دفاع کند.

خروجی ایرنا و ایران به نفع دولت نیست

من 40 سال سابقه مدیریت دارم، هر مدیری که سابقه مدیریت زیادی داشته باشد، می‌گوید مدیریت به این شیوه آسان‌تر است. در حالی که دولت هم‌اكنون هر دو كار اجرا و نظارت را با هم انجام می‌دهد. طبیعی است که در این شرایط ممكن است یکی از این دو وظیفه به نفع دیگری به حاشیه برود. در رسانه هم همین قاعده صادق است. شما خیال می‌کنید اگر صاحب یک خبرگزاری شدید، خروجی این خبرگزاری حتماً به نفع شما خواهد بود؟ این تصور باطلی است. مگر الان خبرگزاری ایرنا دولتی نیست؟ روزنامه ایران دولتی نیست؟ اتفاقاً من فکر می‌کنم خروجی‌شان زیاد هم به نفع دولت نیست.

کلهر در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ماهنامه مدیریت ارتباطات به واکنش اوباما در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی به سخنان رئیس‌جمهور در سازمان ملل اشاره کرد و گفت: تصورم در مورد اوباما این بود که عکس‌العمل عاقلانه‌تری نشان می‌دهد. ما معتقدیم وی عجله کرد. شما نباید دشمن خود را دست کم بگیرید. طرف مقابل شما همیشه با زیرکی عمل می‌کند اما در این مورد به قول مقام معظم رهبری، همچون یک کودک بیش‌فعال و به صورت شتابزده عمل کردند. تعریف ما از عکس‌العمل اوباما این است که وی خیلی اشتباه کرد.

85 درصد برنامه در نیویورک موفق بود

وی با تأیید اینکه قبل از سفرهای خارجی آقای احمدی‌نژاد، استراتژی رسانه‌ای برای وی تعریف می‌شود، از بیان مبنای این استرانژی‌ها خودداری کرد.

وی در ارزیابی میزان موفقیت سفر رئیس‌جمهور به سازمان ملل گفت: به نظر من در مجموع در سفر آقای احمدی‌نژاد 85 درصد موفقیت داشتیم، در حدود 10 درصد ممتنع و5 درصدی هم اشتباه داشتیم که مصاحبه آقای احمدی‌نژاد با كریستین امانپور جزء همان 5 درصد اشتباه محاسبه می‌شود.

مشاور اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای رئیس‌جمهور در خصوص موضوع ممنوعیت استفاده از ماهواره نیز اظهار داشت: من معتقدم در این پنج سال، کارهای بزرگی صورت گرفته است و ما مسیر منفعلانه‌ای که در دنیا داشتیم را تبدیل به مسیر فعال کرده‌ایم. در اینجا تنها بحث ماهواره مطرح نیست. بحث مهم این است که ما به توانایی برخورد فعال برسیم اما راهبردی که بخواهد بر مبنای سانسور باشد، فاجعه است. هر حکومتی که سانسور را راهبرد قرار بدهد، احمق است. نمی‌توان یک آدم را 50 سال در لوله آزمایشگاهی نگاه داشت، زیرا این آدم در برخوردش با اولین ویروس، می‌میرد. خیلی از تمدن‌ها به همین دلیل مردند.

فرق پالان الاق با زین دوچرخه

چرا می‌گویند در اصول دین تقلید نکنید؟ بچه باید حودش اصول را قبول کند اما آیا در تربیت گلخانه ای این امر امکان دارد؟آیا افکار بد و شیطانی فقط از طریق ماهواره می‌آید؟ یعنی قبل از اختراع ماهواره همه افراد کره زمین و مسلمین از نظر ذهنی عاری از شیطان بودند؟ اصلاً این‌گونه نیست. ممکن است کسی در غار زندگی و در عمرش هم کسی را ندیده باشد اما از نظر ذهنی و تخیلات شیطانی، شیطان را هم درس بدهد. نمی‌دانم چرا انسان را آنقدر فیزیکی، ناتوان و علیل تصور می‌کنند؟ در مورد همین دوچرخه‌سواری خانم‌ها من سؤال کردم كه بالاخره در گذشته دور، زنان الاغ سوار نمی‌شدند؟ چرا الاغ‌سواری زنان حرام اعلام نشد؟ الان فرق پالان الاغ با زین دوچرخه در چیست؟

وی در پاسخ به این سؤال که دیدگاه‌هایی كه مطرح می‌كنید، چقدر به دیدگاه‌های آقای احمدی‌نژاد نزدیک است؟، گفت: پارسال خود ایشان بعد از نماز به من گفتند نظرشان به من خیلی نزدیک است.
 
 
 
 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:fardanews.com
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X