در سال همت و کار مضاعف ، آنچه شهردار تهران گام های بلند پایتخت نامیده است موجب شده تا فعالیت های مدیریت شهری در توسعه حمل و نقل عمومی در زمره 5 شهر برتر جهان قرار بگیرد و افتخار مهمی را نصیب کشورمان نماید....


 
در سال همت و کار مضاعف ، آنچه شهردار تهران گام های بلند پایتخت نامیده است موجب شده تا فعالیت های مدیریت شهری در توسعه حمل و نقل عمومی در زمره 5 شهر برتر جهان قرار بگیرد و افتخار مهمی را نصیب کشورمان نماید.

به گزارش «فردا» چند سالی است که شهر تهران توسعه شتابانی را در حوزه حمل و نقل عمومی خود شاهد است ، ساخت بیش از 60 کیلومتر خطوط مترو ، ایجاد خطوط اتوبوس های تندرو (BRT) و افزایش دو برابری ظرفیت جابجایی مسافرین در شبکه حمل و نقل عمومی گوشه ای از فعالیت های حمل و نقل مدیریت شهری پایتخت بوده است.

بر همین اساس مجموعه ای از سازمان های بین المللی با رصد فعالیت دهای انجام شده جهت توسعه پایدار حمل و نقل عمومی در شهر های بزرگ جهان ، شهرتهران را در کنار 4 شهر گوانگژو چین ، لئون مکزیک ، نانت فرانسه و لیما پرو شایسته دریافت جایزه جهانی دانستند.

به این ترتیب در مراسم پایانی جایزه جهانی حمل و نقل پایدار 2011 شهرهای گوانگژو چین ، لئون مکزیک ، تهران ، نانت فرانسه و لیما پرو به ترتیب مورد تقدیر قرار گرفتند .

به گزارش «فردا» ، شب گذشته مراسم انتخاب جایزه جهانی حمل و نقل پایدار 2011 با حضور بیش از 500 تن از مدیران شهری ، شهرداران ، اسانید برجسته دانشگاه های جهان ، کارشناسان ارشد شهری و حمل و نقل در واشنگتن برپا شد .

شهر تهران به همراه گوانگژو چین ، لیما پرو ، لئون مکزیک و نانت فرانسه به عنوان 5 شهری که به عنوان برترین شهرداری جهان در حوزه توسعه حمل و نقل پایدار معرفی شده بودند . این شهرها برمبنای اطلاعاتی که ظرف یکسال گذشته از توسعه حمل و نقل پایدار با محورهای مترو ، بی آر تی ، دوچرخه و تلاش برای حرکت به سمت حمل و نقل پایدار و کارآمد از آنها استخراج شده بود انتخاب شدند .

بر اساس این گزارش ، شهردار گوانژو و مکزیکوسیتی ، سفیر پرو در امریکا ، معاون شهردار نانت و همچنین دکتر علیرضا دبیر عضو هیئت رییسه شورای شهر تهران به نمایندگی از شهرهای خود در این مراسم حضور حضور داشتند .

همایش جهانی انتخاب برترین های سالیانه حمل و نقل و توسعه پایدار جهان از سوی هیاتی متشکل از چهار موسسه معتبر جهانی شامل انجمن بین‌المللی حمل و نقل عمومی‌ (UITP)، سازمان برنامه محیط زیست سازمان ملل UNEP (یونپ)، موسسه GTZ و دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در شهر همه ساله در واشنگتن آمریکا برگزار می شود.

شهردار تهران اگرچه بنابر دلایلی در مراسم فوق حضور نداشت ولی از طریق ویدئو کنفرانس در سخنانی خظاب به حضار در مراسم یادآور شد :تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران با ایمان راسخ به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دینی و ملی، بهره‌برداری از تجارب مثبت جهانی، ابداع و نوآوری و تکیه بر مشارکت بی‌دریغ شهروندان، گام‌های بلندی برداشته است و در این مسیر با هدف تحقق زندگی شایسته برای تمامی ملت‌ها، با اشتیاق فراوان آماده تبادل اطلاعات و تجارب خود با شهرهای دنیا هستیم.

محمد باقر قالیباف در مراسم اهدای جایزه جهانی حمل و نقل پایدار 2011 در واشنگتن با بیان اینکه بسیار خوشحالم که به نمایندگی از شهروندان تهرانی در این مراسم سخن می‌گویم گفت : برخود می‌بالم که شهردار شهری هستم که در آن جسارت و اراده قاطع برای توسعه حمل و نقل پایدار، یکپارچه، در دسترس، ایمن و آسان با هدف ارتقای کیفیت زندگی شهروندان، ویژگی بارز مدیریت شهری است و شهروندان فهیم آن یار و همراه این سیاست‌ها و تصمیم‌های تحول‌خواهانه هستند.

شهردار تهران تصریح کرد : امروز در کلانشهر تهران به رغم تمامی موانع و محدودیت‌ها، توسعه شبکه مترو، خطوط BRT و خطوط ویژه اتوبوس تحقق پذیرفته است. از سوی دیگر ایجاد مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری و توسعه پیاده‌راه‌های امن و آرام به سرعت در حال تحقق است.

وی هم چنین افزود: هم‌زمان با این اقدامات، اعمال تدابیر محدودکننده برای تردد وسایل نقلیه در مناطق مرکزی شهر از جمله استقرار سیستم کنترل هوشمند محدوده طرح ترافیک، گام‌های اولیه و بستر مهمی برای توسعه حمل و نقل پایدار در این کلانشهر بوده است .

شهردار پایتخت با بیان اینکه تهران نیز نظیر بسیاری از کلان‌شهرهای جهان با معضلاتی همانند آلاینده‌های زیست محیطی رو به روست افزود :اتخاذ رویکردهای انسان محور، به جای راهبردهای خودرو محور زمینه مناسبی را برای کاهش انتشار آلاینده‌های زیست محیطی، توسعه امکانات حمل و نقل عمومی و دسترسی عادلانه شهروندان به این امکانات فراهم آورده است.

دکتر قالیباف گفت : تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران با ایمان راسخ به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دینی و ملی، بهره‌برداری از تحارب مثبت جهانی، ابداع و نوآوری و تکیه بر مشارکت بی‌دریغ شهروندان، گام‌های بلندی برداشته است و در این مسیر با هدف تحقق زندگی شایسته برای تمامی ملت‌ها، با اشتیاق فراوان آماده تبادل اطلاعات و تجارب خود با شهرهای دنیا هستیم.

وی تاکید کرد : عمیقاٌ معتقدم در راستای تحقق شهری سرشار از معنویت، پاکی، آرامش، ایمنی و توسعه یافتگی از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، رویکرد صحیحی پیشه کرده‌ایم و در مسیر درستی در حرکتیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد : اجازه می‌خواهم از نگاه کارشناسانه، دقیق و منصفانه کمیته محترم داوری جایزه سال حمل و نقل پایدار و نهادهای همکار آن، به روند تحولات منسجم، برنامه‌ریزی شده و رو به توسعه حمل و نقل پایدار در شهر تهران سپاسگزاری نمایم. بدون تردید این دستاورد، مسوولیت اینجاتب و همکارانم را در خدمت به همشهریان و هموطنانم سنگین‌تر و اراده ما را در این مسیر، استوارتر خواهد ساخت. از خداوند متعال سلامتی و شادکامی همه شرکت کنندگان در این رویداد مهم بین‌المللی را مسالت می‌نمایم.

علیرضا دبیر: در این دهه باید با حمایت بیشتر سایر دستگاه‌ها شاهد افزایش کیفیت زندگی و موفقیت کشورمان در عرصه جهانی باشیم

عضو هیئت‌رییسه شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد : نمایش اقتدار تهران در واشنگتن عضو هیئت‌رییسه شورای اسلامی شهر‌تهران با اشاره به موفقیت بزرگ شهرداری تهران در به دست آوردن تقدیرنامه جایزه بین‌الملل توسعه حمل و نقل پایدار گفت : ‌حجم فعالیت‌های انجام شده در حوزه حمل و نقل عمومی تهران خصوصاً در بخش مترو و BRT به حدی بود که اکثر قریب به اتفاق افرادی که در این همایش حضور داشتند شگفت‌زده شدند.

علیرضا دبیر که به عنوان نماینده ایران در این برنامه شرکت کرده بود،‌ در گفت و گو با خبرنگار "تهران سما" با بیان این مطلب یادآور شد: در‌ این همایش که از روز یکشنبه گذشته آغاز شده، حدود 10 هزار کارشناس، ‌استاد دانشگاه،‌ اعضای شوراها و مدیران ارشد شهرداری‌های دنیا در قالب بیش از 90 کارگروه علمی و تخصصی در حوزه حمل و نقل و ترافیک شرکت داشتند.

وی با اشاره به اینکه حضورش در امریکا به دلیل اتمام مراحل آخر پایان‌نامه دوره دکترا، ‌این فرصت را به او داد تا در سه کارگروه BRT‌، ‌شبکه یکپارچه حمل و نقل شهری و هوای پاک شرکت کند گفت: در‌ این همایش که هر سال یکبار برگزار می‌شود آخرین اطلاعات،‌تجربیات و دستاوردهای حوزه حمل و نقل از منظر ایمنی،‌توجه به محیط زیست،‌هوای پاک،‌سرعت و کیفیت مورد توجه قرار می‌گیرد.

دبیر با بیان اینکه این همایش مهمترین جایگاهی است که مدیران شهری بتوانند با آخرین دستاوردهای حوزه حمل و نقل آشنا شوند تصریح کرد: ای کاش فرصتی فراهم می‌شد تا مدیران شهری شهرداری تهران و همچنین مدیران حمل و نقلی دیگر کلانَ‌شهرهای ایران از این همایش و دستاوردهایش بهره ببرند.

عضو هیئت‌رییسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به انتخاب گوان‍‍ژو به عنوان برترین شهر سال 2011 ‌در حوزه حمل و نقل، حمایت کمیته المپیک آسیا از این شهر به جهت ‌میزبانی بازی‌های آسیایی و همچنین حمایت‌های تمام و کمال دولت چین از این شهر را دلایل این انتخاب دانست و گفت :‌ شاید اگر امکانات قانونی و مورد نیاز مترو و اتوبوس‌رانی تهران به موقع در اختیار مدیریت شهری قرار می‌گرفت عنوان برترین شهر دنیا در این حوزه به تهران اعطاء می‌شد.

وی با اشاره به نام‌گذاری دهه جاری به نام پیشرفت و عدالت از سوی مقام معظم رهبری دریافت تقدیر جامعه جهانی از شهرداری تهران در خصوص توسعه حمل و نقل را دستاوردی عظیم عنوان کرد و گفت:‌ به نظر  می‌رسد که در این دهه باید با حمایت بیشتر سایر دستگاه‌ها شاهد افزایش کیفیت زندگی و موفقیت کشورمان در عرصه جهانی باشیم و بتوانیم در پایان این دهه بر آنچه در جریان توسعه تهران 1404 آمده است دست یابیم.

علیرضا دبیر در پایان با تقدیر از تلاش‌های شهردار تهران در جریان توسعه حمل و نقل عمومی در تهران گفت: اگر چه این تقدیرنامه را من دریافت کردم اما بر خود می‌بالم که نماینده تعداد زیادی از زحمت‌کشان مدیریت شهری تهران بودم. از کارگرانی که شبانه‌روز در اعماق زمین برای توسعه مترو فعالیت می‌کنند و ‌مهندسینی که پیشرفت خطوط BRT را در دستور کار دارند تا مدیرانی که با برنامه‌ریزی دقیق خود تهران را متحول کردند و اعضای محترم شورای شهر که از برنامه‌های شهرداری حمایت کردند.

به گزارش «فردا» شهردار نیویورک نیز در مراسم فوق ضمن تحسین جایگاه شهرهای برگزیده ابراز امیدواری کرده است که شهر او نیز در سالهای آینده بتواند در ردیف شهرهای برتر جهان در زمینه حمل و نقل عمومی قرار بگیرد.

از دیگر حواشی این مراسم همراهی عیسی مومنی از قهرمانان کشتی جهان و المپیک در سالهای دور با علیرضا دبیر بود. 
 
 
 
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:fardanews.com
 
 

 

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/03/05 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/03/05

قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در بازار تهران امروز به ۴ میلیون و ۷۶۷ هزار تومان و قیمت طلای ۱۸عیار هم ۴۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است

 
X