مدير كل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی از ناتوانی اين نهاد در ارايه نسخه‌ای از سند مربوط به مطالعات ادعايی به ايران ابراز تاسف كرد.

 

به گزارش فارس، متن گزارش البرادعی كه امروز در اختیار 35 عضو شورای حكام آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی در مقر این آژانس در وین اتریش قرار گرفت به این شرح است:

اجرای توافقات پادمان‌های معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای و شرایط مندرج در قطعنامه‌های 1737 (2006)، 1747 (2007) و 1803 (2008) در جمهوری اسلامی ایران

1- مدیر كل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در 26 می 2008 به شورای حكام درباره توافق پادمان پیمان منع گسترش سلاح اتمی و شرایط مربوط به قطعنامه‌های 1737، 1747 و 1803 شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره جمهوری اسلامی ایران گزارش داد. این گزارش تحولات مرتبط را از آن زمان پوشش می‌دهد.

A. فعالیت‌های جاری مرتبط با غنی‌سازی
2- از زمان گزارش پیشین "محمد البرادعی" ، ایران به راه‌اندازی 3 هزار سانتریفیوژ اولیه واحد IR-1 را در نیروگاه غنی‌سازی سوخت ادامه داده‌است؛ علاوه براین، كار نصب در 4 واحد دیگر ادامه داشته است. پنج آبشار 164 سانتریفیوژی واحد A26 با UF6 تغذیه می‌شود و آبشار دیگر از همان واحد در خلأ بدون UF6 بود همچنین نصب 12 آبشار در آن واحد ادامه دارد. تمامی مواد هسته‌ای در نیروگاه غنی‌سازی سوخت همچنین تمامی آبشارهای نصب‌شده تحت بررسی و نظارت آژانس قرار دارند. از تاریخ 30 آگوست 2008 میزان 5 هزار و 930 كیلوگرم UF6 به آبشارهایی كه از 12 دسامبر 2007 فعالیت می‌كردند، تغذیه شدند و در تاریخ اخیر، آخرین راستی‌آزمایی موجودی فیزیكی توسط آژانس درباره نیروگاه غنی‌سازی سوخت انجام شد. مقادر كلی UF6 تغذیه شده به آبشارها از آغاز كار در فوریه 2007 به 7 هزار و 600 كیلوگرم رسید. بر اساس سوابق راه‌اندازی روزانه ایران از 30 آگوست 2008، این كشور تقریباً 480 كیلوگرم از UF6 با غنای پایین تولید كرده است.

3- ایران در نیروگاه غنی‌سازی سوخت آزمایشی میان 16 می و 25 آگوست 2008 به طور كل تقریباً 30 كیلوگرم UF6 در 10 سانتریفیوژ آبشار IR-2 و یك سانتریفیوژ IR-1، IR-2 , IR-3 تغذیه شد. 139 سانتریفیوژ دیگر در یك مجموعه 162 دستگاهی IR-1 در خلأ هستند اما با UF6 تغذیه نشدند. تمامی مواد هسته‌ای در نیروگاه غنی‌سازی سوخت آزمایشی همچنین محیط آبشاری تحت نظارت و احاطه آژانس قرار دارند.

4- نتایج نمونه‌های محیطی در نیروگاه غنی‌سازی سوخت و نیروگاه آزمایشی غنی‌سازی سوخت تا این تاریخ گرفته شدند و مقادیر فعالیت نیروگاه غنی‌سازی سوخت از آخرین گزارش البرادعی نشان می‌دهد كه این نیروگاه‌ها بر اساس شرایط اعلام شده فعالیت می‌كرده‌اند. از مارس 2007 نیز 17 بازرسی بدون اطلاع قبلی در نیروگاه غنی‌سازی سوخت انجام شد.

B. فعالیت‌های پردازش
5- آژانس به نظارت بر استفاده و ساخت اتاقك‌های داغ در رآكتور تحقیقاتی تهران، همچنین تأسیسات تولید رادیواكتیو فلز دیرگداز، ید و گاز گزنون، و رآكتور تحقیقات هسته‌ای ایران از طریق راستی‌آزمایی اطلاعات طراحی و بازرسی‌های خود ادامه می‌دهد. هیچ نشانه‌ای از پردازش مجدد در حال انجام مرتبط با فعالیت‌های مرتبط در این تأسیسات وجود ندارد در حالی كه ایران اعلام كرده است كه هیچ پردازش مجدد مرتبط با فعالیت‌های تحقیق و توسعه نداشته است و آژانس فقط می‌تواند این موضوع را با توجه به این 3 تأسیسات تأیید كند زیرا اقدامات مربوط به پروتكل الحاقی موجود نیست.

6- ایران در 14 آگوست 2008 پرسشنامه اطلاعات طراحی به روز شده را برای تأسیسات تولید رادیواكتیو فلز دیرگداز، ید و گاز گزنون همچنین آزمایشگاه‌های چندمنظوره جابربن حیان كه هر دو در مركز تحقیقات هسته‌ای تهران واقع هستند. پرسشنامه اطلاعات طراحی به روز شده برای تأسیسات تولید رادیواكتیو فلز دیرگداز، ید و گاز گزنون داده‌هایی درباره طرح‌های ایران برای ساخت اورانیوم غنای پایین در آزمایشگاه‌های جابربن حیان به منظور تولید فلز دیرگداز در زمینه پزشكی از طریق پرتوافكنی این اهداف در رآكتور تحقیقاتی ایران و جداسازی آنها در تأسیسات تولید رادیواكتیو فلز دیرگداز، ید و گاز گزنون ارئه می‌كند.

C. پروژه‌های مرتبط با رآكتور آب سنگین
7- آژانس در 13 آگوست 2008 یك راستی‌آزمایی موجودی فیزیكی در نیروگاه تولید سوخت انجام داد و نتایج آن هنوز آماده نشده است. هیچ تغییر خاصی در شرایط ساخت نیروگاه تولید سوخت ذكر نشده است.

8- آژانس در 27 آگوست یك راستی‌آزمایی اطلاعات طراحی در IR-40 انجام داد و خاطرنشان كرد كه ساخت این تأسیسات ادامه دارد و همچنین با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای به نظارت بر روند ساخت نیروگاه تولید آب سنگین كه ظاهراً در شرایط اجرایی قرار دارد، ادامه می‌دهد.

D- دیگر موضوعات مربوط به اجرا
D-1- تبدیل اورانیوم
9- تا تاریخ سوم اوت 2008، حدود 28 تن اورانیوم به شكل UF6 در تاسیسات تبدیل اورانیوم (UCF) از 8 مارس 2008 ، یعنی آخرین راستی‌آزمایی درباره موجودی فیزیكی صورت گرفته توسط آژانس در UCF، تولید شد. این تولیدات جمع كل اورانیوم تولید شده به صورت UF6 در تاسیسات تبدیل اورانیوم را از مارس 2004 تاكنون به 342 تن رساند كه همه آنها تحت نظارت و محدویت آژانس قرار دارند. در پرسشنامه‌های بازبینی شده مربوط به اطلاعات طراحی (DIQ) و آزمایشگاه‌های چندمنظوره جابربن‌حیان (JHL) كه در پاراگراف 6 به آن پرداخته شده، ایران همچنین عنوان كرد كه تبدیل مرتبط با فعالیت‌‌های تحقیق و توسعه در آزمایشگاه‌های چندمنظوره جابربن‌حیان انجام خواهد شد. (cf.GOV/2008/15 پاراگراف 9)

D-2- اطلاعات مربوط به طراحی
10- همانگونه كه در گزارش‌های قبلی در تاریخ 30 مارس 2007 به شورای حكام اعلام شد (GOV/2007/22 پاراگراف‌های 12 الی 14)، آژانس از ایران خواست كه در تصمیم خود در تعلیق در به كارگیری متن اصلاح‌شده از بخش عمومی ترتیبات تابعه كد 1 . 3 تجدیدنظر كند. هیچ پیشرفتی در این مورد وجود نداشته است.

11- آژانس در دسامبر 2007 درخواست خود را مطرح كرد اما هنوز اطلاعات اولیه مربوط به طراحی برای نیروگاهی را كه قرار است در "دارخوین" ساخته شود را دریافت نكرده است.

D-3- دیگر مسائل
12- در دوم آوریل 2008، آژانس از ایران خواست كه در راستای اقدامی شفاف‌ساز، در كنار مسایل دیگر امكان دسترسی به دیگر اماكن مرتبط با ساخت سانتریفیوژها ، تحقیق و توسعه درباره غنی‌سازی اورانیوم و استخراج و آسیاب اورانیوم را در اختیار قرار دهد (GOV/2008/15، پاراگراف 13). ایران تاكنون با درخواست آژانس موافقت نكرده است.

13- در 3 سپتامبر 2008، آژانس بازرسی‌هایی در نیروگاه هسته‌ای بوشهر انجام داد. همه قطعات سوختی كه از سوی فدراسیون روسیه برای استفاده در نیروگاه ارایه شده همچنان تحت مهر و موم آژانس قرار دارد.

E- ابعاد نظامی احتمالی
14- تعدادی موضوعات مهم باقی‌مانده به قوت خویش باقی است كه در گزارش پیشین مدیر كل به شورا (GOV/2008/15،‌پاراگراف‌ 14) به آن اشاره شده است. این موضوعات مطرح كننده نگرانی‌هایی درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران هستند. همانگونه كه در گزارش مدیر كل ذكر شد، برای این كه آژانس قادر باشد به این نگرانی‌ها رسیدگی كند و درباره نبود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران اطمینان حاصل كند، لازم است ایران در كنار مسایل دیگر، اطلاعاتی و دسترسی لازم را در موارد زیر ارایه كند: حل مسایل مربوط به مطالعات ادعایی، ارایه اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط دستیابی به سند مربوط به فلز اورانیوم. توضیح درباره فعالیت‌های مربوط به تهیه و تحقیق و توسعه نهادها و شركت‌های نظامی كه می‌توانند به برنامه هسته‌ای مرتبط باشند. ارایه توضیح درباره تولید تجهیزات و قطعات هسته‌ای توسط شركت‌های وابسته به صنایع دفاعی.

15- همچنین همانگونه كه در گزارش GOV/2008/15 و در پاراگراف‌های 16 الی 25 توضیح داده شده است، نشست‌های متعددی در آوریل و ماه مه 2008 برگزار شد. آژانس مباحثاتی با مقامات ایرانی در این باره انجام داد و خواستار توضیحات اضافی درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران شد. ایران پاسخ‌های مكتوبی را در 14 و 23 ماه مه 2008 ارایه كرد كه در تاریخ اول مربوط به سند 117 صفحه‌ای است كه در آن ایران به اتهامات مربوط به پروژه نمك سبز، آزمایش مواد با قابلیت انفجاری بالا و پروژه محفظه‌ كلاهك پاسخ داده است. ایران درستی برخی از اطلاعات ارایه شده در پیوست مربوط به گزارش GOV/2008/15 را تایید كرد و تاكید كرد كه همه اتهامات مطرح شده بر اساس سندی جعلی و داده‌ها و اطلاعات ساختگی مطرح شده است. ایران بر نقص‌هایی كه در شكل و ساختار این گزارش وجود داشت تاكید كرد و گفت كه اگر چه به این كشور نسخه‌های الكترونیكی اسناد ارایه شده است اما ایران نسخه‌های این اسناد را دریافت نكرده كه قادر باشد ساختگی و یا جعلی بودن آنها را تایید كند. ایران همچنین نگرانی خود را در این باره اعلام كرد كه حل و فصل برخی از این موضوعات نیازمند دسترسی آژانس به اطلاعات حساس مرتبط با فعالیت‌های متعارف نظامی و موشكی این كشور است.(4)

16- آژانس پس از ارزیابی‌های بیشتر پاسخ ایران، در مجموعه نشست‌هایی كه در تهران بین 7الی 8 و 18 الی 20 اوت 2008 برگزار شد به تاكید بر حوزه‌هایی پرداخت كه اطلاعات اضافی مورد نیاز بود. آژانس ضمن ابراز تاسف درباره این كه در موقعیتی نبوده كه بتواند نسخه ای از سند مربوط به مطالعات ادعایی را در اختیار تهران قرار دهد، بر این امر تاكید كرد كه سند به اندازه كافی جامع و مفصل (5) بود و باید جدی گرفته شود بخصوص با توجه به این واقعیت كه ایران اعتراف كرده است برخی از اطلاعات مندرج در آن صحیح است. آژانس همچنین خواستار مباحثات فوری با ایران شد كه در نتیجه آن این آژانس به این جمع‌بندی رسید كه ایران ممكن است اطلاعات اضافی بخصوص در زمینه آزمایش مواد با قابلیت انفجاری زیاد و فعالیت‌های مربوط به موشكی داشته باشد و می‌تواند ماهیت مطالعات ادعایی را بیش از پیش روشن كند.
آژانس ایران را ترغیب كرد كه شفافیت‌سازی بیشتری انجام داده و به موضوع اتهامات با دیدگاه از بین بردن تردیدهایی بپردازد كه بطور عادی درباره همه موضوعات باقی‌مانده و درباره صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران مطرح می‌شود. آژانس همچنین تمایل خود را برای بحث درباره مدالیته‌هایی [چگونگی‌ها] بیان كرده است كه این كشور را قادر میسازد همانگونه كه بر آن تاكید دارد بطور قابل استناد و معبری نشان دهد فعالیت هایی كه در اسناد به آنها اشاره شده مربوط به هسته‌آی نبوده است. ضمن این كه اطلاعات حساس مروبط به فعالیت‌های نظامی متعارف خود را حفظ كند.

17- برای این هدف، در روند نشست‌ها آژانس پیشنهادهای ملموسی برای رسیدگی به موضوع مطالعات ادعایی مطرح كرد. موارد زیر مثال‌هایی از این پیشنهادها هستند.

(a) بطور كل در ارتباط با مطالعات ادعایی آژانس درخواست كرده كه ایران به معرفی و ارایه توضیح درباره عناصر مندرج در سند [مطالعات ادعایی] بپردازد كه خود آن را كاملاً درست عنوان كرده است و جنبه‌هایی را روشن كند كه ایران آن را ساختگی می‌داند.

(b) در ارتباط با مورد اتهامی مربوط به پروژه نمك سبز، آژانس خواستار دسترسی به نسخه اصلی نامه‌های مربوط به قراردادهای شركت "كیمیا معدن" شده است كه ایران وجود آن را اعتراف كرده است و همچنین خواستار نسخه‌هایی از برخی از نامه‌هایی شد كه ایران به آژانس با این دیدگاه ارایه كرده است كه برخی از تناقضات شناسایی شده توسط آژانس و در حمایت از اسناد ارایه شده از سوی ایران حل و فصل گردد. آژانس همچنین خواستار دسترسی به نام افرادی شده است كه نامشان در سند مذكور آمده است.

(c) در ارتباط با مطالعات ادعایی مربوط به آزمایش مواد با قابلیت انفجاری زیاد، آژانس از ایران خواست كه اطلاعات و اسناد اضافی را ارایه كرده و امكان دسترسی به افراد در حمایت از گفته‌هایش مبنی بر كاربرد غیرنظامی و متعارف فعالیت‌هایش در زمینه "چاشنی‌های EBW را ارایه كند (GOV/2008/15، پاراگراف 20)

(d) در ارتباط با اسنادی كه توضیحاتی درباره آزمایشات صورت گرفته بر ارتباط چاشنی یك خرج نیم‌كره‌ای از مواد با قابلیت انفجاری زیاد را ارایه می‌كرد و برای منفجر كردن یك وسیله هسته‌ای مناسب است، ایران اینگونه عنوان كرد كه چنین فعالیتی در این كشور صورت نمی‌گیرد. از زمان گزارش قبلی مدیر كل آژانس اطلاعاتی را دریافت كرد كه نشان دهنده آزمایشاتی بود كه در این سند توضیح داده شده است و ممكن است كمك و تخصص خارجی در آن دخالت داشته است. به ایران جزئیات مربوط به این اطلاعات ارایه شده و از آن خواستار ارایه توضیحات در این باره شد.

(e) برخی از پارامترهای مهم منعكس شده در مستندات مرتبط به طراحی مجدد اتاق آزمایشی برای محفظه كلاهك شهاب 3 ،مشابه آنهایی است كه در مستندات اشاره شده در پاراگراف‌های (c) و (d) فوق آمده است (به عنوان مثال ابعاد). آژانس پیشنهاد مباحثات با كارشناسان ایرانی درباره محتوای گزارش های مهندسی را داد كه به طور مشروح مطالعات مرتبط با اثرات پارامترهای فیزیكی متعدد درباره بدنه محفظه از زمان پرتاب موشك تا انفجار آزمایشی را بررسی می كرد. بحثها با هدف اطمینان یابی در این رابطه بوده است كه آیا مطالعات با فعالیتهای هسته ای مرتبط، مربوط بوده است یا همانگونه كه ایران بیان می دارد، این فعالیتها به مسائل هسته ای مرتبط نیستند. به علاوه، آژانس درخواست دسترسی به سه كارگاه غیرنظامی شناسایی شده در مستندات را درخواست كرد.

18. آژانس بر این باور است كه ایران، ‌به عنوان موضوعی برای شفاف‌سازی، می‌تواند به آژانس در ارزیابی مطالعات ادعایی كمك نماید از طریق فراهم‌سازی دسترسی این نهاد به اسناد، اطلاعات و اشخاص، به منظور روشن كردن این كه، فعالیت‌های آن همان گونه كه می گوید، به مسائل هسته‌ای مرتبط نیست. متاسفانه،‌ایران هنوز اطلاعات درخواستی یا دسترسی به استنادات درخواستی،‌مكانها یا افراد را ارائه نداده است.

19. همانگونه كه در گزارش مدیر كل به شورای حكام در فوریه 2008 ( 19GOV/2008/4.Para) آمده، ایران گفته است كه نمی‌تواند توضیحات اضافی درباره شرایط مرتبط با دستیابی به سند مربوط به فلز اورانیوم ارائه دهد و تكرار می كند كه این سند به همراه مستندات P-1 دریافت شده است و از سوی ایران درخواست نشده بود.

20. آژانس هنوز در انتظار پاسخ‌ها به شماری از سوالات مرتبط با تهیه و خریدهاست كه ممكن است به روشن شدن مسائل در كنار دیگر مسائل درباره نقش نهادهای مرتبط با ارتش و كاركنان آنها در تهیه و خریداری اقلام برای برنامه هسته ای ایران و فعالیت های هسته ای مرتبط در حمایت از این برنامه، منجر شود. با در نظر گرفتن تولید اجزای هسته ای مرتبط توسط شركتهای مرتبط با صنایع دفاعی، پاسخ ایران در 23 مه 2008 اطلاعات جدیدی ارائه نداد. بنابراین ایران تاكنون از توجه به این موضوعات اهمال كرده است در حالی كه از دیدگاه آن، چنین موضوعاتی می بایست به عنوان یك موضوع عادی پادمانی مورد توجه قرار گیرد و صرفا پس از آن كه موضوع مطالعات ادعایی حل شده باشد.

21. همانگونه كه در گزارش پیشین مدیر كل آمده است، آژانس تا به حال اطلاعاتی -جدای از سند مربوط به فلز اورانیوم- درباره طرح واقعی یا ساخت اجزای مواد هسته ای یك سلاح هسته ای یا دیگر اجزای اصلی مشخص نظیر چاشنی از سوی ایران یا مطالعات فیزیك هسته‌ای مرتبط، ‌در اختیار ندارد(24GOV/2008/4.Para ). آژانس استفاده واقعی از مواد هسته‌ای در ارتباط با مطالعات ادعایی كشف نكرده است. با این حال اگر ایران به عنوان اقدامی برای شفاف سازی، در انطباق با تعهداتش به موجب قطعنامه 1803(2008) و دیگر قطعنامه های مرتبط، برای حل اساسی موضوعات باقی مانده اقدام نكند، آژانس درموقعیتی نخواهد بود تا در زمینه راستی آزمایی نبود مواد یا فعالیتهای هسته ای اعلام نشده در ایران پیشرفت كند. صرفا از طریق حل سریع این موضوعات باقی مانده، تردیدهای ناشی درباره ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران رفع می‌شود، بویژه در سایه سال های بسیار فعالیت های هسته‌ای مخفیانه از سوی ایران.

F.خلاصه
23. آژانس قادر بوده به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده در ایران ادامه دهد. ایران به آژانس دسترسی به مواد هسته ای اعلام شده و دسترسی به گزارش های لازم مربوطه درباره مواد هسته ای در ارتباط با مواد و فعالیتهای هسته ای اعلام شده را داده است.با این حال، ایران متن اصلاح شده بخش عمومی توافقات تابعه كد 3 .1 درباره شرایط اولیه اطلاعات مربوط به طرح را به كار نگرفته است.

23. آژانس متاسفانه قادر نبوده است پیشرفت اساسی درباره مطالعات ادعایی و دیگر موضوعات باقی مانده اصلی مرتبط كه نگرانی جدی باقی مانده اند، صورت دهد. برای آژانس به منظور اینكه پیشرفت نماید، نخستین گام مهم، ‌در ارتباط با مطالعات ادعایی، این است كه ایران ابعاد این امر را روشن نماید كه تا چه میزانی اطلاعات مندرج در استنادات مرتبط واقعا صحیح بوده و از منظر آن، چنین اطلاعاتی در كجا اصلاح شده یا به اهداف غیر هسته ای جایگزین مرتبط شده است.ایران باید به آژانس اطلاعات اساسی برای حمایت از اظهاریه های خود را ارائه دهد و دسترسی آژانس به استنادات و اشخاص مقتضی را در این رابطه فراهم كند.اگر ایران چنین شفاف‌سازی هایی را صورت ندهد و پروتكل الحاقی را اجرا نكند، آژانس قادر نخواهد بود اطمینان قابل توجهی درباره نبود مواد یا فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران بدهد.

24. ایران برخلاف تصمیمات شورای امنیت، فعالیتهای مرتبط با غنی سازی خود را تعلیق نكرده و به عملیات در PFEP و FEP و نصب آبشارهای جدید و عملیات سانتریفیوژ نسل جدید برای اهداف آزمایشی ادامه می‌دهد.ایران در عین حال به ساخت IR-40 ادامه داده است.

25. مدیر كل از ایران قویا می خواهد تمامی اقدامات لازم برای اعتمادسازی درباره ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته ای خود در زودترین زمان ممكن ادامه دهد.

26. مدیر كل آنگونه كه شایسته است به ارائه گزارش های خود ادامه می دهد.


پاورقی (1) دو سالن آبشار به نام‌های سالن تولید A و سالن تولید B در نیروگاه غنی‌سازی سوخت طراحی شد. بر اساس اطلاعات طراحی ارائه شده از سوی ایران، 3 هزار دستگاه اصلی به Unit A214 باز می‌گردد كه یكی از 8 واحد طراحی‌شده برای سالن تولید A محسوب می‌شود. چهار واحد دیگر سالن A كه در آن كار نصب در حال پیشروی است، واحدهای A25, A26, A27, A28 قرار دارند.

پاورقی (2) نتایج نمونه‌های گرفته شده تا 5 آوریل 2008 در زمینه نیروگاه غنی سازی سوخت و تا 20 آوریل 2008 برای نیروگاه آزمایشی غنی‌سازی سوخت موجود هستند. این نتایج اجزای كوچك اورانیوم با غنای پایین (تا حداكثر 4 درصد از U-235)، اورانیوم طبیعی و اورانیوم تهی‌شده (تا حداقل چهار دهم درصد از غنی‌سازی U-235) را نشان داده‌اند.

پاورقی (3) مقادیر به دست آمده در نیروگاه غنی سازی سوخت نشان داد كه سطح غنی‌سازی تا حداكثر چهار و نه دهم درصد از U-235 بود.

پاورقی (4): ایران این نگرانی‌ها را در نامه‌ای به تاریخ 5 سپتامبر 2008 به مدیر كل بیان كرد.


پاورقی (5): همانگونه كه در گزارش مدیر كل (GOV/2008/15 پاراگراف 16 آمده است. این اسناد ارایه شده به ایران به نظر از منابع مختلف و در زمان‌های مختلف برگرفته شده است و از نظر محتوایی مفصب بوده و به نظر می‌رسد بطور كلی نامتناقض است.