مهاجران افغان با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی در ایران قادر به ادامه زندگی در ایران نیستند و راه مهاجرت به ترکیه را در پیش گرفته‌اند.


به گزارش نشنال : در ماه های گذشته بیش از 20 هزار مهاجر افغان ساکن در ایران وارد ترکیه شده اند.

بر اساس این گزارش آژانس پناهندگان سازمان ملل در آنکارا اعلام کرده است بسیاری از این آوارگان افغان در مساجد و پناهگاه هایی که خیریه ها برای آنها سازمان داده اند سکنی گزیده اند.

مهاجران افغان با توجه به افزایش هزینه های زندگی در ایران در اثر تحریم ها و افت محسوس ارزش ریال در برابر دلار در یک سال گذشته با حقوق های اندک خود قادر به ادامه زندگی در ایران نیستند.

مسئول یکی از خیریه ها در آنکارا با اعلام اینکه تلاش می کنند به این افغان های مهاجر سرپناه ، غذا ، لباس و دیگر مایحتاج اولیه زندگی را تامین کنند می گوید ، چه کار دیگری از دستمان بر می آید، اگر این کار را نکنیم در این سرمای زمستان این افراد مجبورند در خیابان ها بمانند.

بر اساس اعلام آژانس پناهندگان سازمان ملل تا ژوئن 2012 تعداد مهاجران افغان ثبت نام کرده در این آژانس در ترکیه 7 هزار نفر بودند که از این تاریخ به بعد 13 هزار نفر دیگر به این رقم افزوده شده است.

بر اساس بر آورد های سازمان ملل هم اکنون بیش از 820 هزار افغانی مهاجر در ایران زندگی می کنند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل دلیل مهاجرت گسترده افغان های ساکن در ایران به ترکیه را در نامشخص بودن شرایط کشورشان پس از خروج نیروهای خارجی در سال 2014 و نیز اوضاع و شرایط نامساعد اقتصادی در ایران می دانند که ترجیح می دهند به جای بازگشت به کشورشان و ادامه اقامت در ایران راه مهاجرت به ترکیه را در پیش بگیرند.

سخنگوی سفارت ایران در آنکارا این مساله را که دولت ایران به افغان های مهاجر در ایران فشار می آورد تا این کشور را ترک کنند، تکذیب کرده است.

عبدالرضا شقاقی با اعلام این موضوع می گوید: در ایران هیچ فشار خاصی روی افغان ها نیست بلکه مهاجرت آنها به ترکیه بیشتر برای این است که آنها در پی اخذ اقامت از یک کشور اروپایی هستند.

دولت ترکیه به افغان های مهاجر پناهندگی نمی دهد اما ظاهرا مقامات ترکیه ای موافقت کرده اند تا زمانی که این افغان های مهاجر از کشورهای ثالث مجوز اقامت دریافت کنند، در این کشور بمانند.

تانر کیلیچ مدیر یک سازمان غیر دولتی حامی مهاجران می گوید به طور متوسط افغان های مهاجر مجبورند حدود 4 سال برای اخذ مجوز اقامت از کشورهای ثالث در ترکیه بمانند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: qudsonline.ir


مطالب داغ سایر بخشها:
مذاکرات غیر مستقیم حماس و تل آویو/کاهش محاصره غزه محور مذاکرات
هدفمندی یارانه ها تولیدات را پایین آورده است/ امیدواری به سال 92
دستوراستخدام ۷۰ هزارنفر ازسوی‌احمدی‌نژاد
انفجار یک شهاب سنگ ديگر در کوبا
ریتم اجاره ثانیه به ثانیه تند می شود/بهای اجاره به نرخ روز
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
X