اینکه یک خانوار ایرانی در 2 هفته تعطیلات نوروز چه میزان باید از درآمدها و اندوخته های خود را خرج کند مساله ای است که این روزها ذهن سرپرستان خانواررا به خود مشغول کرده است.گزارش پیش رو با نگاهی به بهای اقلام نگاهی دارد به این موضوع.

 در حالی که به شبهای پایانی سال نزدیک می شویم و تکاپوی جامعه برای خریدهای نوروزی نیز بیشتر شده است ،عیدانه 85 هزار تومانی دولت برای هر فرد به حساب سرپرستان خانوار واریز شد و از سوی دیگر بر اساس اعلام رئیس جمهوری یارانه اسفند نیز در اواخر ماه جاری واریز خواهد شد.

 از 9 اسفند ماه نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا برپا شود و مایحتاج عمومی مردم در آن نمایشگاه ها عرضه شود ، گفته شده پسته 40 هزار تومانی در این نمایشگاه عرضه می شود ولی این در حالی است که پسته درجه یک کیلویی 61 هزار تومان و پسته درجه دوم کیلویی 51 هزار تومان در بازار عرضه می شود.

.همچنین مغز گردو کیلویی 38 هزار تومان ، بادام کاغذی کیلویی کیلویی 31 هزار تومان ، بادام زمینی  کیلویی 21 هزار تومان،  مغز فندوق  کیلویی 44  هزار تومان ، مغز تخمه کدوکیلویی 41 هزار تومان، آجیل مخلوط تمام مغز  کیلویی 52 هزار تومان ، تخمه کدو  کیلویی 21 هزارو 800 تومان ، تخمه ژاپنی  کیلویی 16 هزار و 800 تومان ، بادام کیلویی 48 هزارو 800 تومان ، شکلات پذیرایی به طور متوسط کیلویی 18 هزارو 800 تومان ، شیرینی خشک پذیرایی بسته 1 کیلو و 200 گرمی 13 هزار تومان، شیرینی تر کیلویی 10 هزار تومان در بازار موجود است.

همچنین هر کیلو گوشت قرمز استرالیایی به نرخ دولتی 19هزارو 650 تومان ،  گوشت گوساله لاشه کیلوبی 22 هزار تومان ـ مخلوط کیلوبی 23 هزارتومان ـ راسته کیلوبی 34 هزار تومان ـ گوشت مخلوط گوسفندی 29کیلویی  هزار تومان ، مرغ برزیلی به نرخ دولتی هر کیلویی 5 هزارو 100 تومان و مرغ در بازار آزاد کیلویی 6 هزارو 300 تومان فروخته می شود.

آجیل بخوریم یا نخوریم!برای عید 5کیلو آجیل مخلوط مبلغی در حدود 200هزار تومان می بایست هزینه کرد.

حالا اگر قرار باشد به بخش مخارج برسیم و هر یک از افراد قصد خرید یک دست لباس جدید را برای سال آینده داشته باشند می بایست برای خرید یک شلوار به طور متوسط 80 هزار تومان ، یک جفت کفش 40 هزار تومان ، پیراهن مردانه به طور متوسط 35 هزار تومان و مانتو برای خانم ها 80 هزار تومان باید هزینه کنند.

برای خرید لباس شب عید نیز اگر خانواده 4 نفری را متشکل از دو پدر خانواده و فرزند پسر و مادر و فرزند دختر بدانیم با توجه به قیمتهای تقریبی که برای لباس ها ذکر شد برای یک آقا   145 هزار تومان و برای یک خانم 200 هزار تومان هزینه بر است که جمع 4 نفر خانواده مبلغی در حدود 690 هزار تومان می شود.

 اگر متوسط خانوارهای ایرانی را 4 نفره بدانیم هزینه سبزی پلو باماهی برای شب عید  ،ماهی قزل آلا کیلویی به صورت متوسط 20 هزار تومان  و اگر برای 4 نفر 2 کیلو ماهی درنظر بگیریم برای شب عید 40 هزار تومان هزینه ماهی و برنج را اگر به طور متوسط کیلویی 5هزارو 500 تومان درنظر بگیریم و  مخلفات ساده ای را درنظر بگیریم یک سبزی پلو با ماهی 50 هزار تومان برای یک خانوده 4 نفری آب می خورد .

سبزی پلوی پر دردسر

یک سبزی پلو با ماهی 50 هزار تومان برای یک خانوده 4 نفری آب می خورد

اگر آجیل شب عید را نیز به طور متوسط کیلویی 40 هزار تومان حساب کنیم برای عید 5کیلو آجیل مخلوط مبلغی در حدود 200هزار تومان می بایست هزینه کرد.

همچنین برای خرید شیرینی خشک در حدود 3 و نیم کیلو مبلغ 40 هزار تومان میبایست هزینه کرد.

اگر بخواهیم مرغ و گوشت را بر اساس نرخ دولتی حساب کنیم سه کیلو گوشت در حدود 60 هزار تومان و مرغ دولتی 4 کیلوی آن در حدود 21 هزار تومان می شود و اگر 10 کیلو برنج را نیز درنظر بگیریم بر اساس  نرخ دولتی مبلغی در حدود 55 هزار تومان باید هزینه کرد.

 میوه نیز هر کیلو پرتقل تامسون جنوب کیلویی 1200 تومان ، سیب زرد نیز کیلویی 1550 تومان ، خیار گلخانه ای نیز کیلویی 1650 تومان ، کیوی کیلویی 1450 تومان و اگر از هرکدام 4 کیلو تهیه شود مبلغی در حدود 23 هزارو 500 تومان باید برای میوه شب عید پول پرداخت.

با جمع هزینه های ذکر شده جمعا در حدود 1 میلیون و 140هزار تومان برای 13 روز عید سرپرست یک خانواده 4 نفره می بایست هزینه کند .

نکته اول در این گزارش این است که مخارج از نگاه یک خانواده 4 نفره و البته از طبقه متوسط رو به پایین در نظر گرفته شده است.

نکته دوم این است که هزینه سفرهای نوروزی و تفریحات معمول و رایج مانند سینما و ... در نظر گرفته نشده است.

نکته مهم دیگر این گزارش این است که آب بها ، گاز بها ، پول برق و اقلامی مانند روغن ، حبوبات ، چای شکر ، قند و غیر در این گزارش نیامده است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: tabnak.ir


مطالب داغ سایر بخشها:
سرقت خودروهای مدل بالا در پوشش تصادف های ساختگی
کرباسچی: هاشمی موافق کاندیداتوری خاتمی است
مهمترین عناوین روزنامه های صبح امروز (91/12/19)
واشنگتن دوحه را از گردونه بازی حذف کرد!؟
عریان شدن چند زن ایرانی در سوئد!
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X