عباس زارع صبح یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران در محل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر افزود: محیط بانان این شهرستان طی ماه های گذشته چندین بار موفق به رویت پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده پرور شده اند.
رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر از ثبت تصاویر یک قلاده پلنگ ایرانی توسط دوربین های مدار بسته منطقه حفاظت شده پرور خبر داد و گفت: پلنگ ایرانی طی ماه های گذشته چندین بار در این منطقه رویت شده است.

عباس زارع صبح یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران در محل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر افزود: محیط بانان این شهرستان طی ماه های گذشته چندین بار موفق به رویت پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده پرور شده اند.

وی همچنین با اشاره به اینکه تعدادی فیلم از این گونه ارزشمند جانوری تهیه شده است تصریح کرد: ولی در این مورد توسط دوربین های مدار بسته که برای کنترل و حفاظت بهتر مناطق در این منطقه نصب شده است، ازاین پلنگ فیلم برداری شد.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر تصریح کرد: نکته جالب و حائز اهمیت در این تصاویر این است که پلنگ فیلم برداری شده در آرامش کامل و در روی جاده آسفالته در حال حرکت است و با مشاهده خودروی عبوری به آهستگی در زیر بوته های کنار جاده استتار کرده و دوباره پس از عبور خودرو به سمت جاده برگشته و به مسیر خود ادامه می دهد.

زارع همچنین از مردم فهیم منطقه که به محض مشاهده این گونه های مهم جانوری مراتب را به اطلاع محیط بانان و حافظان طبیعت می رسانند تشکر کرد و افزود: سخت کوشی محیط بانان و درک و فهم همراه با مسئولیت پذیری اهالی این منطقه باعث شده تا حیات وحش حفاظت شده منطقه پرور احساس امنیت بالایی کنند، که مصداق آن مشاهده مکرر گونه های مختلف جانوری در مسیرهای رفت و آمد مردم است.

وی با یادآوری اینکه فیلم برداری از پلنگ در طبیعت به خاطر تراکم پایین و رفتار مخفی کارانه این جانور بسیار دشوار است خاطرنشان کرد: مطابق آخرین ارزیابی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در سال 2008 ، پلنگ در فهرست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر كاهش طعمه به دلیل شكار غیر مجاز، تغییر زیستگاه ها به دلیل فعالیت های جاده سازی و معادن، آتش سوزی، چرای دام های اهلی و شكار این گونه توسط شكارچیان به خاطر پوست آن را از عمده عوامل در معرض خطر انقراض قرار گرفتن این گونه ذکر کرد و افزود: خوشبختانه ایران از مهمترین پناهگاه های جمعیت پلنگ در منطقه خاورمیانه به شمار می رود.http://www.seemorgh.com/uploads/1392/12/eeu1.jpg

http://www.seemorgh.com/uploads/1392/12/eeu2.jpg

گردآوری : گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:mehrnews.com

مطالب پیشنهادی :
کاترین روز گذشته ۳ قلو زایید + عکس
تصویر خشن از اسلام را نمیخواهیم
دیدار هاشمی با زندانیان سیاسی
لطفا به این پرسشنامه جواب دهید!
زن خیانت کار همسرش را به آتش کشید
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار
ماجرای قتل دو زن جوان در آبادان ماجرای قتل دو زن جوان در آبادان

فرمانده انتظامی آبادان با تائید قتل ۲ زن جوان در روستای تنگه یک این شهرستان گفت: قاتل توسط عوامل نیروی انتظامی دستگیر شد

  1. حوادث
  2. ویژه های خبر
 
X