تحقیقات این گروه دانشگاهی نشان می دهد که افزایش بی رویه هزینه های زندگی یکی از اصلی ترین عوامل کاهش تمایل جوانان در آستانه ازدواج محسوب می شود.
 
به گزارش مهر، بررسیهای گروه پژوهشی آسیبهای اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی نشان می دهد که یک ازدواج متوسط و معمولی در تهران دست کم 30 میلیون تومان هزینه دارد و همین امر تاثیر مستقیمی بر افزایش سن ازدواج در پایتخت ایران داشته است.

 کارشناسان اجتماعی معتقدند مردان مجرد بیش از دختران جوان نگران تامین هزینه های ازدواج هستند و ترس آنان از هزینه های سنگین شکل گیری یک زندگی مشترک مانع اصلی تمایل آنها به داشتن یک زندگی مشترک است و چون در ایران مردها باید برای زندگی مشترک پیشقدم شوند، عواملی نظیر افزایش بیکاری و یا نداشتن درآمد کافی باعث می شود مردان جوان تمایل کمتری به پیش قدم شدن برای زندگی مشترک داشته باشند.

خرید حلقه ازدواج، اجاره تالار عروسی، ماشین عروس و تزئین آن، هزینه آرایشگاه، هزینه عکاسی و فیلمبرداری، خرید عروسی، سفره عقد، لباس عروس و... از جمله هزینه هایی است که برای آغاز یک زندگی مشترک باید تامین شود که البته در بسیاری از مواد بسیار سخت و یا شاید اصلا امکان پذیر نباشد.

مراسم ازدواج در استان گلستان

دکتر مجید ابهری محقق و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد افزایش هزینه های ازدواج می گوید: افزایش هزینه های ازدواج و گرایش به تشریفات باعث شده که جوانان اعم از دختران و پسران کمتر به این مقوله عاطفی و حیاتی فکر کنند.

این آسیب شناس اجتماعی در ادامه می افزاید: چشم و همچشمیها در برگزاری مراسم، خریدهای اولیه ازدواج از قبیل زیور آلات، تزئین سفره عقد، تعیین مهریه سنگین، خرید لباسهای گران قیمت و مسائل حاشیه ای بسیار پر هزینه مانند فیلمبرداری و عکاسی و... یا حتی پذیراییهای گرانقیمت از میهمانان از جمله مواردی است که باعث می شود هزینه های ازدواج سر به فلک بکشد.

به گفته ابهری، از سوی دیگر فشار بر خانواده عروس توسط دختر برای تهیه جهیزیه بسیار سنگین و گران بودن هزینه تامین مسکن علاوه بر تمام مشکلات گفته شده باعث کاهش آمار ازدواج و بالا رفتن آسیبهای رفتاری و اجتماعی در جامعه می شود.

چشم و هم چشمیها در برگزاری مراسم، خرید های اولیه ازدواج ازقبیل زیور آلات، تزئین سفره عقد، تعیین مهریه سنگین، خرید لباسهای گران قیمت و مسائل حاشیه ای بسیار پر هزینه مانند فیلمبرداری و عکاسی و... و یا حتی پذیراییهای گرانقیمت از میهمانان از جمله مواردی است که باعث می شود هزینه های ازدواج سر به فلک بکشد

دکتر ابهری

این محقق و استاد دانشگاه به گزارش و بررسی که در 6 ماهه دوم سال گذشته توسط گروه پژوهشی آسیبهای اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی در مورد هزینه های ازدواج انجام شده است اشاره کرده و می گوید: در این بررسیها مشخص شد که تشریفات، افزایش هزینه های ازدواج و هزینه های سربار آن باعث کاهش 70 درصدی تمایل به ازدواج در میان جوانان ایرانی شده است.

ابهری با اشاره به اینکه در بررسی هایمان در سال گذشته سه نوع هزینه را محاسبه کردیم می افزاید: تا 10 میلیون تومان متوسط هزینه های عروسی به جز هزینه مسکن و جهیزیه، 10 تا 50 میلیون تومان همراه با هزینه رهن خانه و جهیزیه و مبلغ سوم نیز از 50 میلیون تومان به بالا همراه با تشریفات بیشتر بود.

این متخصص علوم رفتاری در ادامه تصریح می کند: محاسبات ما سال گذشته 15 تا 20 میلیون تومان برای رهن مسکن محاسبه شده بود که البته این مبلغ در سال جاری 20 تا 25 میلیون تومان در نظر گرفته می شود.

به گفته ابهری همچنین براساس این بررسی تنها 5 تا 10 درصد جوانان حاضر به برگزاری ازدواج بدون هزینه های تشریفات بودند و 90 درصد جوانان نیز بدون مراسم عروسی حاضر به ازدواج نبوده و عنوان کردند که مگر چند بار می خواهند ازدواج کنند به همین دلیل برگزاری مراسم را ضروری می دانستند.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی، هزینه های زیاد مراسم ازدواج، گرفتن وام و... باعث می شود تا زندگی با تنش فکری و رفتاری، اضظراب و بدهی شروع شود می گوید: براساس بررسی های انجام شده در حال حاضر حداقل 30 میلیون تومان برای شروع زندگی یک زوج برای تامین مخارج عروسی و مسکن لازم است.

کارشناسان معتقدند نبود شرایط لازم برای تشکیل زندگی باعث می شود آمار بیماری و ناهنجاریهای رفتاری در جامعه افزایش پیدا کند.

این در حالی است که بررسیهای خبرنگار مهر نشان می دهد که هزینه اجاره سفره عقد حداقل از 100 هزار تا 500 هزار تومان، هزینه آرایشگاه از 200 هزار تا دو میلیون تومان و هزینه فیلمبرداری از 400 هزار تا پنج میلیون تومان است که تمامی این مبالغ در نقاط مختلف تهران تفاوت دارد و هزینه فیلمبرداری نیز بستگی به نوع فیلم و تعداد دوربین و کیفیت عکسها دارد.

هزینه اجاره خودروهای آزرا، تویوتا کمری و مزدا 3 برای ماشین عروس با راننده حداقل ساعتی 4 هزار تومان و بدون راننده ساعتی 9 هزار تومان و خودروهای مورانو ، پرادو و هیوندا با راننده حداقل ساعتی 8 هزار تومان و بدون راننده ساعتی 13 هزار تومان است

همچنین هزینه اجاره و تزئین خودروی عروس حداقل از ساعتی 3 هزار تا 15 هزار تومان است که این مبالغ نیز براساس نوع خودرو و با راننده و یا نبودن راننده همراه خودرو تفاوت دارد. به عنوان مثال خودروهای آزرا، تویوتا کمری و مزدا 3 با راننده حداقل ساعتی 4 هزار تومان و بدون راننده ساعتی 9 هزار تومان و خودروهای مورانو، پرادو و هیوندا با راننده حداقل ساعتی 8 هزار تومان و بدون راننده ساعتی 13 هزار تومان است.

اجاره ماشین برای مراسم عروسی مستلزم ارائه چک به مبلغ خودروی اجاره شده است.

از سوی دیگر هزینه اجازه لباس عروس از حداقل 150 هزار تومان تا یک میلیون و 500 هزار تومان و همچنین هزینه خرید حلقه عروسی نیز حداقل 200 هزار تومان در نظر گرفته می شود. 

مبلغ ورودی که برای تالارهای پذیرایی دریافت می شود از 200 تا 800 هزار تومان است که این مبلغ برای باغ ها و ویلاها چندین برابر می شود و همچنین هزینه سرویس غذا نیز براساس تنوع و تعداد دسر و البته ظروف مورد استفاده متفاوت است و بطور متوسط برای هر نفر از چهار هزار تومان آغاز می شود.

تهیه شیرینی، کیک و میوه نیز برای مراسم ازدواج هزینه زیادی در بر دارد و برای این مورد نیز حداقل 400 هزار تومان تا یک میلیون تومان باید پرداخت شود.

مسکن یکی از مهمترین مواردی است که برای تشکیل زندگی مشترک لازم و ضروری است و با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از جوانان مسکن مستقل ندارند به همین دلیل باید هزینه زیادی برای اجاره و یا رهن آن اختصاص دهند.

بطور مثال هزینه اجاره خانه 50 متری در منطقه 6 تهران ماهانه 500 هزار تومان، در منطقه 14 تهران 420 هزار تومان، منطقه 3 تهران 540 هزار تومان، منطقه یک تهران 720 هزار تومان، منطقه 8 تهران 450 هزار تومان، منطقه 11 تهران 400 هزار تومان، منطقه 9 تهران 370 هزار تومان و در شهرک غرب نیز 900 هزار تومان است.

براساس بررسی های صورت گرفته چنانچه یک زوج بخواهد در یکی از مناطق مرکزی شهر خانه ای اجاره کنند باید ماهانه 500هزار تومان هزینه کند.

بنابراین چنانچه یک زوج بخواهد در یکی از مناطق مرکزی شهر خانه ای اجاره کنند باید ماهانه 500 هزار تومان هزینه کند.

از سوی دیگر تهیه جهیزیه و خرید حداقل ها برای زندگی زوجین از دیگر هزینه هایی است که برای تشکیل زندگی مشترک باید پرداخت شود که براساس تحقیقات انجام شده مبلغ آن از 10 میلیون تا 80 میلیون تومان متفاوت است.

براساس آمار سازمان ملی جوانان در حال حاضر حدود ١٢ تا ١٣ میلیون جوان در کشور در آستانه ازدواج قرار دارند، این آمار کمی نیست و نمی توان بی تفاوت از کنار آن گذشت و اکثر این جوانان از خانواده های متوسط هستند که توان تامین هزینه های ازدواج را ندارد. بنابراین چنانچه مسئولان برای تامین هزینه های ازدواج این قشر از افراد جامعه چاره ای نیدنیشند مشکلات زیادی گریبان گیر جامعه خواهد بود.

 
گردآوری:گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news 
منبع: mehrnews.com