سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با عقب نشینی از موضع قبلی مسئولان این سازمان، اعلام کرد که انواع برنج وارداتی از لحاظ استاندارد اجباری تحت کنترل و نظارت بوده و جای نگرانی برای مصرف کنندگان نیست.
 
به گزارش مهر، سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد؛ سالانه مقدار فراوانی برنج از کشورهای مختلف از جمله حاشیه خلیج فارس، اقیانوس هند، تایلند، اروگوئه، آرژانتین و برخی کشورهای اروپایی همانند اتریش و سوئیس وارد ایران می شود که تنوع زیادی دارند.

برپایه این اطلاعیه، سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بر اساس وظیفه قانونی خود به روشهای علمی و به صورت نمونه برداری، برنج های وارداتی را همانند دیگر کالاهای مشمول کنترل و نظارت استاندارد از نظر کیفی و صحت ترکیبات، طبق استاندارد آزمایش می کند و پس از آن اجازه ورود می دهد و مراجع صلاحیت دار تصمیم گیر را از نتایج بدست آمده آگاه می کند.

در مورد اخبار منتشر شده در روزهای گذشته درباره چند مورد محدود برنج غیر استاندارد که اداره کل استاندارد استان تهران روبرو شده بود؛ این موضوع بطور غیرمنطقی به همه واردات برنج نیز تعمیم داده شد و مصرف کنندگان را نگران کرد که این اقدام دور از انتظار بود.

گزارش های سازمان استاندارد از سراسر کشور درباره کنترل واردات برنج طبق استاندارد مربوط حاکی است که هیچ مشکلی از لحاظ کنترل استاندارد اجباری (مطابق استاندارد 127) نبوده و خوشبختانه نتایج حاصل از آزمایشات اخیر استاندارد استان تهران نیز در این خصوص مؤید این موضوع است. لیکن به منظور رفع هر گونه نگرانی، تیم های بررسی و ارزیابی به استانهای مختلف کشور جهت کنترل و نظارت بیشتر بر برنج های وارداتی مأمور شده تا چندین نمونه از برنج های موصوف در استان تهران و سایر استانهای دیگر مورد آزمایش قرار گیرد. که تاکنون در نتایج آزمایشات، گزارشی مغایر با استاندارد ملی تعریف شده دریافت نشده است.

سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به منظور تداوم اطمینان خاطر هموطنان، مبادی ورودی را بیش از پیش تجهیز و هم سو با وزارت خانه های بازرگانی، جهاد کشاورزی، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی که برای هر کدام بر اساس قانون وظایفی متصور است، کنترل های دقیق تری را اعمال می کند.

این در حالی است که مسئولان سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در دو هفته اخیر پذیرفته بودند که 13 نوع برنج وارداتی غیراستاندارد و غیر قابل مصرف هستند .

براساس اعلام قبلی این سازمان، کلیه برنجهای وارداتی با نامهای آریا، خاطره، ???، مینویک، پاندا، محسن، مه کلاسیک، آفرین، مژده، کریستال، جادوگر، کمال ملکی و طوبا طلایی با استانداردهای بین المللی و داخلی مغایرت دارند و شهروندان باید از مصرف آنها خودداری کنند.

 
گردآوری:گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news 
منبع: mehrnews.com