معاون مرکز اطلاعات و آمار شوراى فرهنگى اجتماعى زنان از رشد طلاق مردان بيکار و زنان شاغل خبر داد و گفت:‌ به طور قطع و يقين تعداد طلاق در استان‌هاى توسعه يافته و مرفه بيشتر از ديگر استان‌هاست.
 

به گزارش ایرنا، رامپناهى در نشست آسیب‌شناسى طلاق با استناد به اطلاعات مرکز آمار کشور گفت: درصد افراد بى‌همسر در اثر طلاق به نسبت کل جمعیت هر 10 سال یک‌بار گزارش مى‌شود. وى افزود: براساس آخرین سرشمارى انجام شده در سال 85 مشخص شده که 86/0 درصد جمعیت زنان کشور و همچنین 46/0 درصد مردان کشور اقدام به طلاق کرده‌اند که این امر نسبت به سال‌هاى پیش از آن سیر صعودى داشته است. طلاق از سال 65 تا 76 در کشور با سیر نزولى همراه بوده، از سال 76 تا حدود سال 83، ثابت شده و از سال 83 به بعد سیر صعودى یافته است.

وى گروه سنى زنان مطلقه را بین 25 تا 39 سال عنوان کرد و گفت: براساس سرشمارى سال 85، 27/43 درصد زنان این گروه سنى مطلقه بوده‌اند. همچنین طلاق در سنین زیر 25 سال و بالاى 55 سال با کاهش روبرو بوده است که یک علت آن مى‌تواند این باشد که افراد در سنین زیر 25 سال کمتر به ازدواج مبادرت مى‌کنند. وى با اشاره به رایزنى‌هاى انجام شده با مرکز آمار براى اصلاح این شاخص ادامه داد: بیش از 65 درصد زنان کشور خانه‌دار هستند و این گروه در گروه غیرفعال محسوب مى‌شوند، لذا درخواست ما این بوده تا زنان خانوار از دید مرکز آمار فعال محسوب شوند.

به گفته وی، بر اساس آمار سال 85، 83 درصد زنانى که به طلاق مبادرت‌ کرده‌اند شاغل بوده‌اند. وى شاخص دیگر طلاق را آمار خام سازمان ثبت احوال عنوان کرد و گفت: بر اساس آمار سازمان ثبت احوال در سال 87، 110 هزار و 510 مورد طلاق ثبت شده که نسبت به سال 75، 192 درصد افزایش داشته است.

وى با اشاره به نسبت طلاق به ازدواج گفت: نسبت طلاق به ازدواج در سال 87، 5/12 درصد بوده است که نسبت به سال 75، 2/58 درصد افزایش داشته است. بنابراین تقریبا از هر هشت ازدواج یک ازدواج به طلاق انجامیده است. نسبت طلاق به ازدواج از انقلاب تا سال 75 سیر نزولى داشته و از سال 75 تا حدود 12 سال اخیر سیر صعودى داشته است.

به گفته معاون مرکز اطلاعات و آمار شوراى فرهنگى اجتماعى زنان، تعداد طلاق به نسبت کل جمعیت نشان مى‌دهد که استان‌هاى کردستان با 21/0 درصد نسبت به جمعیت، استان تهران با 21/0 درصد و استان‌هاى خراسان و کرمانشاه با 19/0 درصد به ترتیب از نظر تعداد طلاق بیشترین درصد طلاق را داشته‌اند که در این لیست استان‌هاى سیستان و بلوچستان و ایلام در انتها قرار دارند. وى گفت: استان تهران یکى از استان‌هایى است که کمترین میزان ازدواج را به خود اختصاص داده است. همچنین این استان از نظر تعداد طلاق در سال 86 در رتبه اول و در سال 87 در رتبه دوم بوده است.

معاون مرکز اطلاعات و آمار شوراى فرهنگى اجتماعى زنان عنوان کرد: همچنین برخى شهر‌ها که بحث بیکارى و مرزنشینى در آنها مطرح است به دلیل اختلاف‌هاى قومى و قبیله‌اى در ردیف‌هاى ابتدایى طلاق قرار مى‌گیرند. این در حالى است که استان‌هایى که از نظر اقتصادى محروم‌ترند از نظر ازدواج در ردیف اول و از نظر تعداد طلاق در ردیف‌هاى آخر جاى دارند.

 

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:irna.ir