تاكنون در جهان چهار هزار و 500 نفر بر اثر آنفلوآنزای نوع A جان خود را از دست داده‌اند.
 

به نقل از فردا ، آمبروجیو ماننتی نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در نشستی كه به مناسبت روز ملل متحد برگزار شده بود، در رابطه با وضعیت آنفلوآنزای نوع A گفت: تاكنون در جهان چهار هزار و 500 نفر بر اثر آنفلوآنزای نوع A جان خود را از دست داده‌اند.

او ادامه داد: كمترین میزان شیوع آنفلوآنزای خوكی در منطقه خاورمیانه و آفریقا اعلام شده است. در ایران تاكنون هزار و 194 نفر به آنفلوآنزای نوع
A مبتلا شده‌اند كه 16 نفر آنها فوت كرده‌اند.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در رابطه با اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با آنفلوآنزای نوع
A گفت: وزارت بهداشت تاكنون اقدامات مناسبی برای مقابله با این بیماری انجام داده است و سیستم مراقبتی بسیار دقیقی تدوین كرده است.

آمبروجیو ماننتی گفت: در حال حاضر واكسن آنفلوآنزای نوع
A در كشور وجود ندارد در حالی كه بهترین روش برای جلوگیری از شیوع این بیماری استفاده از واكسن است. وزارت بهداشت در صدد است كه تا یك ماه آینده واكسن آنفلوآنزای خوكی را به كشور وارد كند و درخواست دو میلیون دز از این دارو را داده است. این داروها قرار است برای گروه‌های پرخطر و كاركنان خانه‌های بهداشت و مراكز بهداشتی كه در تماس مستقیم با بیماران هستند، مورد استفاده قرار گیرد. بنابر برنامه‌ریزی‌های انجام شده این دارو احتمالا از كشور آمریكا به ایران وارد می‌شود.

او در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینكه منابع غیررسمی خبر از شیوع آنفلوآنزای نوع
A در مدارس می‌دهند اما مسئولان آن را تكذیب می‌كنند، آیا سازمان ملل در این زمینه آماری دارد یا خیر؟، گفت: سازمان ملل به طور مستقل نمی‌تواند آمار و ارقامی در رابطه با آنفلوآنزای نوع A و شیوع آن در كشور تهیه كند و اطلاعات سازمان ملل نیز بر اساس آمارهایی است كه وزارت بهداشت اعلام می‌كند كه بر اساس این آمارها گفته شده در شرایط فعلی آنفلوآنزای نوع A در مدارس شیوع پیدا نكرده است.

او ادامه داد: برخی از كشورهای جهان اعلام كرده‌اند كه تا ماه آینده 30درصد جمعیت آنها به آنفلوآنزای نوع
A مبتلا می‌شوند بنابراین برای جلوگیری از شیوع این بیماری اگر لازم شود باید اقداماتی مانند تعطیلی مدارس نیز انجام شود.

او ادامه داد: البته سازمان بهداشت جهانی در این زمینه راهكارهای خاصی ندارد چون این اقدامات باید كشور به كشور انجام شود و در حال حاضر علائم و نشانه‌هایی از شیوع آنفلوآنزای نوع
A در مدارس كشور وجود ندارد اما در رابطه با آینده نمی‌توان پیش‌بینی كرد.

 

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:fardanews.com