الکل‌های خوراکی همچنان در برخی داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها توزیع می‌شود، در حالی که سکوت مسئولان در این زمینه سوال‌برانگیز است.
 
به گزارش خبر آنلاین، پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران شرکتهایی مسئولیت توزیع الکل اتیلیک از نوع معمولی را برای مصرف در داروهای ترکیبی بر عهده داشتند. این الکلها سهمیه بندی بود و داروخانه ها بر اساس نیازشان یک تا سه کارتن الکل می گرفتند و هنوز هم همین طور است چرا که مصرف آنها بسیار ناچیز و حداکثر 10 تا 20 بطری در ماه است.

تا اینکه متاسفانه در سالهای اخیر و تقریبا از اوایل دهه 1380 شمسی الکل گندم، الکل خرما و الکل دو بار تقطیر شده که فقط مصرف شرب خمر داشته و هیچ مصرف داروخانه ای هم ندارد به بازار آمد. نکته جالب اینجاست که هیچ داروخانه ای نمی تواند مدعی شود که مصرف دارویی برای این الکلها قایل است چرا که درصد دز مناسبی در این الکلها برای مصرف دارویی نیست.

یک داروساز که مجوز داروخانه در استان تهران داشته و نمی خواهد نامش فاش شود در گفتگو با خبرنگار مهر در ورامین اظهار داشت: شرکتهای توزیع کننده این الکلها تماس تلفنی می گیرند و برای تشویق داروخانه داران به خرید آنها می گویند 10 کارتن الکل خرما، الکل گندم یا الکل دو بار تقطیر شده بخرید تا در قبال آن یک کارتن به عنوان هدیه و جایزه بگیرید!

وی تصریح کرد: جای تعجب و تأسف است که وزارت بهداشت و وزارت صنایع نیز قاعدتا باید از وجود شرکتهای تولید کننده این محصولات مطلع باشند ولی در طول سالهای اخیر نه تنها اقدامی برای مقابله با آنها صورت نگرفته بلکه گویا تقویت هم شده اند.

این داروساز افزود: این الکلها از تفاله چغندر و همچنین ضایعات گندم و خرما تولید می شود که برای استفاده در داروهای ترکیبی داروخانه ها هیچ خاصیتی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: شرکتهای دارویی هم از این نوع الکلها توزیع می کنند که البته نوع توزیعی آنها مقداری مواد تلخ کننده دارد و به شکل خالص است که با آب و .... رقیق می شود.

این پزشک داروساز افزود: اخیرا نوع شیشه کتابی این الکلها که قابل حمل آسان در جیب است به بازار آمده و بعید نیست که انواع شکیل تر آنها در راه باشد.

این داروخانه دار افزود: بعید است که مسئولان وزارت بهداشت و صنایع و مقامهای مرتبط ندانند که این الکلها فقط به درد شراب می خورد و هیچ مصرف داروخانه ای ندارد. بنابر این انتظار اقدام فوری آنها ضروری است.

     
گردآوری:گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: khabaronline.ir