آنفلوانزای نوع‌ آ به‌شدت در كشور در حال گسترش است و آمار واقعی مبتلايان اين بيماری بسيار بيشتر از عدد اعلام شده از سوی مراجع رسمی است.
 
به نقل از همشهری آنلاين ، در حالی كه چند روز پیش رئیس مركز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی درخصوص آخرین شمار مبتلایان به آنفلوانزای نوع آ در كشور رسما اعلام كرد:

 آمار مبتلایان به این بیماری به 2هزار و ۶۶۲ نفر رسیده و از این تعداد 58 نفر فوت كرده‌اند،23 آبان مقام مسئول در كشور این آمار را زیر سؤال برده و اعلام كردند آمار واقعی مبتلایان به این بیماری بیش از این تعداد است. دكتر مسعود مردانی، عضو كمیته كشوری آنفلوانزا در این خصوص با بیان اینكه شمار مبتلایان به آنفلوانزای نوع آ بسیار بیشتر از موارد اعلام شده است، افزود: موارد اعلام شده فقط شامل موارد آزمایش شده در موارد شدید بیماری است و بسیاری از موارد با شدت خفیف تا متوسط گزارش نشده است.

در همین حال دكتر علیرضا مرندی وزیر سابق بهداشت و درمان و نماینده مردم تهران در مجلس هشتم با بیان اینكه تعداد زیادی از مبتلایان آنفلوانزای خوكی به‌دلیل بدحال نبودن به پزشك مراجعه نمی‌كنند، تصریح كرد: تعداد واقعی مبتلایان آنفلوانزای نوع‌ آ بسیار بیشتر از عدد اعلام شده است.

دكتر علیرضا مرندی درخصوص آخرین وضعیت كنترل آنفلوانزای نوع آ در كشور اظهار داشت: آنفلوانزای نوع‌ آ به‌شدت در كشور در حال گسترش است و آمار واقعی مبتلایان این بیماری بسیار بیشتر از عدد اعلام شده از سوی مراجع رسمی است.

عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس هشتم با اشاره به تعطیلی تعداد زیادی از مدارس كشور به‌دلیل شیوع آنفلوانزا یادآور شد: بیماری آنفلوانزای خوكی حداقل تا 2سال ادامه خواهد داشت و این بیماری فقط به ایران مربوط نمی‌شود بلكه در سراسر جهان گسترش یافته بنابراین من با تعطیل شدن مدارس به‌دلیل آنفلوانزا مخالفم.

در این شرایط مسئولان وزارت بهداشت و هیأت پزشكی ایران در مراسم حج، هر گونه ابتلای زائران ایرانی به این بیماری را تكذیب می‌كنند در حالی كه پیش‌تر وزیر بهداشت اعلام كرده بود احتمال ابتلای 5 تا 8 درصد زائران به این بیماری وجود دارد.

خبری كه بلافاصله از سوی مسئولان حج تكذیب شد ! بدین ترتیب با ابهامات ایجاد شده از سوی 2مقام مسئول در باره آمار رسمی مبتلایان به آنفلوانزای نوع‌ آ مشخص نیست كه عدد و رقم واقعی بیماران مذكور چقدر است و چرا و با چه انگیزه‌ای آمار واقعی اعلام نمی‌شود؟

  

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:hamshahrionline.ir