سرپرست اداره كل محيط زيست استان تهران درباره خشك شدن سفره‌ آب‌های زير زمينی و به دنبال آن فرونشست زمين در استان تهران هشدار داد.
 

به نقل از عصر ايران ، داریوش گل‌علیزاده افزود: كاهش سطح آب‌های زیر زمینی باعث می‌شود كه لایه‌های بالایی زمین جمع شده و فرونشست ایجاد شود.

وی با بیان این‌كه در زمینه كاهش سطح آب‌های زیر زمینی و فرونشست زمین با خطری جدی مواجه هستیم، تأكید كرد: باید هر چه زودتر برای این مشكل اقدام كنیم تا در آینده دچار بحران نشویم؛ ضمن این‌كه فرونشست زمین بستگی به نزولات نیز دارد این مسئله از پیامدهای خشكسالی است.

سرپرست محیط زیست استان تهران با اشاره به این‌كه مطالعه محل‌هایی كه برای تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی باید ایجاد شود، گفت: پایش و نظارت برای جلوگیری از آلودگی آب‌‌های سطحی امری حائز اهمیت است.

* طرح‌های محیط زیست استان تهران در انتظار تأمین اعتبار

وی در ادامه گفت: آب‌های سطحی كه قرار است وارد آب‌های زیر زمینی شود نباید آلودگی داشته باشند، این مسئله وظیفه محیط زیست است و برای این مسئله، محیط زیست برنامه و طرح‌هایی را به استانداری اعلام كرده است كه در صورت تأمین اعتبار اجرایی می‌شود.

گل‌علیزاده همچنین درباره بررسی كمی و كیفی آب‌های سطحی تهران گفت: مطالعاتی شركت آب منطقه‌ای استان تهران در این زمینه انجام داده است. حجم قابل ملاحظه‌ای از آب‌های سطحی كه از ارتفاعات شمالی سرازیر می‌شود با آلودگی‌های فراوان و زباله‌ها درآمیخته می‌شود.

وی افزود: از طرف دیگر سیستم فاضلاب شهری كه راه‌اندازی شده در حقیقت اجازه تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی را نمی‌دهد در نتیجه دچار فرونشست زمین خواهیم شد.
وی اظهار داشت: به همین دلیل در برنامه‌های شهری تغذیه مصنوعی سفره‌های آب زیرزمینی دشت تهران در نظر گرفته شده است.

گل‌علیزاده اظهار داشت: سفره‌های آب زیر زمینی باید از آب‌های سطحی تغذیه شوند حتی فاضلاب‌های انسانی تاحدی كه حد استاندارد را دارار باشند ایرادی ندارد و برای تغذیه آب‌های سطحی با توجه به خودپالایی خاك موثر بوده‌اند.

وی در ادامه تأكید كرد: اما به دلیل بالا بودن حجم فاضلاب‌های انسانی و ورود آلودگی‌های بیش از حد استاندارد به سفره‌های آب زیر زمینی لزوم ایجاد سیستم تصفیه فاضلاب شهری احساس شد.

گل‌علیزاده بیان كرد: از طرف دیگر ‌آب‌های سطحی نیز به وسیله كانال‌ها به پایین‌ هدایت می‌شود. بنابراین منابع تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی در حال از بین رفتن و حذف شدن است.

وی گفت: برای جلوگیری از كاهش سطح سفره‌های آب زیرزمینی نیاز به تغذیه مصنوعی است؛ یعنی در سطح تهران مكان‌هایی مورد مطالعه قرار می گیرند و برای تغذیه مصنوعی آب وارد سفره‌ها می‌شود.

گل‌علیزاده با بیان این‌كه اگر این اتفاق نیفتد شاهد فرونشست زمین خواهیم بود، گفت: باید در مسیر هدایت آب‌های سطحی مناطقی را انتخاب كنیم تا آب به سفره‌های آب زیر زمینی نفوذ كند. كانال ابوذر در جنوب شرق تهران یكی از مكان‌هایی است كه می‌توان در نظر گرفت.

سرپرست اداره كل محیط زیست استان تهران افزود: این مسئله نیاز به انجام مطالعات دقیق دارد.

گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:asriran.com